Ciekawostki

Volvo wyznacza datę dla autonomicznej rewolucji na drogach

przeczytasz w 1 min.

Lidary są niezwykle przydatne w samochodach autonomicznych. Niestety są też drogie i duże, przez co producenci starają się je zastępować raczej kamerami, radarami i ultradźwiękowymi sensorami. Nie Volvo.

Volvo zapowiada konsumenckie samochody z lidarami

Volvo będzie wyposażać w lidary swoje autonomiczne pojazdy już od 2022 roku. Chodzi mianowicie o samochody konsumenckie, bo element ten był już na przykład obecny w SUV-ach XC90, testowanych przez Uber. Ma to być możliwe, dzięki optymalizacji kosztów i zmniejszeniu rozmiarów (to, jak subtelne będą, widać na zdjęciu powyżej). Dla użytkowników oznacza to zaś możliwość jeżdżenia po autostradach (a w przyszłości też po innych drogach) bez konieczności trzymania dłoni na kierownicy. 

Co to jest lidar? 

Lidar to podobne do radaru urządzenie, które jednak nie wykorzystuje mikrofal do wykrywania obiektów, lecz światło. Właściwie można by nazwać je miksem lasera z teleskopem, a efekt tego połączenia zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość i dlatego właśnie tak pożądaną sytuacją jest obecność takiego elementu w samochodzie, mającym bezpiecznie poruszać się po drogach bez kierowcy. 

Lidar mapa

Lidar tworzy w czasie rzeczywistym mapy 3D otoczenia. Pozwoli samochodom Volvo nie tylko widzieć typowe obiekty na drogach, ale też bezpiecznie i sprawnie poruszać się po śniegu i w ciemności. O skuteczności tego rozwiązania podczas testów przekonały się już między innymi firmy Ford i Toyota. Są też przeciwnicy – jak Elon Musk z Tesli, twierdzący, że to „zestaw drogich czujników, które są niepotrzebne” – ale są oni w mniejszości.

Rok 2022. Początek rewolucji

Henrik Green, dyrektor technologiczny Volvo, nazwał jazdę autonomiczną „jedną z technologii najbardziej ratujących życie w historii”, o ile tylko zostanie ona wprowadzona w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Naturalnie – właśnie za taki uważa lidarowy plan na rok 2022. 

Źródło: Volvo, New Atlas, informacja własna

Czytaj dalej o samochodach autonomicznych: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jacekwr
  2
  @Volvo: a teraz wyjedźcie na realną drogę. Z komarami. Muchami. Pszczółkami. Bączkami. Etc. A potem wróćcie do warsztatu, i przemyślcie sposób integracji lidaru. ;) Generalnie za design i miniaturyzację duży plus, ale temat do przemyślenia. Bo dzisiaj na trasie ok. 700-800km zużyłem ponad 5 litrów płynu do szyb. :/ Jeśli ten lidar nie będzie za wycieraczką lub innym patentem czyszczącym, to jego użyteczność będzie... Dyskusyjna... ;p
  • avatar
   marshall84ck
   2
   A co jak bede chciał potrącić gościa co np ukradnie mi kaszankę ?
   • avatar
    Adrianwo
    0
    Nie dla autonomizacji samochodów!!!