Bezpieczeństwo

Potężna awaria na kolei. Czy to rosyjski cyberatak?

przeczytasz w 2 min.

Dzisiejszy dzień nie należy do najlepszych dla osób podróżujących koleją pkp. Awarii uległy lokalne centra sterowania, w skutek czego pociągi zaliczają nawet kilkugodzinne opóźnienia. Incydent postawił na nogi zespół ds cyberbezpieczeństwa.

Potężna awaria na kolei. Duże opóźnienia pociągów

Awarii miały ulec systemy komputerowe w kilkunastu lokalnych centrach sterowania (LCS) - PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały następujący komunikat:

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.

Lokalni przewoźnicy też informują w mediach społecznościowych o awariach

Niestety, efektem jest paraliż kolei - pociągi zaliczają kilkudziesięciominutowe lub nawet kilkugodzinne opóźnienia. Część przewoźników zdecydowała się na odwołanie niektórych kursów i/lub wdrożenie komunikacji zastępczej w postaci autobusów.

Zarządca infrastruktury poinformował, że powołano już specjalny zespół, który ma na bieżąco organizować ruch pociągów. Dodatkowo na stronie Portalu Pasażera (ta jednak padła w wyniku zbyt dużego ruchu) oraz na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Awaria na kolei - czy to rosyjski cyberatak?

Część źródeł sugeruje, że prawdopodobną przyczyną awarii jest atak hakerski ze strony Rosji. Póki co sugerujemy jednak podchodzić do tych informacji z ograniczonym zaufaniem - na obecną chwilę nie ma potwierdzenia, że mówimy o cyberataku.

Do tematu odniósł się Janusz Cieszyński - sekretarz stanu ds. cyfryzacji. W związku z wystąpieniem awarii urządzeń sterowania ruchem, jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych.

Czekamy zatem na kolejne informacje w temacie i oczywiście przywrócenie funkcjonowania systemów.

Źródło: PKP, Twitter @ Janusz Cieszyński, Interia, Sekurak, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  daneel3
  1
  Kolejne etapy "Wielkiego Resetu" wymagają cyberataków: https://youtu.be/RNi0DHqNPJc?t=229
  oraz https://rumble.com/vubrs6-geopolityka-totalitarny-model-wiata.html - od 21:38 też o cyberataku
  • avatar
   pawluto
   1
   Nigdy nie zrozumiem dlaczego pewne systemy są połączone z netem a nie powinny...
   • avatar
    FunkyKoval
    0
    A dlaczego nie miałby to być cyberatak albo robota typu dywersja w Polsce ?
    Ile jeszcze musi się wydarzyć abyśmy pozbyli się tego efektu "wyparcia" z głów ? UE też wypierała wszelkie negatywne opinie, komentarze i rady donosńie Rosji i gazociągów, obudzil się z ręką w nocniku ale "nic się nie stało" bo nasza część Europy staje na głowie aby opanować ten chaos a w Brukseli poklepuja się po plecach i gratulują sobie "świetnej roboty". Może eksport leninowskiej-bolszewickiej rewolucji by się przydał na zachód jak w 1920 roku, kiedy zatrzymali to nasi dziadkowie, nie wiedzą jak to smakuje dopóki sami nie spróbują.
    • avatar
     slawp1224
     0
     Może była burza słoneczna ,taka burza powoduje zakłócenie działania urządzeń elektrycznych https://pl.wikipedia.org/wiki/Burza_magnetyczna_roku_1859
     • avatar
      Obiektor
      0
      ewuś też padł
      • avatar
       myszka91
       0
       "Czy to rosyjski cyberatak?" Nie, Izraelski!