Ciekawostki

Chcą wprowadzić Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy

przeczytasz w 1 min.

Kryptowaluty to jedna z największych rewolucji XXI wieku, która wciąż jest traktowana raczej jako ciekawostka. Wkrótce może się to zmienić. Wszystko za sprawą Salwadoru i pomysłu tamtejszego prezydenta - Nayib Bukele zapowiedział, że zamierza uczynić Bitcoina oficjalną walutą.

Wprawdzie niektóre firmy akceptowały Bitcoina jako środek płatniczy za swoje produkty, ale jeszcze nikt nie zdecydował się na wykorzystanie go aż na taką skalę. Jeżeli pomysł Bukele zyska akceptację parlamentu, Salwador będzie pierwszym krajem, w którym kryptowaluta stałaby się prawnym środkiem płatniczym.

Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze – dlaczego to może się udać?

Trzeba przyznać, że pomysł Bukele wydaje się... dosyć zaskakujący (żeby nie mówić zwariowany). Warto jednak zaznaczyć, że Salwador nie ma swojej waluty (korzysta z dolara amerykańskiego), a gospodarka kraju w głównej mierze jest oparta o przekazy pieniężne, które w tamtejszych warunkach niestety okazują się zbyt drogie. Większość obywateli nie ma kont bankowych.

Uznanie Bitcoina za prawny środek płatniczy może być dla Salwadoru rozwiązaniem idealnym. Prezydent Bukele twierdzi, że wprowadzenie cyfrowej waluty pozwoliłoby zaoszczędzić ogromne pieniądze. Mówi się też o utworzeniu nowych miejsc pracy, zwiększeniu inwestycji i rozwoju gospodarki.

Dlaczego Bitcoin nie jest dobrym pomysłem na oficjalną walutę?

Przeciwnicy takiego rozwiązania podają jednak istotny kontrargument – kurs Bitcoina ulega dużym wahaniom (czego niedawno byliśmy świadkami), co może doprowadzić do dużej zmienności cen, a nawet niestabilności całej gospodarki. Dodatkowo Bitcoin nie może być pod kontrolą jakiegokolwiek państwa.

Czy Salwador okaże się pierwszym krajem, który uzna Bitcoina jako prawny środek płatniczy? Pewnie niedługo się przekonamy. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony kongresowi w najbliższych tygodniach. Później jeszcze czeka go głosowanie.

Źródło: Money, Bitcoin 2021

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  14
  Oficjalna waluta danego kraju powinna należeć do banku państwowego danego kraju i powinna mieć odzwierciedlenie albo w złocie albo w innym rodzaju czegoś wartościowego.
  Waluty wirtualne dobre są dla naiwnych i nigdy nie powinny być respektowane w normalnym uczciwym kraju...!
  • avatar
   ravoyev725
   4
   jeśli Salwador przyjmie Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy może okazać się że coraz trudniej będzie wpływać na jego kurs ...
   • avatar
    Wasek
    2
    To nie w kryptowalutach jako całości jest problem tylko w konkretnych. Nie wszystkie się do tego nadają. Bitcoin jak większość kryptowalut ma duże wahania kursu. Do takiego 'eksperymentu' przydałby się stable-coin, który zawsze ma ten sam kurs. Ale żeby tak było musi mieć oparcie w czymś rzeczywistym. Tether (USDT) zawsze kosztuje $1 ponieważ jest oparty o kurs USD.
    Ale to mijałoby się z celem bo tak naprawdę mieliby wirtualnego dolara. Może w takim razie stable-coin oparty o złoto lub coś bardziej wartościowego niż papierki, które sobie można drukować?
    • avatar
     Ahura
     2
     Kurs pewnie skoczy
     • avatar
      numerius91
      2
      2010 nikt tego nie używa
      2012 tylko pewnie nerdy
      2013 tylko handlarze dragów
      2014 tylko służy do prania
      2017 tylko hazard
      2020 tylko niektóre firmy
      2021 tylko małe kraje
      #Bitcoin
      • avatar
       fitgame
       1
       Wychodzisz rano po chleb a w piekarni okazuje się, że starczy Ci tylko na bułkę.
       • avatar
        loostraat
        -2
        Wirtualna waluta, w kraju w którym bieda aż piszczy - PKB na mieszkańca mniejsze 4 razy niż u nas - to życzę szczęścia.
        Poza tym skoro nie mają własnej waluty tylko US$ to co im da zamiana na BTC? Płacą US opłatę licencyjną za używanie ich waluty? Nagle te masy posiadaczy BTC przyjadą do nich wydawać te coiny? Na co?
        Poza tym jak każdy polityk ten gość pewnie gdzieś tam ma plan żeby jemu i jego paru kolesiom było lepiej i wymyślił sobie że "akcja BTC" to dobry pomysł żeby przygarnąć trochę więcej dobra.
        • avatar
         AUTO6
         -4
         Powodzenia z inflacją, szykuje się druga Wenezuela.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          jest pewien problem. przelewy w BTC są kosztowne. no i pytanie o którego BTC im chodzi, czy tego oryginalnego, czy o forkowanego ?