Ciekawostki

Bolt traci licencję w Polsce. Co dalej z przewoźnikiem?

przeczytasz w 1 min.

Co oznacza decyzja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) dla klientów popularnego przewoźnika Bolt? Cofnięcie licencji jest efektem trwającego od jesieni zeszłego roku postępowania administracyjnego.

Jak dowiedział się “Dziennik Gazeta Prawna”, GITD cofnął licencję firmie pośredniczącej w świadczeniu usług przewozowych. Bolt, zaraz obok Ubera, jest popularnym rozwiązaniem konkurującym z tradycyjnymi taksówkami. Jaki był powód tej decyzji i czy będzie ona mieć wpływ na klientów firmy?

Bolt stracił licencję w Polsce. GITD wydał decyzję

Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie podał oficjalnie nazwy przedsiębiorstwa, któremu cofnięto licencję, jednak “DGP” dowiedział się, że chodzi o popularnego w Polsce Bolta. Powodem tej decyzji miało być zlecanie wykonywania przewozów firmom i przedsiębiorcom, którzy nie legitymowali się wymaganymi do tego uprawnieniami.

Jednym z zarzutów jest zatrudnianie kierowców na lewo, na przykład na jedną szesnasą etatu, podczas gdy faktycznie jeżdżą oni niemal przez całą dobę – mówił prezes Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP Tadeusz Stasiów w rozmowie z DGP.

Zarzuty wobec Bolta dotyczą też niezgłaszania pracowników do urzędów, niezgodnego z prawem użytkowania aplikacji do rozliczania przewozów, ale też zatrudniania kierowców w oparciu o umowy opiewające na niepełny etat (np. 1/16), kiedy w rzeczywistości kierowcy pracowali w wymiarze pełnego etatu.

Firma złożyła odwołanie od decyzji. Nadal można korzystać z Bolta?

Bolt nie zgadza się z GITD, w związku z czym firma zgłosiła odwołanie. Sprawa jest w drugiej instancji, a zatem decyzja odwołania będzie znana w ciągu kolejnych kilkunastu dni. Klienci Bolta nie powinni jednak obawiać się, że korzystanie z przewozów będzie niemożliwe.

Jak zauważa “DGP”, Bolt nadal będzie funkcjonował – nawet po uprawomocnieniu decyzji GITD – a to z uwagi na świadczenie usług pośredniczenia w przewozach przez inną spółkę. Mowa tutaj o podmiocie Bolt Ride, który działa równolegle z Bolt Services i nie jest elementem postępowania administracyjnego.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oreonoreon
  4
  Mam nadzieję, że z naszych miast poznikają hulajnogi Bolta, bo one są porozrzucane dosłownie wszędzie, nawet na torach tramwajowych.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   NIech się wezmą za oszustów wąsatych januszy z firm zwanych TAXI.
   • avatar
    stanczyk
    2
    Czyli nadal gwałty, wypadki i uciekający ich sprawcy. O kolizjach nie mówiąc. Qwa czy to państwo jest z tektury jak mówił rząd PO ???
    Naprawdę nie jesteśmy w stanie chronić swoich obywateli ?
    • avatar
     Tu_Szczecin
     -1
     Bardzo dobrze. Tylko przygłupi hipsterzy i "poszukiwaczki przygód" korzystają z Bolta, Ubera i innych takich obsługiwanych przez "egzotycznych" kierowców. No ale, ale. Co na to ich obrończyni szefująca PAH?