Procesory

Chiński procesor zdyskwalifikowany w rankingu wydajności. Nie uwierzysz dlaczego 

przeczytasz w 1 min.

Chiński T-Head Yitian 710 miał być najwydajniejszym procesorem na świecie. Problem w tym, że jego dostępność jest praktycznie zerowa…

W świecie procesorów dla graczy dominują dwie główne firmy: Intel i AMD. W przypadku układów dla centrów danych ten rynek jest bardziej zdecentralizowany i coraz większe znaczenie odgrywają układy produkowane przez chińskich gigantów. 

Tak właśnie było z układem T-Head Yitian 710, który został zaprezentowany przez koncern Alibaba. Jednostka składa się z 60 mld tranzystorów i została wykonana w litografii TSMC N5 (mówimy zatem o jednym z najbardziej zaawansowanych procesorów na świecie). Specyfikacja wygląda naprawdę mocarnie – 128 rdzeni ARMv9, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR5 RAM i kontroler PCI-Express 5.0 z 96 liniami sygnałowymi.

Chiński procesor T-Head Yitian 710 zbanowany przez SPECperf

Procesor T-Head Yitian 710 zdołał pobić kilka rekordów wydajności w benchmarku SPECint2017 - przykładowo w teście SPECint2017 uzyskał on wynik 440 punktów (co można porównać do konfiguracji z dwoma 32-rdzeniowymi procesorami Xeon Platinum 8362). Przynajmniej tak to ogłoszono na początku, bo niedawno jednostka została zdyskwalifikowana w rankingu.

Komitet SPEC podjął decyzję o usunięciu procesora Yitian 710 z rankingu CPU 2017, powołując się na problemy z dostępnością procesora:

T-Head Yitian 710 - raport ze SPEC

Firma SPEC ustaliła, że wynik nie jest zgodny z wytycznymi SPEC OSG dotyczącymi ogólnej dostępności oraz zasad wprowadzania i raportowania SPEC CPU. W szczególności nie zostały tutaj spełnione wymagania dotyczące dostępności procesora.

Nie wiadomo skąd wynikają problemy z dostępnością procesora T-Head Yitian 710. Warto tutaj zauważyć, że jednostka w teorii była dostępna tylko dla użytkowników chmury Alibaba (w praktyce nawet tutaj były problemy z dostępnością). Być może chodziło o kiepski uzysk, co zmuszało producenta do „obcięcia” możliwości procesora i ograniczenia jego dostępności. Alibaba udostępniła jednostkę niektórym partnerom, ale w konfiguracjach z ograniczoną specyfikacją. Nie można też wykluczyć nowych ograniczeń handlowych nałożonych przez Stany Zjednoczone, które mocno ograniczają potencjał chińskich firm technologicznych.

Źródło: Tom’s Hardware, CNBC (foto)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  6
  Tutaj nie chodzi o to, że tych procesorów nie ma, tylko o fakt, że osoba "postronna" nie może ich zakupić i przetestować. W innym wypadku, każdy by twierdził, że zbudował najszybszy procesor na świecie. :(
  • avatar
   WinCraft
   3
   Dokładnie jeśli nie da się ich niezależnie przetestować w takiej konfiguracji ani nikt nie udostępni sprzętu do testów to ja tez mogę napisać ze mam procesor 100x wydajniejszy od tego. Idąc dalej tym tokiem rozumowania wyniki pewnie tez można sfałszować.
   • avatar
    Adrianwo
    1
    ZABIĆ XI JINPINGA i już!
    • avatar
     KENJI512
     -7
     Ale słaby argument.
     • avatar
      Paul89piq
      -8
      Usa to fakt- rak od początku myślą że są pempkiem świata ale tylko na papierze. Ich czasy minęły a napewno mijają.
      • avatar
       Ruffriders1988
       -15
       USA to największy rak na świecie, dla hajsu zrobią wszystko, rozpętają każdą wojnę i niby to w myśl "wolności i demokracji" zniszczą każdego na kim nie mogą zarobić. Wysrali się Chin które już ich przerosły technologicznie i militarnie i zrobią wszystko aby dominować. Rządy USA robią to co teraz Rusek od 70 lat i nikt im jakoś złego słowa nie powie. Mam nadzieję że w końcu szlak trafi ich papierową dominację.