Karty graficzne

Chiny mogą się pożegnać z topowymi układami Nvidii i AMD. USA grożą palcem

przeczytasz w 2 min.

Rząd Stanów Zjednoczonych nałożył kolejne ograniczenia na eksport technologii do Chin i Rosji. Tym razem chodzi o zaawansowane układy graficzne, które są wykorzystywane do wspomagania zastosowań korzystających ze sztucznej inteligencji.

Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia eksportowe nowych technologii już jakiś czas temu (przy okazji naciskano, aby podobne ograniczenia wprowadziła też holenderska firma ASML, odpowiadająca za wytwarzanie maszyn do produkcji zaawansowanych układów scalonych). Ostatnio rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził kolejne, bardziej dotkliwe sankcje.

Stany Zjednoczone blokują eksport chipów AI

Zarówno Nvidia, jak i AMD otrzymały od Departament Handlu Stanów Zjednoczonych powiadomienie o wprowadzeniu nowych wymagań licencyjnych, które wpływają na sprzedaż zaawansowanych układów graficznych do Chin i Rosji.

W praktyce chodzi o zablokowanie eksportu układów do wspomagania sztucznej inteligencji (AI). Co istotne, nie chodzi o blokowanie eksportu konkretnych układów, a pewnego segmentu wydajnościowego – firmy nie mogłyby sprzedawać obcym mocarstwom topowych konstrukcji powyżej określonej wydajności (wymieniane są tutaj chipy Nvidia A100 i H100, w przypadku AMD najpewniej będzie to układ Instinct MI200).

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych argumentuje decyzję bezpieczeństwem narodowym i interesami polityki zagranicznej:

Chociaż nie jesteśmy w stanie określić konkretnych zmian w polityce, podejmujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych, niezbędnych działań związanych z technologiami, zastosowaniami końcowymi i użytkownikami końcowymi w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej.

Obejmuje to zapobieganie nabywaniu i wykorzystywaniu przez Chiny amerykańskiej technologii w kontekście ich programu fuzji wojskowo-cywilnej, wpływającej na modernizację wojska, ale też łamanie praw człowieka i inne nieprzyjacielskie działania.

Nvidia H100

Wprowadzone zmiany mogą mocno uderzyć w przychody Nvidii - szacuje się, że eksport zaawansowanych chipów do Chin generuje u "zielonych" przychody w wysokości 400 mln dolarów na kwartał. Producent poinformował, że będzie współpracował z klientami z Chin, aby zaproponować im alternatywne produkty. W przypadku AMD, eksport do Chin nie ma dużego wpływu na przychody.

Źródło: Protocol, Twitter @ JT, SEC GOV

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sobik243
  3
  I dobrze, czas pokazać dzikusom kto tu rządzi :) A koszty produkcji w Polsce sa już porównywalne z CHRL wg niektórych źródeł! Dawać do nas z fabami a po wojnie też na UKR :)
  • avatar
   Adrianwo
   1
   ZABIĆ XI JINPINGA i już!!!
   • avatar
    Gatts-25
    -2
    USA od lat obstrzeliwuje swoje kolana. Zobaczymy ile ta kamizelka jeszcze wytrzyma. Żeby nie było tak jak z niektórymi użytkownikami dmuchającymi Amerykańskim Marketingiem. Obudzi się o 2 lata za późno i będzie chciał blokować Chiny zapominając o tym by móc produkować bardziej zaawansowane technologie to będą musieli korzystać z Chińskich Patentów. To wszystko do tego zmierza. Jak myślicie Chiny będą Szanować tych co nie Szanują się sami? Chociażby taka Polska, brak szacunku do własnych obywateli i wchodzenie w tyłek USA z ogromną dopłatą dla nich nie zbyt dobrze świadczy o nas samych.
    Ważne, że robią to Chiny bo przynajmniej wiem, że mój portfel na tym zaoszczędzi. Chiny byłyby idealnym miejscem do życia gdyby nie te restrykcje z powodu Przeziębienia wywoływanego przez Covid.
    • avatar
     paankracyk
     -3
     To był świetny dzień (wczoraj), żeby kupić odrobinę akcji AMD...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      chińczycy mają już swój własny projekt chipu AI, porównywalny z chipami obliczeniowymi Nvidia. nawet jeśli jego produkcja zostanie jakoś zablokowana w TSMC (nie ma powodu, bo technologie są chińskie, żadnego importu typu ARM itp), to od biedy wyprodukują trochę gorszy i wolniejszy w swoim FABie, w grubszej litografii.