• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • SI pisała artykuły dla serwisu informacyjnego - teraz ludzie muszą poprawiać po niej błędy
Ciekawostki

SI pisała artykuły dla serwisu informacyjnego - teraz ludzie muszą poprawiać po niej błędy

przeczytasz w 2 min.

Redakcja CNET, postanowiła przeprowadzić eksperyment, by sprawdzić, czy sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w redakcjach i innych usługach informacyjnych. Co z tego wyszło?

Serwis CNET eksperymentował z AI

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy sztuczna inteligencja odbierze im kiedyś pracę - wśród nich znajdują się nie tylko artyści, ale też osoby, które zarabiają na życie pisaniem. Podobne pytanie zadała sobie redakcja serwisu CNET, przeprowadzając nietypowy eksperyment. Jego celem było sprawdzenie, czy technologia AI może pomóc zespołowi reporterów i redaktorów w ich pracy, przy wykorzystywaniu publicznie dostępnych faktów do tworzenia przydatnych treści.

Rozmowy na temat ChatGPT i innych zautomatyzowanych technologii zrodziły wiele ważnych pytań dotyczących sposobu tworzenia i udostępniania informacji oraz tego, czy jakość historii okaże się przydatna dla odbiorców. Postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment, aby sami odpowiedzieć sobie na to pytanie.

W listopadzie zespół redakcyjny CNET Money zaczął wypróbowywać technologię AI, aby sprawdzić, czy istnieje pragmatyczne zastosowanie sztucznej inteligencji w podstawowych wyjaśnieniach dotyczących usług finansowych, takich jak np. realizacja czeków bez konta bankowego. Do tej pory opublikowano około 75 takich artykułów.

Serwis twierdzi, że zostały one napisane przez „asystenta AI”, gdyż sztuczna inteligencja jedynie kompilowała szkic historii oraz zbierała niektóre informacje, jednak ponoć przed opublikowaniem były one sprawdzane przez redaktora z aktualną wiedzą specjalistyczną.

AI ma problemy z pisaniem niezgodnych ze stanem faktycznym treści

Raport serwisu Futurism wskazuje, że w artykułach napisanych przez sztuczną inteligencję znaleziono poważne błędy, dlatego też teraz, odwiedzając serwis CNET i sprawdzając jeden z artykułów napisanych przez SI, można zobaczyć na górze notatkę redaktora o treści:

Obecnie przeglądamy tę historię pod kątem dokładności. Jeśli znajdziemy błędy, zaktualizujemy i wydamy poprawki.

Futurism przejrzał jeden z artykułów CNET napisanych przez AI, zatytułowany „Co to jest procent składany?” i znalazł kilka poważnych błędów. Chociaż publikacja został już poprawiona, oryginalna wersja mówiła, że „pod koniec pierwszego roku zarobisz 10 300 dolarów” - zamiast zaledwie 300 dolarów - jeśli wpłacisz 10 000 dolarów na konto, które przynosi 3-procentowe oprocentowanie rocznie. AI popełniała też błędy w wyjaśnianiu płatności odsetek od kredytów i certyfikatów depozytowych.

Odnosząc się do powyższych kwestii, rzecznik CNET powiedział serwisowi Futurism, iż:

Aktywnie przeglądamy wszystkie nasze elementy wspomagane przez sztuczną inteligencję, aby upewnić się, że w procesie edycji nie pojawiły się dalsze nieścisłości, ponieważ ludzie też popełniają błędy. Będziemy nadal wydawać wszelkie niezbędne korekty zgodnie z polityką korekt CNET.

We własnej publikacji serwis podkreślił też, że nadal będzie testować nowe narzędzia, by określić, czy są one odpowiednie dla ich platformy.

Źródło: cnet.com, futurism.com

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kropeczka
  17
  AI ma problemy z pisaniem niezgodnych ze stanem faktycznym treści - koniec cytatu. Czyli AL nie umie kłamać ??? To obowiązkowo powinna pisać przemówienia wszystkim politykom na tej planecie...
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   Po wielu autorach z benchmarka nikt nie poprawia błędów, choć piszą niezgodnie ze stanem faktycznym.
   • avatar
    Batyra
    6
    Coraz częściej się z tym spotykam.
    Normalnie plaga… niektórzy myślą ze skoro są niekompetentni i leniwi to można sobie wpisać hasła do AI i gotowe…
    • avatar
     Sanctrum
     3
     W temacie bezrefleksyjnego polegania na informacjach w sieci, w szczególności tych nieoodróżnialnych od wygenerowanych przez AI / ChatGPT polecam obejrzeć ten filmik na youtube:
     https://www.youtube.com/watch?v=9B2R3vBOugE

     Po prostu ChatGPT polega na "halucynacji"... jak nie ma poprawnych danych źródłowych i co więcej miesza fakty na poparcie urojonej własnej tezy, którą ma opowiedzieć i "udowodnić".
     • avatar
      kaszubiak
      1
      Czy dalej ma uczenie maszynowe mówimy "sztuczna inteligencja"? Czy już przestaliśmy pisać niezgodnie ze stanem faktycznym? Może i jestem zbyt mocnym ortodoksem ale jak SI zda Test Turinga to będzie SI.
      A uczenie maszynowe jest super!
      • avatar
       Warmonger
       1
       Te modele językowe to jedynie bardzo zaawansowane autouzupełnianie - które wytrenowane na milionach stronach tekstu stara się naśladować to, co się w oryginalnych tekstach znajduje. Nikt nie obiecywał, że będą robiły coś więcej.

       Chciałbym zauważyć, że ludzie, podobno "prawdziwie" inteligentni, też robią błędy, a nawet wypisują w sieci zupełne bzdury. I nikt po nich nie poprawia.
       • avatar
        Tu_Szczecin
        1
        Sztuczna inteligencja i PIENIĄDZE? Tylko wyjątkowy "geniusz" mógł na to wpaść.
        • avatar
         Przem0l
         0
         "Chociaż publikacja został już poprawiona, oryginalna wersja mówiła, że „pod koniec pierwszego roku zarobisz 10 300 dolarów” - zamiast zaledwie 300 dolarów - jeśli wpłacisz 10 000 dolarów na konto, które przynosi 3-procentowe oprocentowanie rocznie."

         300 dolarow... chyba w swiecie bez podatkow.
         • avatar
          Trim23
          -1
          Rzeczywiście z tym AI jest coś nie tak. Powinno być „3 procent rocznie” albo „3 procentowy dochód w skali roku” zamiast „3-procentowe oprocentowanie rocznie”. ;)
          • avatar
           chrispata
           -1
           Czas już wreszcie zniszczyć to całe ai za im będzie za późno!!! Wzywam rządy całego świata do przeciwstawienia się dominacji ai i wprowadzenia całkowitego zakazu jego stosowania pod groźbą wysokich grzywn i długoletniego więzienia!!!
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            0
            @Patrycja, "Chociaż publikacja został już poprawiona" to pisało AI a ty tylko klepnęłaś, czy to twoje? czy może jedynie odrobina twojej korekty po gógle tłumaczu?

            W sumie to bardzo ciekawe pytanie, osadzone w kontekście treści tego artykułu :)
            • avatar
             NieWiemAleSieWypowiem
             0
             AI ma problemy z pisaniem niezgodnych ze stanem faktycznym treści - Benchmark.pl ma problem z pisaniem skomplikowanych zdań...
             • avatar
              Wroobelek
              0
              Odnoszę wrażenie, że na polskich portalach informacyjnych newsy już od dawna pisane są przez sztuczną inteligencję - to znaczy redaktorów sztucznie inteligentnych.