Nauka

Curiosity znajduje najlepszy dowód na istnienie na Marsie ciekłej wody

przeczytasz w 2 min.

Łazik Curiosity natknął się w ubiegłym tygodniu na najlepszy jak dotąd dowód na istnienie na Marsie wody w stanie ciekłym, w jego odległej przeszłości. Odkryte formacje skalne musiały zostać ukształtowane przez fale starożytnego jeziora.

Woda na pradawnym Marsie

Łazik Curiosity już od dekady eksploruje powierzchnię Marsa w regionie wielkiego krateru Gale. Bada on historię geologiczną tego regionu i wspinając się powoli z dna krateru na zbocze wzniesienia Mount Sharp, szuka śladów mogących świadczyć o istnieniu na dawnym Marsie środowiska odpowiedniego dla organicznego życia. Niższe warstwy geologiczne dały mu wgląd w najstarsze okresy formowania się powierzchni planety. Pnąc się w górę, bada on coraz świeższą historię geologiczną Marsa.

W ubiegłym tygodniu Curiosity namierzył falujące, pofałdowane formacje skalne, które, jak oceniają naukowcy, musiały powstać dzięki falom dawnego płytkiego stawu lub jeziora. Najciekawszym jednak wydaje się fakt, że obszar, na którym występują, a który został nazwany przez badaczy Pasmem Znaków, znajduje się znacznie powyżej regionu, w którym spodziewali się oni odkryć ślady wody. 

Mozaika 17 zdjęć z kamery masztowej CuriosityObraz złożony z mozaiki 17 zdjęć z kamery masztowej Curiosity, na którym widać wyraźnie regularnie powtarzające się warstwy skalne. Źródło: NASA

Tajemnicze Pasmo Znaków

Obszar ten widoczny jest z orbity jako ciemniejsze pasmo na zboczu Mount Sharp. Analiza wykonana na podstawie dostępnych danych pozwala stwierdzić, że lokalne skały zawierają wiele siarczanów, które zwykle można znaleźć w wysychających, dawniej mocno wilgotnych regionach. Z kolei zmarszczki to wyraźny dowód istnienia osadu wzburzanego okresowo przez łagodne fale występujące przy płytkim brzegu zbiornika wodnego. 

Curiosity jest wyposażony w zestaw narzędzi geologicznych, jednak dwie podjęte próby wiercenia zakończyły się niepowodzeniem, gdyż skała jest trudna do spenetrowania. Badając jednak pobliskie formacje skalne, położone ponad zmarszczkami, stwierdzono niezwykłą regularność pod względem odstępów i grubości. Sugeruje to cykliczną naturę zmian jak na przykład powtarzające się zjawiska pogodowe lub atmosferyczne (jak burze piaskowe).

Curiosity kreśli kolejny rozdział w poszukiwaniach zaginionej marsjańskiej wody, dodając mocny dowód na jej istnienie do budowanego od lat przez naukowców materiału dowodowego. Niebawem mogą dołączyć kolejne dowody, gdyż jeszcze w tym roku Curiosity zajmie się badaniem szczątków osuwiska, być może zlokalizowanego w rejonie dawnej rzeki. 

Źródło: universetoday 

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  malyperelka
  6
  Nie "istnienie", tylko istniała w odległej przeszłości.
  • avatar
   celorum
   0
   Niczego to nie dowodzi. Nie ma żadnego dowodu, że te formacje utworzyła akurat woda, a nie dowolny inny płyn, czy też inne czynniki, typu trzęsienie, wulkany itp Pisanie, że coś musiało, jest bardzo dziecinne. To jakieś życzenie, a nie naukowe stwierdzenie.
   • avatar
    eskowik
    -1
    Żeby zobaczyć czy na Marsie jest woda trzeba zmierzyć wilgotność atmosfery podobnie jak na Ziemii,jest woda na Ziemii i jest w atmosferze tzw. wilotność powietrza.Jak na Marsie nie ma wilgotności to i wody też nie ma.A czy kiedyś była tam woda hmm pomyślmy ,woda na jakiejś planecie może istnieć gdy a) średnie globalna temperatura jest powyżej 0 stopni Celsjusza b) jest ponizej 100 stopni celsjusza c) im wyższa średnia globalna między a) i b) tym mniej wody na planecie bo tym szybciej wyparowuje.Tak dla Ziemii średnia globalna to jest 14.9 stopnia C i wody jest bardzo dużo bo przy tej temp woda wolno paruje i stąd są morza i oceany.
    • avatar
     kazitut
     -3
     kuźna .
     to serwis o komputerach ?
     czy portal dla przedszkolaków.