• benchmark.pl
 • Mobile
 • Aplikacje Google nie działają na nowych telefonach Huawei. Firma wyjaśnia dlaczego i ostrzega użytkowników
Mobile

Aplikacje Google nie działają na nowych telefonach Huawei. Firma wyjaśnia dlaczego i ostrzega użytkowników

przeczytasz w 2 min.

Kupiłeś najnowszy model smartfona Huawei i korzystasz z aplikacji od Google? To zapewne wiesz, że Google Play Protect uznaje nowe telefony tej marki za „niecertyfikowane”, a aplikacje Google po prostu na nich nie działają.

Huawei niemile widziany w USA

W ubiegłym roku chiński producent Huawei trafił na czarną listę handlową w Stanach Zjednoczonych, przez co jego współpraca z amerykańskimi przedsiębiorstwami jest mocno utrudniona albo wręcz niemożliwa. Na razie nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany tej sytuacji.

Google tłumaczy i ostrzega

Firma opublikowała wyjaśnienie, które ma być odpowiedzią na powtarzające się pytania na temat działania (lub nie działania) konkretnych usług na telefonach chińskiej firmy.

Z powodu ograniczeń nałożonych przez przepisy rządowe,Google nie może już współpracować z Huawei nad nowymi modelami urządzeń ani dostarczać im aplikacji. Nowsze urządzenia chińskiej firmy nie przeszły przez proces bezpieczeństwa Google i nie będą miały fabrycznie załadowanego Play Protect. W związku z tym, zostają uznawane za „niecertyfikowane” i nie będą mogły korzystać z aplikacji i usług Google.

Plusem w całej sytuacji jest to, że użytkownicy starszych modeli Huawei nadal będą otrzymywali aktualizacje. Firma zapewniła, że chce zagwarantować bezpieczeństwo użytkowników na całym świecie, dlatego Google kontynuuje współpracę z Huawei tylko w celu dostarczania aktualizacji bezpieczeństwa, usług i aplikacji w modelach urządzeń dostępnych do 16 maja 2019 roku. Nowszych modeli, takich jak chociażby Huawei Mate 30, ta możliwość niestety nie obejmuje.

Niektórym użytkownikom początkowo udało się obejść ograniczenia najnowszych modeli chińskiego producenta, jednak usługa zapewniająca to obejście została zamknięta w zeszłym roku.

Tristan Ostrowski, dyrektor prawny Android & Play, ostrzegł przed instalacją aplikacji Google mimo braku certyfikatu urządzenia. Nie zaleca też sideloadingu, czyli zainstalowania pobranej aplikacji w formacie APK. Takie pakiety mogą zostać zainstalowane tylko w przypadku zezwolenia na instalacje aplikacji z nieznanych źródeł, ponieważ zazwyczaj pobierane są z witryn innych niż Google Play. Tego rodzaju aplikacje mogą też być zmienione przez nieznane osoby, czasem na sporą niekorzyść dla użytkownika.

Aplikacje Google nie będą działały niezawodnie, ponieważ nie zezwalamy na działanie tych usług na niecertyfikowanych urządzeniach, na których bezpieczeństwo może zostać naruszone. Sideloading aplikacji Google wiąże się również z dużym ryzykiem instalacji aplikacji, która została zmieniona w sposób, który może zagrozić bezpieczeństwu użytkownika.

Jeżeli chcecie sprawdzić, czy dane urządzenie jest certyfikowane czy nie, wystarczy otworzyć Sklep Google Play na telefonie z Androidem i wejść w ustawienia. Tam znajduje się informacja o tym, czy urządzenie ma certyfikat Play Protect. Użytkownicy aplikacji takich jak Gmail, Mapy, czy YouTube muszą niestety poszukać alternatywnych rozwiązań. Jedną z propozycji może być TomTom do map i nawigacji.

Źródło: Android Central, Google

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Od kilku lat sukcesywnie rezygnuję z kolejnych usług Google na wszystkich moich platformach, używam usług i aplikacji innych firm.
  • avatar
   Dariosex
   2
   Telefony Huawei z andrutem bez uslug Google to tak jakby w 2020 roku kupic telefon z Windows Phone czyli do niczego nie przydatny!
   • avatar
    pablo11
    2
    Gdzie jest Komisja Europejska ?? Pachnie działaniem monopolistycznym. Jak nie zainstalujesz wszystkich naszych programów spowalniających i postarzających sztucznie telefon, to Twoi użytkownicy nie mogą instalować ich już w ogóle.
    • avatar
     mobil12
     1
     Pierwsze telefony z andkiem bez szpiegowania ... google w nich nie grzebie :P
     • avatar
      Krypi
      1
      Mam Lenovo k3 note z LineageOS 15.1. W sklepie Google Play mam informację że moje urządzenie jest niecertyfikowane. YouTube działa wyśmienicie. Google mapy też działają. Aplikacje banków też super.
      Używam Open GApps.

      Co nie działa? Aplikacja McDonald's i kupony :) wyświetla informację że urządzenie jest niebezpieczne.
      Dlaczego? Kupony mi ktoś ukradnie?
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       To jest właśnie efekt utrudniania lub uniemożliwiania wgrania custom romu do smartfona. przecież ten tzw. custom rom nie jest niczym innym jak ....... systemem operacyjnym. na pececie się da, na smartfonach jakieś dziwadła. pamiętajmy że android i tak bazuje na linux kernel, on nie ma problemu z wieloma architekturami, w tym z ARM. problemy robi i gugle (celowo z błędem bo oni nie szanują społeczności), i producenci słuchawek.

       a można by przecież inaczej. można by udostępnić sterowniki do komponentów smartfona. można ułatwić wgrywanie alternatywnych romów. można stworzyć mechanizm odzyskania sprawności słuchawki po 'ucegleniu' można, ale ONI NIE CHCĄ TEGO ZROBIĆ, bo tak jak jest, dla nich jest bardzo wygodne. to jest jedna z metod szutcznego postarzania produktu.

       Tak więc ja nie kupię huawei. powodem nie jest embargo i dziwaczne utrudnienia gugla, ale dlatego że jest to kolejny jeden z wielu producent, który nie udostępnia sterowników, utrudnia wgrywanie custom ROM, nie wspiera niezależnych twórców custom romów.

       powyższe elementy są w 100% wystarczające aby gugiel nie był w stanie wykryć 'złej antyrządowej słuchawki', oczywiście jeśli ktoś koniecznie musi używać guógla. mi osobiście gugiel przeszkadza.
       • avatar
        zeniu
        0
        I dlatego nikt ich chce, sprzedaż nowych telefonów Huawei poza Chinami praktycznie zamarła.