Internet

Czy rządowy projekt przyćmi popularne komunikatory?

przeczytasz w 2 min.

Kilka dni temu rząd ogłosił, że pracuje nad Systemem Zdalnej Pracy oraz Nauki (SZPoN), który ma pojawić się jeszcze w tym roku. Okaże się sukcesem, czy raczej nie przyjmie się wśród użytkowników?

Co to jest SZPoN?

SZPoN w zamierzeniu ma być systemem, który będzie zawierał dwa moduły: do zdalnej pracy i zdalnej nauki. Zostanie stworzony do pomocy zarówno osobom pracującym zdalnie, uczniom, jak i reszcie obywateli.

System ma oferować wiele: wideorozmowy, wymianę wiadomości, współdzielenie dokumentów, grywalizację, planowanie wydarzeń na żywo, tworzenie ankiet oraz testów, a także publikowanie i odbywanie szkoleń.

Pomoże skrócić kolejki w urzędach i ułatwi efektywne zarządzanie obsługą. Usprawni również komunikację urzędnika z petentem, udostępniając takie funkcje jak chat, infolinia czy chatbot. Dzięki temu, SZPoN będzie mógł zastąpić rozwiązania oferowane przez światowe firmy technologiczne, które nieraz generują dodatkowe koszty. Minister Marek Zagórski powiedział, że każdy będzie mógł korzystać z systemu bezpłatnie. Budowa i wdrożenie to koszt rzędu 9,5 miliona złotych, które zostaną pokryte z Funduszy Europejskich.

Brzmi obiecująco, jednak problemem może być właśnie wspomniana efektywność. Niestety efektywność rządowych projektów w ostatnim czasie dobitnie pokazała aplikacja ProteGO Safe, której bezpieczeństwo danych użytkowników okazało się być dyskusyjne.

komunikator wideo

Nowe serwisy i bezpieczne gromadzenie danych

Ostatni czas nie jest najlepszy dla mediów społecznościowych, które są krytykowane za zbieranie zbyt dużej ilości danych o użytkownikach oraz cenzurę. Jak grzyby po deszczu powstają nowe portale, komunikatory i aplikacje, które chcą stać się alternatywą dla ofert od gigantów technologicznych.

Jednym z przykładów może być Albicla, polski prawicowy serwis społecznościowy. Powstał jako chroniąca wolność słowa alternatywa dla Twittera i Facebooka. W praktyce, serwis okazał się być niestabilny, pełny dziur i wyglądał jak pisany na kolanie. Po kilku wyciekach zaczęto głośno mówić o kiepskim zabezpieczaniu danych zebranych przez Albiclę.

Zatem należy poważnie zastanowić się nad tym, ile danych będzie zbierał system przygotowywany przez rząd oraz jak będzie je zabezpieczać. Marek Zagórski zapewnił, że zostaną spełnione wszystkie konieczne normy bezpieczeństwa.

Czy projekt rządowy musi być zły?

Ogólny rozwój cyfryzacji naszego kraju nie jest tak zły, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Wprowadzony wiele lat temu system ePUAP okazał się być rozwiązaniem, które przekonało miliony Polaków. Dzięki Profilowi Zaufanemu wiele spraw urzędowych spokojnie można załatwić z domu. Największym zainteresowaniem cieszą się rozliczenia podatkowe, czy też wniosek o 500+.

Jednak w przypadku komunikatorów konkurencja jest ogromna, a programów całe mnóstwo. Nie wiadomo, czy użytkownicy będą przesiadać się na proponowane przez rząd rozwiązanie - nawet, jeżeli nowy system będzie działał wzorowo. Duża część z nas cały czas korzysta z darmowych komunikatorów, nawet w firmie. Porzucenie wygody i przyzwyczajeń jest oczywiście możliwe, ale musimy otrzymać ciekawszą propozycję. Zatem, czy SZPoN może przekonać do siebie wystarczająco dużo osób, by nie określić go niewypałem? Czy ma szansę konkurować z najpopularniejszymi komunikatorami?

SZPoN zostanie wprowadzony już we wrześniu czyli dość szybko, biorąc pod uwagę ilość zapowiadanych funkcji. Miejmy nadzieję, że będzie nie tylko bezpieczny, ale również praktyczny i interesujący. Dacie mu szansę, czy macie swoje ulubione komunikatory, których nie porzucicie?

Źródła: gov.pl, rp.pl, Wyborcza, Zaufana Trzecia Strona

Warto zobaczyć również:

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adamgr
  23
  Czyli nowy system inwigilacji obywateli :) Dajcie spokój.
  System ewidentnie nastawiony na szpiegowanie obywateli i wyłapywanie nieposłusznych władzy.
  Już wole żeby mnie amerykanie czy ruskie szpiegowali niż zero i jego "młode wilki".
  • avatar
   tulika
   17
   Bez żartów. Rządowi., który pokazuje od lat jak i o kogo dba, i na czym tak naprawdę mu zależy dawać narzędzie do śledzenia.

   Ano tak, przecież zapewnią, że dane będą bezpieczne. Jak coś to i tak można w nocy przygotować odpowiedni przepis albo zaliczyć kogoś do anty Polaków, bo coś tam się nie spodoba, albo oklaski były za ciche...

   Zdecydowanie lepiej powierzyć dane obcym korpo, które przynajmniej są uczciwe w swoich intencjach, chcą na nas zarabiać pieniądze i podsuwać nam oferty do kupowania, by mieć zyski. A więc nie zależy im by nas gnębić, ograniczać czy zamykać w więzieniach, tylko byśmy jak najlepiej zarabiali i kupowali jak najwięcej czegoś tam, wszystko im jedno czego... Czy to prawackiego czy lewackiego, czy środkowego...
   • avatar
    rlego
    9
    Sasin na promocji kupił "Programing for beginners"
    • avatar
     Damian_jo
     8
     Kolejne pranie pieniędzy przez tfu rząd. Po co w tym wypadku zmieniac coś co działa? Nie wierzę w to co próbuje wprowadzić nasze państwo. Więc nie - nie sprawdzę.
     • avatar
      PerfectDAY
      6
      Mnie już sama nazwa odrzuca. Szpon kojarzy mi się z dobijaniem ofiary.
      • avatar
       ZiemoOne
       5
       Fajny skrót Szpon, może odrazu "kajdany" ale miło ze tak wymownie w sumie :-D
       • avatar
        Ziomboy451
        3
        Ach no tak przecież na coś muszą iść nasze podatki. To będzie dziurawe jak gacie mojego starego z wesela. W dodatku prędzej opóźni wszystko niż przyspieszy
        • avatar
         develoop
         2
         "Pomoże skrócić kolejki w urzędach i ułatwi efektywne zarządzanie obsługą. Usprawni również komunikację urzędnika z petentem"

         Niesamowite że musiał się pojawić wirus by tego dokonać.
         • avatar
          Adiqq
          2
          Odkrywanie koła na nowo, by odpowiedni ludzie mogli sobie na tym zarobić i dostarczyć gniot.
          Narzędzia już są, naprawdę nie trzeba tworzyć nic nowego: https://rocket.chat/ .
          Problemem tu tylko będzie głównie infrastruktura i koszty utrzymania, więc patrząc na to jak wyglądają projekty rządowe, lepiej byłoby po prostu nabyć to jako usługę, pokryć to z budżetu, który otrzymali i nie obiecywać bajek o darmowym dostępie do komunikatora, bo jak z niego miałoby zacząć korzystać kilka milionów obywateli, to ten budżet starczy na waciki.
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           pewnie to spartolą jak wszystko inne. np. ten cały epuap ma wprost rażący problem z bezpieczeństwem. nie ma większego problemu aby ominąć jego zabezpieczenia, przejąć cudzy profil zaufany i ....... wziąć na inną osobę duży kredyt.

           to co robi rząd to jest po prostu szopka. właśnie pławię się w biliardach elektrycznych rządowych limuzyn dla każdego.
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            "Szpon" sama nazwa już brzmi jak program szpiegujący XD kłania się gra Beholder...
            • avatar
             Ad_Lou
             1
             napiszę tylko tyle 'xD'
             • avatar
              piomiq
              1
              Ten tytuł to jakiś sarkazm, czy autorka tak na poważnie?
              • avatar
               piomiq
               1
               Sukces murowany. Zoom, Teams, Slackware czy inne komunikatory to już nie mają tu czego szukać. Ten super produkt po prostu zmiażdży wszystkich. Jeszcze Microsoft, Google i Apple będą błagać nasz rząd aby odkupić licencje na ten super, najlepszy produkt. Do projektu siądzie Jarek, Mariusz i Jacek (aby było medialnie) i pójdzie jak z płatka. Wszyscy na całym świecie i wszechświecie będą nam zazdrościć naszego narodowego najwspanialszego SZPoNu/a. Będzie miał lepsze szyfrowanie niż cała reszta, w najnowszej technologii: begin to begin. I pozamiata.
               • avatar
                raffal81
                1
                No niedługo to KOREA PÓŁNOCNA u nas będzie. Zaraz wyeliminują wszystkie komunikatory i pozostanie tylko ten jeden słuszny rządowy :D w tym całym naszym KACZOLANDZIE :D
                • avatar
                 baca130
                 0
                 Pewnie odniesie sukces w szkołach i placówkach rządowych :D
                 • avatar
                  piccardo
                  0
                  WSZYSTKO co rządowe nie działa, lub działa źle lub działa odwrotnie do założeń...
                  • avatar
                   wilcze_stado
                   0
                   "Pomoże skrócić kolejki w urzędach i ułatwi efektywne zarządzanie obsługą. Usprawni również komunikację urzędnika z petentem"


                   Lata temu pisano tak o ePUAPie, w 2007 roku musiałem po raz pierwszy skorzystać z tego gówna, w okolicach roku 2011 albo 2012 jakość tego systemu była taka, że ludzie mijali to, jak mogli i liczba spraw była taka, że po przeliczeniu kosztów utrzymania ePUAPu wychodziło około 5000 złotych na sprawę. Po kilkunastu latach funkcjonowania da się niby z tego korzystać, ale ilość błędów, głupich rozwiązań i jakość pomocy technicznej to jest dramat. Przed szponem widzę podobne perspektywy.
                   • avatar
                    tester3
                    -1
                    w komentarzach sami ekspreci :D

                    bardzo dobrze, że Polska się uniezależnia od innego softu.

                    Jeszcze trzeba poczekać aż powstanie duży, europejski Cloud np. w Niemczech.
                    • avatar
                     Erikson83
                     -1
                     Robie kupe na wszystko co rządowe.
                     • avatar
                      Arek9182
                      0
                      Appka do prac zdalnych? To jak dlugo oni chca ciagnac ten cyrk z tym calym odizolowaniem sie od ludzi?
                      • avatar
                       malyperelka
                       0
                       A "SZPoN" w rozwinięciu to...? Bo nie mogę doczytać.
                       • avatar
                        tftd77
                        0
                        "kiepskim zabezpieczaniu danych zebranych przez Albiclę" Jakich danych? To nie pejsbook i nie trzeba podawać żadnych danych za wyjątkiem mejla!
                        • avatar
                         tftd77
                         0
                         Kumaci skorzystają reszta nie musi.
                         • avatar
                          Arnett
                          0
                          Jest taka gra OVERWATCH więc podam definicję która dziwnie pasuje.
                          Szpon (ang. Talon) – jedna z trzech głównych frakcji działających w świecie Overwatch oraz jedna z głównych grup antagonistycznych. Jest to zorganizowana grupa terrorystyczna dowodzona przez kilku najbardziej wpływowych biznesmenów, naukowców oraz innych tego typu postaci, przez co są bardzo podobni do samego Overwatch, z którym są w stanie wojny.

                          Witaj!

                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                          Połącz konto już teraz.

                          Zaloguj przez 1Login