Ciekawostki

DALL·E 2 przekracza granice obrazu

przeczytasz w 2 min.

Obrazy kreowane przez system sztucznej inteligencji wchodzą na kolejny poziom.

Niedawno OpenAI dał większej liczbie osób dostęp do DALL·E 2, napędzanego sztuczną inteligencją generatora obrazów z tekstu. Zaczęto też testy ciekawego narzędzia, które pozwala na przekroczenie granic obrazu.

Co to jest Outpainting?

Outpainting to nowa funkcja umożliwiająca użytkownikom tworzenie obrazu poza jego oryginalną granicą. Można dodać nowe elementy zachowując pierwotny styl, albo przeciwnie, pójść w zupełnie innym kierunku i mieszać różne techniki. I to wszystko jedynie przy pomocy opisu. Wygenerowany obraz będzie bardziej szczegółowy i może mieć dowolny format. Sztuczna inteligencja bierze też pod uwagę elementy na obrazie (w tym cienie, odbicia i tekstury), aby zachować kontekst.

Działanie narzędzia zaprezentowano na przykładzie portretu Dziewczyna z perłą, Johannesa Vermeera. Outpainting umożliwił jego rozszerzenie i ukazanie tego, co dzieje się dookoła. Efekt jest niesamowity.

Jak tworzyć w DALL·E Outpainting?

Jeżeli otrzymaliście już dostęp do DALL·E 2, możecie sami przetestować Outpainting. Funkcję łatwo znaleźć, bo znajduje się w menu u góry z prawej strony.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie dowolnego obrazu przy pomocy opisu. Można też przesłać własny.

DALL·E

Mona Lisa w pokoju z książkami w wyobrażeniu sztucznej inteligencji ma niezbyt radosną minę, a kot wygląda jakby coś zbroił. Chcąc mieć szerszy obraz sytuacji, musimy u dołu wybrać przycisk "Add generation frame" i zdecydować, w którą stronę warto rozszerzyć grafikę. Reszta praktycznie robi się sama.

Oczywiście mamy spory wpływ na to, co zostanie wygenerowane przez DALL·E. Tworząc kolejne części warto edytować opis, a pojawią się nowe elementy. Następnie wystarczy wybrać, które ostatecznie mają znaleźć się na obrazie.

DALL·E

DALL·E tworzy kilka obrazków, z których można wybrać najlepszy. Powyżej przykład z filiżanką.

I już po kilku chwilach mamy większy obraz, który możemy rozszerzać jeszcze dalej. Po czasie zapewne pojawią się wątpliwości i zmienimy zdanie co do poszczególnych elementów.  Na takie sytuacje w narzędziach u dołu jest dostępna gumka. Przydaje się, kiedy trzeba wymazać niektóre szczegóły i wygenerować je na nowo.

DALL·E

Warto zmienić tę minę na jakąś inną

W ten sposób można szybko zmienić wygląd bohaterki, jak również każdy inny element obrazu. Jednak zabawa w szczegóły może troszkę kosztować, ponieważ każde wygenerowanie zabiera nam z konta jeden kredyt. Chętni mogą je oczywiście dokupić i potem bawić się do woli.

DALL·E

Szybka zmiana i jaki efekt!

Outpainting prezentuje się bardzo ciekawie i to kolejne narzędzie, które daje artystom spore pole do popisu. W przyszłości zapewne pojawią się kolejne ulepszenia w DALL·E, więc warto śledzić nowości. Jeżeli jesteście zainteresowani tym generatorem obrazów i jeszcze z niego nie korzystaliście, tutaj zapiszecie się na listę oczekujących na dostęp.

Źródło: OpenAI, foto: August Kamp

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  1
  Problem w tym, że to nie jest żadne AI, żadna sztuczna inteligencja.Nadal jesteśmy bardzo dalecy od stworzenia prawdziwej samoświadomej sztucznej inteligencji. To nawet może nigdy nie udać się... Ale już dzisiaj rozmaite skrypty oraz tzw. "inteligentne" rozwiązania określa się mianem AI, bardzo na wyrost.
  • avatar
   levusek1992
   -1
   Żeby nie wyszło, że to nie AI tylko jak w jednym przypadku grupa grafików co na szybko tworzyła proste obrazki :D