Ciekawostki

Pełen kolorów E Ink staje się faktem

przeczytasz w 2 min.

Nowy panel E Ink wreszcie jest pełen kolorów i cechuje się wysokim kontrastem. Krótko mówiąc: doczekaliśmy się. Jest wprawdzie jedno „ale”, może się jednak niebawem zdezaktualizować.

E Ink w kolorze nabiera… kolorów

Kolorowe wyświetlacze E Inkczytnikach e-booków wciąż są rzadkością, choć się zdarzają. Najbardziej znanym modelem jest Pocketbook InkPad Color. Robi wrażenie, ale przy 4096 kolorach trudno o poważną głębię i wysoki kontrast. Jeśli kolorowe ekrany mają być przyszłością tej technologii, to konieczny jest postęp. I coś się w tym temacie dzieje. 

Niedawno światło dzienne ujrzał E Ink Gallery Plus – nowy rodzaj kolorowego panelu E Ink. Wykorzystuje czterokolorowe pigmenty w każdym pikselu, aby uzyskiwać gamę wynoszącą aż 60 000 kolorów. To olbrzymi wzrost, a do tego współczynnik kontrastu zwiększył się o 40 procent w porównaniu z poprzednią generacją. To ważny krok na drodze do realizacji celu, o którym przed momentem wspomniałem. Tylko…

E Ink Gallery Plus to ekran do innych zastosowań 

E Ink Gallery Plus nie jest technologią opracowaną z myślą o czytnikach e-booków. Zamiast tego ma znaleźć zastosowanie na rynku wewnętrznej reklamy cyfrowej. Na panelach o przekątnych 13,3 cala, 25,3 cala i 28 cali wyświetlać mogą się oferty specjalne albo też – jak na grafice w newsie – aktualne menu. 

E Ink Gallery Plus

Jednym z pierwszych nabywców jest z kolei operator metra w Taipei, a w skrócie celem jest zastąpienie drukowanych plakatów i komunikatów. Chodzi nie tylko o zwiększenie wygody, ale też o pozytywny wpływ na środowisko. Nie dość, że eliminuje konieczność drukowania materiałów, to jeszcze E Ink Gallery Plus jest na tyle energooszczędne, że bez problemu może być zasilane energią słoneczną. Jak to w przypadku E Ink – prąd jest potrzebny tylko do zmiany wyświetlanej treści i ewentualnego podświetlenia. 

Potencjał jest niemały

To, że ten typ panelu nie trafi do czytników, nie oznacza w żadnym razie, że jest dla użytkownika bez znaczenia. Rozwój Gallery Plus może zaowocować także lepszymi wyświetlaczami E Ink w mniejszym formacie. Być może w niedalekiej przyszłości doczekamy się więc czytników z kolorowymi ekranami, których kontrast będzie wreszcie w pełni zadowalający. Liczę na to!

Źródło: E Ink Holdings, New Atlas

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  saha8
  5
  Kilkanaście lat rozwoju komercyjnego technologi, poprzedzone dekadami badań.
  Teraz mamy tego efekty i cieszy rozwój tej technologi. Zwiększenie ilości kolorów to duży skok. Lecz też wielkość samych ekranów. Od kilku lat dostepne są ekrany 13,3 cala teraz 28 cali.
  Zobaczymy jak będzie z adaptują tego typu rozwiązań za jakiś czas, cena na pewno będzie odgrywać duża rolę tutaj.
  • avatar
   piomiq
   2
   Może opracowanie tej technologii sporo kosztowało u producent chce szybko zarobić wprowadzając technologię tam gdzie są bardziej pewne zyski.
   • avatar
    paankracyk
    0
    Biorąc pod uwagę jak działa odświerzanie w e inku zastosowanie konsumenckie jest ograniczone. Ale np. taki smartwatch który ma kolorowy wyświetlacz e ink i dzięki niemu trzyma bardzo długo na jednym ładowaniu. Kupowałbym.