Ciekawostki

Elon Musk Człowiekiem Roku

przeczytasz w 2 min.

Jak co roku magazyn TIME wybrał osobę, która zdaniem redakcji zasłużyła na tytuł Człowieka Roku. Tym razem do tego elitarnego grona dołączył Elon Musk, co wzbudziło niemałe kontrowersje. Ale czy słusznie?

Elon Musk – Człowiek Roku 2021 według TIME

Urodzony w 1971 roku Elon Musk jest południowoafrykańskim przedsiębiorcą i jednym z największych wizjonerów naszych czasów. Stworzył rozwiązanie, które z czasem stało się PayPalem, dowodzi firmą Tesla, która przyniosła elektryczną rewolucję na rynku motoryzacyjnym i założył SpaceX zmieniając zasady gry w branży kosmicznej. 

Do tego ma na koncie kilka większych i mniejszych projektów o olbrzymim potencjale. Jest też aktualnie najbogatszym człowiekiem na świecie, co na pewno nie utrudnia mu realizacji ambitnych planów, takich jak połączenie wszystkich ludzi z Internetem, kolonizacja Czerwonej Planety czy podróżowanie samochodami autonomicznymi, hyperloopem i rakietami.

„Człowiek, pragnący ocalić naszą planetę i sprawić, że będziemy mogli zamieszkać na innej. Klaun, geniusz, mistrz życia na krawędzi, wizjoner, przedsiębiorca, showman, cham. Szalona hybryda Thomasa Edisona, P.T. Barnuma, Andrew Carnegie’a i doktora Manhattana ze Strażników” – tak pisze o nim TIME. 

Elon Musk jest czwartym „technologicznym” Człowiekiem Roku w ciągu ostatnich trzech dekad. Dołączył do grona, w którym wcześniej znaleźli się (dyrektor generalny firmy Intel) Andrew Grove, (założyciel Amazona) Jeff Bezos oraz (twórca Facebooka) Mark Zuckerberg. 

„Najgorszy wybór z możliwych”? A może jednak w punkt?

Mogłoby się wydawać, że zasługi Elona Muska są ewidentne. Nie wszystkim jednak przypadł do gustu ten wybór. Jest wielu sceptyków, zarzucających mu bycie bardziej showmanem niż człowiekiem dającym realną zmianę. Krytykuje się go również za stosunek do podatków (a konkretnie niechęć do większych obciążeń nakładanych na bogatszych), sprzeciw wobec związków zawodowych i bagatelizowanie niebezpieczeństw związanych z pandemią. 

Zresztą to nie pierwszy kontrowersyjny Człowiek Roku magazynu TIME. Spore emocje budził również wybór Grety Thunberg w 2019 roku, Donalda Trumpa w 2016 czy Władimira Putina w 2007. Często w tym kontekście przypomina się również o tym, że w latach 1938 i 1939 rok po roku tytuł ten przyznano Adolfowi Hitlerowi i Józefowi Stalinowi. 

TIME jednak argumentuje, że do tytułu Człowieka Roku nie należy podchodzić jak do nagrody. Jest to raczej uhonorowanie osoby mającej w danym roku największy wpływ na świat i społeczeństwo. Idąc tym tokiem rozumowania ani wybór Muska, ani któregokolwiek z poprzednich Ludzi Roku, nie dziwi. 

A na koniec przypomnijmy też, że dwukrotnie Człowiekiem Roku zostali Polacy: w 1981 roku taki tytuł przyznano Lechowi Wałęsie, a w 1994 – papieżowi Janowi Pawłowi II. 

Źródło: TIME, The Guardian, CNBC, Forbes, informacja własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Euukaliptus
  12
  No niech mnie trafi jeżeli ktokolwiek sądzi że Jeff Who zasługuje bardziej na człowieka roku niż Musk. Samą firmą spaceX zasługuje na miano, aktualnie mimo kilkukrotnie mniejszego budżetu SpaceX w kwestii samych rakiet oczywiście jest bardziej innowacyjne, zaawansowane i ambitne od NASA ze swoim kolosem SLS
  • avatar
   youkai20
   4
   Nie no, znów nie wygrał Kim Dzong Un?
   ...

   Meh.
   • avatar
    Ciekawski_
    4
    Za samo SpaceX należy mu się. Jeśli tylko zrealizuje swój plan stworzenia stałej kolonii na Marsie (uczynienia z ludzkości cywilizacji międzyplanetarnej), to zasłuży na miano człowieka tysiąclecia. Bo nawet "odkrycie Ameryki" i jej kolonizacja nie będzie się mogła z tym równać.
    Elon jest na prostej drodze do stania się jedną z najważniejszych osób na świecie. Stanie się tak, gdy jego rakiety/statki kosmiczne zdominują loty kosmiczne. Jak założy tą kolonię na Marsie, to stanie się czymś w rodzaju "Króla Marsa". Przynajmniej do czasu aż inne potęgi (państwa/korporacje) nie założą tam swoich kolonii.
    • avatar
     mesjan
     4
     Kiedyś nie wierzyłem że jest opcja stworzenia autonomicznego auta a już tym bardziej bez sytemu lidar a za pomocą samych kamer i oprogramowania jak w Tesli. A teraz jak widzę FSD Tesli i coraz nowszych wersji systemu to wiara się rodzi. Żadna firma samochodowa czymś takim się nie pochwaliła więc szacun.
     • avatar
      jozek23
      3
      Pieniądz robi pieniądz, bida robi wszy.
      • avatar
       kamishi
       -1
       To jest news z wczoraj.
       • avatar
        Ciekawski_
        -1
        Według Forbes lista najbogatszych w 2021r wygląda tak:
        1. Jeff Bezos, 177 mld. dol.
        2. Elon Musk, 151 mld dol.
        3. Bernard Arnault, 150 mld dol.
        4. Bill Gates, 124 mld dol.
        5. Mark Zuckerberg, 97 mld dol
        https://www.forbes.pl/rankingi/najbogatsi-ludzie-swiata-2021-wedlug-forbes-jeff-bezos-numerem-1/j7bmdr2

        Z tego wychodzi, że Musk jest jednak na 2 miejscu i to z dość wyraźną stratą do lidera.
        • avatar
         Altru
         -2
         Jeśli chodzi o czysto biznesowe podejście to tak, ale poza tym jest takim samym korpo dyktatorem jak inni. Jak dla mnie mogli mu nawet dać tytuł złotoustny, bo jednym wpisem może obniżyć wartość krypto, drugim znowu podnieść, może powiedzieć każdy oczywisty populizm np.państwa są wielkimi korporacjami (mimo, że on sam zarządza jedną i nie podobają mu się słuszne regulacje, ale tego nie przyzna) i dzięki temu zyskuje poklask i robi kasę na jeleniach. Pamiętajcie, w biznesie nie ma sentymentów, uczuć, itp. liczy się tylko kasa nieważne jakim kosztem (kłamstwem), itp.

         PS. Elon nie stworzył Tesli, tylko w nią zainwestował.
         • avatar
          pawluto
          -5
          Psychopata człowiekiem roku...
          To nie dobrze wróży nam wszystkim...
          • avatar
           gromzjasnegonieba
           -10
           2 slowa prawdy powiedzieli. Klaun, cham.