Ciekawostki

EURO 2024 w wysokiej jakości? Możesz zapomnieć

przeczytasz w 2 min.

Pierwsze mecze w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024 (EURO 2024) zaplanowano już na piątek 14 czerwca. Każdy, kto chciał obejrzeć zmagania piłkarzy w wysokiej jakości 4K, musi jednak obejść się smakiem. EURO 2024 będzie bowiem transmitowane w 1080p.

Zasiadając przed telewizorem w 2024 r. można się spodziewać, że właściwie każdy obraz wyświetlany na telewizorze będzie najwyższej możliwej jakości 4K. Rozdzielczość Ultra HD jest dziś właściwie wszędzie – w serialach, filmach, ale też grach. Transmisję w tej jakości prowadzą też kolejne stacje telewizyjne, aby zapewnić oglądającym najlepsze warunki do konsumowania treści.

Kibice chcący obejrzeć zmagania zawodników w ramach EURO 2024 będą jednak musieli obejść się smakiem obrazu w 4K podczas transmisji meczów – tę informację potwierdził Michałowi Pojałowskiemu z redakcji instalki.pl rzecznik UEFA, organizatora Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Zgodnie ze stanowiskiem organizacji, każdy mecz będzie transmitowany w formacie 1080p (Full HD).

4K nie dla kibiców EURO 2024. Mecze tylko w 1080p

Choć pierwsze doniesienia jakoby mecze w ramach europejskich rozgrywek miały nie być transmitowane w rozdzielczości 4K pojawiały się już od kilku tygodni, teraz UEFA potwierdza te plotki, informując, że zmagania piłkarzy będą transmitowane w tym samym formacie co Finał Ligi Mistrzów UEFA 2024 (Wembley), czyli 1080p50.

Wszystkie mecze UEFA EURO 2024 są produkowane w jednowarstwowym formacie produkcyjnym 1080p50 HDR HLG – czytamy w oświadczeniu organizacji, które publikuje Pojałowski. Oznacza to, że obraz będzie wyświetlany w rozdzielczości Full HD, czyli 1920x1080 px z częstotliwością 50 klatek na sekundę i w technologii Hybrid Log-Gamma (HLG), która ma na celu zwiększanie dynamiki wyświetlanych obrazów na ekranie.

UEFA zaznacza, że partnerzy z prawami do emisji obrazu otrzymają dostęp do danych transmitowanych w formatach SDI 1080p50 HDR, 1080p50 SDR oraz 1080i50. W praktyce oznacza to, że różnice w udostępnianych transmisjach będą dotyczyć wyłącznie nieznacznych wahań w kolorystyce obrazu (SDR i HDR). W żadnym ze scenariuszy nie ma jednak mowy o rozdzielczości 4K Ultra HD.

Decyzja, którą podjęła organizacja UEFA jest wynikiem testów porównawczych prowadzonych z producentami i partnerami nadawczymi. – Wyniki testów doprowadziły do wniosku, że produkcja w wielofunkcyjnym formacie wysokiej jakości 1080p50 HDR zapewnia najlepszą podstawę jakości i spójności oraz najlepszą platformę do wielokrotnego użytku – czytamy.

Choć UEFA nie będzie realizować transmisji 4K, należy mieć na uwadze, że w sieci mogą pojawić się takie obrazy. Wówczas będzie to jednak obraz “powiększony” do większej rozdzielczości – to technika tzw. upscalingu. Nie będzie to pełnoprawny obraz Ultra HD 4K, tylko Full HD “rozciągnięte” do większego formatu, czyli jakości nieporównywalnej w stosunku do standardowego 4K.

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oreonoreon
  11
  To po co sklepy typu Media Coś Tam reklamują telewizory z 4K, ktore na mockupach mają Euro2024? Czy to nie jest wprowadzanie w błąd?
  • avatar
   Yamaraj6
   7
   Szanowaliby się 2024 rok, a oni w FHD transmitują. 4k jest z nami od ponad 10 lat, każdy nowy telefon potrafi nagrywać 4k 60hz, co za problem udostępnić to w jakimś serwisie VOD płatnym dodatkowo jeżeli transmisja telewizyjna nie jest w stanie tego obsłużyć? Ktoś, kto chce w takiej rozdzielczości oglądać by sobie po prostu dopłacił i by miał taką możliwość.
   • avatar
    CobraCobretti
    6
    Jestem zdziwiony, myślałem że 1080p na tego typu imprezach to przeszłość od lat. 7 lat temu czułem się dziwnie w sklepie mówiąc sprzedawcy, że mi wystarczy FullHD a wszędzie stały 4K. I to mowa o 50 calach.
    • avatar
     Sneer
     4
     Nie chodzi o to że są transmitowane w formacie 4K, tylko nie są realizowane w formacie 4K. Brak kamer 4K na stadionach. Transmitowane a realizowane to dwie inne sprawy.Transmisje ze sztucznie podbitą rozdzielczością z realizowanego sygnału HD do 4K będą dostępne dla nadawców i np we Włoszech będą je wykorzystywać.
     Oficjalne stanowisko PR jak zwykle jest tak zawile napisane że nic nie znaczy. W skrócie niemiecka perfekcja zawiodła w zderzeniu z ekonomią.
     Natomiast Finał Ligi Mistrzów UEFA 2024 był zarówno realizowany jak i transmitowany w 4K, więc tutaj informacje są błędne.
     Kupiło by się jakiś nowy telewizor Hisense, który jest globalnym sponsorem, ale w tej sytuacji nie ma sensu.
     • avatar
      Silverstar
      0
      To, że telewizor obsługuje rozdzielczość 4K nie oznacza, że musisz na nim oglądać treści w 4K. Prawda jest taka,że mało który nadawca nadaje swój sygnał w natywnej jakości 4k.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login