Ciekawostki

A więc chcesz uruchomić Google Chrome… Na pewno nie chodziło ci o Microsoft Edge?

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Mówisz, że chcesz uruchomić przeglądarkę Google Chrome? Nie pomyliło ci się coś czasem? Na pewno nie chodziło ci o Microsoft Edge?

Dobra podstawa i nowe funkcje sprawiają, że oparta na silniku Chromium Microsoft Edge to rozsądna alternatywa dla Google Chrome. Pod względem popularności jedną i drugą przeglądarkę dzieli jednak przepaść. Gigant z Redmond stara się jak może, by zmienić tę sytuację – oto jego najnowszy pomysł. 

Korzystasz z Google Chrome? Popatrz: Microsoft Edge

Microsoft próbował już reklam w Outlookureklam w menu Start. Teraz idzie nawet o krok dalej i użytkownikom próbującym uruchomić Google Chrome zdaje się zadawać pytanie, czy aby na pewno nie chodziło im o Edge’a. Wygląda to tak, że gdy podczas korzystania z systemowej wyszukiwarki najlepszym wynikiem jest googlowska przeglądarka (albo Firefox, Opera czy jakakolwiek inna konkurencja), to poniżej znajduje się „polecana aplikacja”, jaką jest właśnie Edge. 

Edge Chrome

Jeśli mamy zainstalowanego Edge’a na swoim komputerze, to z tego poziomu po prostu go uruchomimy. Jeśli zaś nie mamy, to szybko przejdziemy do jego instalacji. 

Reklama Microsoft Edge w Windows 10. Czy to dobry (i uczciwy) pomysł?

Jedni twierdzą, że Microsoft ma pełne prawo do tego, by promować własne usługi w obrębie innej własnej usługi i (choć Trybunał Europejski mógłby się z nimi nie zgodzić) jest w tym przynajmniej trochę prawdy. Faktem jest jednak także to, że w wyszukiwarce Google nie pojawią na się linki do pobierania Chrome’a, gdy będziemy szukać Edge’a, Firefoksa czy Opery. 

W dodatku wygląda na to, że nie ma możliwości wyłączenia tej reklamy – dezaktywacja opcji wyświetlania sugestii w menu Start nic tutaj nie daje. Dla ścisłości należy też dodać, że reklama sama w sobie nie jest szczególnie inwazyjna, ale można się też zastanawiać, czy jest w ogóle potrzebna. Jakie jest wasze zdanie?

Źródło: Techdows, MSPowerUser

Czytaj dalej o przeglądarkach WWW: 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Korzystam z Edge opartym na Chromium i bardzo sobie chwalę. Nie wiem dlaczego, ale wydaje się szybsza.
  9
 • avatar
  m4tekt
  Korzystam z nowego Edge i jest ok. Szybszy niż chrome i dla mnie wygodniejszy. Wkurza tylko gdy na YT wyskakuje info by korzystać z Chruma...
  4
 • avatar
  rookieyo
  Taka reklama to faktycznie lekka przesada i może mieć odwrotny do zamierzonego efekt, jednak z drugiej strony, po 5 latach używania Chrome'a przesiadłem się na nowego Edge'a i jestem w pełni zadowolony.
  3
 • avatar
  gehaes
  najbardziej na reklamy narzekają posiadacze windowsa za 5pln
  1
 • avatar
  Szumek71
  Na dwie rzeczy mam alergię. Na PiS i na Microsoft
  1
 • avatar
  chotnik2
  Troche przegiecie moim zdaniem.
 • avatar
  Dawid11
  Jak ktoś wie z czego chce korzystać i korzystał z tego do tej pory to próba jakiekolwiek wpływania na daną osobę nic nie zmieni chyba, że ktoś jest całkowitym laikiem lub ma to w nosie instaluje Windows 10 i korzysta z tego co ma od razu więc z przeglądarki Edge bo na pewno jest wiele takich osób na świecie które tego nie ogarniają mają Edga to po co ściągać inną przeglądarkę :)
 • avatar
  sn00p
  Ja korzystam z Chrome i Mozilla Firefox.
 • avatar
  Diuran
  I bardzo dobrze. Google "napastowało" nas ich Przeglądarką to teraz Microsoft YEA.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  jeeeee Windows 10!!
 • avatar
  SoStupid
  1. Konkurencja jest dobra... w końcu Google weźmie się za optymalizację kodu Chomę - widać, że może działać sprawniej
  2. Ile razy pod Edge odpalam gmaila mam pytanie "czy nie chcę spróbować chrome" - MS i Google warci siebie
 • avatar
  kitamo
  Ja to tylko tak powiem ze ludzie placza gdy MS reklamuje swoj produkt w swoim produkcie albo Google reklamuje swoj w swoich produktach ale niech ktory odwazny odpali BMK bez Adblocka.