Oprogramowanie

Google zapłaci Mozilli 300 mln. $ rocznie

przeczytasz w 1 min.

Firefox zarabia na Google

Wśród większości użytkowników utarł się schemat, że wyszukanie informacji w internecie jest równoznaczne ze skorzystaniem z silnika Google. Jak się okazuje, za popularność trzeba płacić.

Do tej pory korporacja stojąca za najpopularniejszą wyszukiwarką płaciła firmie Mozilla 100 milionów dolarów każdego roku. Za tę kwotę, Google był domyślnym mechanizmem wyszukiwania danych w programie Firefox. W połączeniu z autorskim Chrome, duet przeglądarek zapewniał usłudze przewagę nad systemem Bing wbudowanym w Internet Explorer czy chociażby portal Yahoo!.

Google Bing

Analitycy zastanawiali się czy w związku z faktem, że Chrome stał się najpopularniejszym programem do przeglądania internetu, Google będzie potrzebował dodatkowej, płatnej promocji. Jak widać, firma zdecydowała się nie tylko na przedłużenie umowy, ale na wzrost płatności o 200%.

Pomijając wszelkie zabiegi marketingowe, użytkownicy będą skłaniali się do lepiej działającego silnika. Póki co słyszy się raczej o "wyguglaniu" informacji, niż ich "wybingowaniu". Przewaga Google wynosząca 70% udziałów rynku w Stanach Zjednoczonych nie zapowiada, żeby miało się to zmienić.


Więcej o Google:

Źródło: The Telegraph

produkt roku 2011/12

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Przecież google jest tak znane, że nawet jakby nie był domyślnym wyszukiwaczem w FF, to i tak userzy by go ustawiali, a ci jeszcze bulą 300 milionów...
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Pani Karolino, proszę wywal tego ortografa z tytułu. Mln - bez kropki, reszta to jakiś bełkot. Sry.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Na przykład AdBlock
    • avatar
     waciak75
     -13
     może w końcu zmądrzejemy (ludzkość) i przestaniemy z tego korzystać (internetu). Wtedy to to nic nie będzie warte.....
     • avatar
      xpaxpl
      0
      ff ma i tak spory udział w rynku ja tam go nie zmieniam na chroma a czy korzysta z binga czy z googla to mi to lotto byle mi znalazło to czego szukamdla mnie najważniejsze w serfowaniu jest to że w foxie instaluje 2 wtyczki co script i adblock i cieszę się internetem w 80-90% wyczyszczonym z reklam
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Teraz powiem wam dlaczego google płaci nie tylko mozilli ale także innym firmą.
       Gdyba nie te wpłaty google stało by się monopolistą co by sprawiło że amerykańskie ustawy antymonopolowe natychmiast zmiotły google z rynku.
       A dlaczego microsoft wydaje tyle na apple skoro to tacy wielcy wrogowie?Powód ten sam.