Pamięć RAM

IBM posądzony o nieuczciwe praktyki

przeczytasz w 2 min.

Firma Rambus - znana ostatnio głównie z wytaczania pozwów o naruszenia patentów, po połowicznym zwycięstwie nad NVIDIĄ, postanowiła wytoczyć proces kolejnemu gigantowi. Tym razem padło na firmę IBM.

Jakiś czas temu pisaliśmy o wypłacie gigantycznego odszkodowania przez firmę Samsung w wysokości 900 milionów dolarów z tytułu złamania jednego z patentów Rambusa. Nieco później w prawdziwe tarapaty popadł "zielony goblin", który orzeczeniem międzynarodowej amerykańskiej komisji do spraw handlu został postawiony pod ścianą, gdyż NVIDII za niewykonanie zaleceń komisji groziłby całkowity zakaz sprzedaży urządzeń opartych o złamane patenty na terenie Stanów Zjednoczonych. To jak widać zadziałało jak "zimny prysznic" i zmobilizowało NVIDIĘ to zawarcia porozumienia i zapacania Rambusowi za korzystanie z jego patentów, jednak mimo tego Rambus nie wycofał pozwu z komisji i w dalszym ciągu domaga się wypłacania horrendalnego odszkodowania.

Jak się okazuje Rambus - nazywany ostatnio "patentowym trollem" nie kończąc jeszcze krucjaty przeciwko NVIDII, rozpoczął następną tym razem przeciwko gigantowi jakim jest firma IBM. Według decydentów z Rambusa firma IBM projektując niegdyś system pamięci dla swoich urządzeń dopuściła się wykorzystania jednego z opatentowanych rozwiązań firmy Rambus. Nie było by w tym jednak nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że jakiś czas temu firma IBM została całkowicie oczyszczona z zarzutów stawianych przez Rambusa. Sprawa dotyczyła oczywiście tej samej rzeczy czyli stosowanych w 2002 roku kontrolerów pamięci. W tym miejscu warto również wspomnieć o opracowanym przez firmę IBM najwyżej taktowanym procesorze na całym świecie - którego częstotliwość wynosi 5.2 GHz.

Jednak Rambus nie ma zamiaru rezygnować, a wyraz temu daje złożony w poniedziałek do kalifornijskiego sądu w San Jose pozew, w którym to Rambus zwraca uwagę na dopuszczenie się przez amerykańską komisję ds. patentowych licznych uchybień i błędów w postępowaniu badawczym. Na decyzję sądu i oficjalny werdykt w tej sprawie z pewnością będziemy musieli jeszcze długo zaczekać.

Źródło: TechPowerUP!, X-bit Labs, Reuters

Polecamy artykuły:  
Klonujemy komputer - maszyny wirtualne 100 porad i sztuczek do Windows 7 Test 4 kart GeForce GTX 460

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Rambus zbiera żniwo, ale żeby czasem nie trafiła kosa na kamień, bo to może się skończyć źle dla niego :]
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe podejście do tematu. Jak ta sama komisja rozpatrywała i "badała", a wyrok był korzystny dla rambusa to komisja była cacy, a teraz okazuje się, że komisja jest bee. To ci dopiero komisja ...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ten Rambus to istna leech lub raczej "bucksucker" ;)
    • avatar
     hynio
     0
     Jeżeli Rambus to przegra to oznacza, że piractwo wśród oprogramowania komputerowego też jest legalne;)