• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • IDF Pekin 2013: nowa specyfikacja interfejsu USB 3.0 zwiększającą przepustowość do 10 Gb/s
Ciekawostki

IDF Pekin 2013: nowa specyfikacja interfejsu USB 3.0 zwiększającą przepustowość do 10 Gb/s

przeczytasz w 2 min.

Podczas Intel Developer Forum 2013 poinformowano o nowej specyfikacji USB 3.0, która ma pozwolić na osiągnięcie transferu do 10 Gb/s.

intel developer forum 2013 specyfikacja usb 3.0 superspeed prezentacja

Podczas Intel Developer Forum 2013 w Pekinie zaprezentowano nową specyfikację USB 3.0 SuperSpeed, umożliwiającą zwiększenie szczytowej przepustowości do 10 Gb/s, tak aby przyszłe urządzenia wykorzystujące ten interfejs mogły konkurować z tymi wykorzystującymi obecny Thunderbolt.

W ostatnim czasie pracowano nad poprawą wydajności USB SuperSpeed. Intensywne prace na nową specyfikacją przyniosły zamierzony efekt. Interfejs USB 3.0 SuperSpeed udało się przyspieszyć z obecnych 5 Gb/s do wspomnianych już 10 Gb/s.

Nowa specyfikacja USB 3.0 będzie wykorzystywać nowe kable, które mają zapewnić wsteczną kompatybilność z istniejącymi obecnie kablami i złączami USB.

Nowy pojedynczy przewód do transferu danych będzie w stanie dostarczyć do 100 W mocy, co sprawi, że poszerzy się gama urządzeń, które będą mogły z niego skorzystać.

idf 2013 thunderbolt usb 3.0 nowa specyfikacja

Dzięki nowym akcesorium USB SuperSpeed możliwe staje się zwiększenie wydajności interfejsu do 10 Gb/s. Szybkość transmisji danych w połączeniu z siłą specyfikacji dostawy do 100 watów mocy do urządzeń obsługujących USB sprawi, że konsumenci będą mogli wkrótce wykorzystywać wyłącznie jeden kabel USB aby obsługiwać wszystkie urządzenia. […] Obecnie nie ma planów dalszego podwajania prędkości z 10 Gb/s do 20 Gb/s”. - powiedział Jeff Ravencraft, prezes USB-IF i dyrektor ds. operacyjnych.

Nowa specyfikacja USB 3.0 wniesie ze sobą wiele zmian, w tym głównie podniesie przepustowość, co sprawi, że stanie się aktualnie konkurentem dla rozwiązania promowanego przez Intela i Apple, a mianowicie Thunderbolt. Co prawda wspomniany interfejs może nawet w specyficznych warunkach w przypadku zastosowania światłowodu umożliwić przesył danych na poziomie nawet 100 Gb/s, jednak obecnie nie przekracza on 10 Gb/s. Niedawno jednak informowaliśmy o nowej wersji Thunderbolt Falcon Ridge, która ma zaoferować prędkość do 20 Gb/s – masowe wdrożenie tej wersji specyfikacji, jednak prędko nie nastąpi.

usb 3.0 superspeed nowa specyfikacja thunderbolt

Powolne wdrażanie Thunderbolt i połączenie z interfejsów PCI Express i DisplayPort powoduje jedynie, że przewagę na rynku powiększa sprawdzone USB. Obecnie specyfikację USB 3.0 certyfikatem potwierdza coraz większa grupa urządzeń, dodatkowo do końca 2013 roku liczba konstrukcji z USB 3.0 ma wzrosnąć do liczby przekraczającej 1 miliard urządzeń. To tylko dowodzi o stale rosnącej popularności nowych specyfikacji USB, a także, że mimo oferowania przez konkurencję większych prędkości, producenci wolą sięgać po sprawdzone technologie.

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa wersja specyfikacji USB 3.0 SuperSpeed trafi na rynek.

Źródło: Xbitlabs, Hexus

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WiechoB
  5
  ... i wreszcie przydadzą się zasilacze o mocy ok. 1 kW ;-)
  • avatar
   kaalus
   3
   USB nie potrzebuje większej prędkości tylko więcej prądu. Jakoś nie wierzę w te 100W, ale np. 20W bardzo by się przydało. Drukarki, małe monitory, porządne głośniki, kierownice z force feedback, dyski, wszystko to nie potrzebowało by już zewnętrznego zasilania. 1 kabelek, czyli tak jak powinno być od zawsze.
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Jestem cholernie ciekaw jak chcą dostarczyć te 100W mocy. Już teraz chińskie kabelki mają problem z dostarczeniem 2,5W...
    • avatar
     disturbedone
     0
     "mimo oferowania przez konkurencję większych prędkości, producenci wolą sięgać po sprawdzone technologie.". Może tak jest dlatego iż liczba odbiorców jest ogromna, i ludzie nie prędko przejdą się na lepsze rozwiązania? Na dobrą sprawę w miejscu gdzie znajduje się port USB można załączyć dwa gniazda thunderbolt.. Prawda jest taka, że ograniczeniem są jedynie konsumenci. Bo zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dać 8 portów thunderbolt (do wszystkich urządzeń peryferyjnych: drukarki, monitory, myszki, klawiatury...) aniżeli usb, display porty, dvi...)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Super sprawa ale zanim to się wszystko ogarnie, to troche czasu minie.
      • avatar
       RexRX
       0
       Kopiowanie z jednego urządzenia na drugie niedługu będzie trwało nie minuty a sekundy.