Ciekawostki

Czyja babcia lub dziadek korzysta najwięcej z internetu?

przeczytasz w 1 min.

Wirtualny świat to dla jednych nowe środowisko, dla innych jedyna rzeczywistość. Bywamy tam coraz częściej, dlatego przygotowaliśmy ranking najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie.

Dane opublikowane przez Eurostat jasno pokazują, że w sieci dominują młodzi. Aż 98% osób w wieku 16-24 lat używa Internetu.

Inaczej jest w przypadku starszych grup wiekowych. Użytkowników w wieku 65-74 lat jest znacznie mniej. Zaledwie 61% seniorów korzysta z Internetu w całej Unii Europejskiej.

Ile osób w wieku 65-74 lat korzysta z Internetu?

Powyższe wyniki odnoszą się do doświadczeń osób fizycznych z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających badanie, tj. pierwszego kwartału 2020 roku. Dane z Francji są niedostępne.

Najwięcej aktywnych seniorów odnotowała Dania (94%), Luksemburg i Szwecja (po 91%), Holandia (90%) i Finlandia (88%).

Na samym końcu rankingu znaleźli się seniorzy z Bułgarii (25%), Chorwacji (28%) i Grecji (33%).

Ilu seniorów w Polsce korzysta z Internetu?

W Polsce tylko 43% osób w wieku 65-74 lat używa Internetu. To bardzo mało w porównaniu do innych grup wiekowych w naszym kraju.

W Polsce z sieci korzysta 99% młodych w wieku 16-34 lat, 96% osób w wieku 35-44 lat, 87% osób w wieku 45-54 lat i 70% osób w wieku 55-64 lat. Widać tendencję spadkową, jednak najstarszych jest zaledwie 43%, czyli znacznie poniżej średniej UE.

To niestety nie jest najlepszy wynik, chociaż jest lepiej niż w Bułgarii czy Portugalii. Jednak do krajów skandynawskich wiele nam brakuje. Może zatem warto pokazać babci i dziadkowi jak korzystać z Internetu?

Źródło: Eurostat

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  3
  1. Część ludzi w tym wieku jest anty komputer - nadal żyją latami słusznie minionymi,
  2. W podanej grupie w przypadku naszego kraju blisko ponad 1/4 nie potrafi obsłużyć komputera a także nie posiada takiego w domu,
  3. W podanym przedziale spora liczba obywateli ma ukończone wykształcenie na poziomie zasadniczym lub technikum,
  4. W Polsce sporo ludzi nie dożywa wieku 70 lat, umiera przed wcześnie lub w wypadku więc jeśli wśród nich byli umiejący obsługiwać komputer to niestety nie będą mieli szansy poprawić statystyk.
  5. Technologicznie Polska w przeszłości na tle Europy zachodniej była zacofana stąd w latach młodości osób w podanym wieku nie mieli takiego dostępu do nowoczesnych (na swoje czasy) urządzeń + czasy komuny, że w Polsce nie było nic. Globalizacja pozwoliła nawet na zakup także asortymentu, który nie jest dostępny w lokalnych sklepach - tu odnoszę się do różnić, że ograniczenia takie jak kiedyś nie występują.