Oprogramowanie

IndoorAtlas: do nawigacji wewnątrz budynków wystarczy kompas w smartfonie

przeczytasz w 2 min.

Technologia wykorzystuje subtelne zmiany pola geomagnetycznego

Systemy nawigacji satelitarnej są niezastąpione w wielu sytuacjach. Ogólnoświatowy transport nie poradziłby sobie dzisiaj bez śledzenia pozycji pojazdów za pomocą satelitów. Ale technologia GPS, jak ją popularnie nazywamy, ma jedną podstawową wadę. Nie sprawdza się wewnątrz pomieszczeń, gdy sygnał z satelitów zanika. Rozwiązanie tego problemu mamy w zasięgu ręki, wewnątrz większości smartfonów.

Próby opracowania technologii, która pozwoli skutecznie nawigować wewnątrz budynków podejmowane są już od dawna. Mechanizmy, które potrafią inteligentnie oceniać pozycję, w przypadku utraty kontaktu z satelitami systemu nawigacji satelitarnej, zaimplementowano nawet w aparatach cyfrowych. Nadal jednak, żadne z rozwiązań, nie okazało się na tyle uniwersalne, aby zyskać powszechną aprobatę rynku.

Takie szanse ma pomysł grupy fińskich inżynierów, którzy w ramach projektu IndoorAtlas, pracują nad technologią i oprogramowaniem, które pozwoli za pomocą już dostępnych rozwiązań, skutecznie określić położenie wewnątrz pomieszczeń. IndoorAtlas wykorzystuje sensory pola geomagnetycznego, które coraz częściej znajdujemy w smartfonach. Wykonywane przez nie pomiary mają tak dużą precyzję, że możliwa jest detekcja zakłóceń pola, która jest wynikiem specyficznej konfiguracji ścian w budynku.

Technologia została przetestowana w takich miejscach jak centra handlowe i sklepy, w których znalezienie drogi często nierzadko jest udręką, jak i tunele kopalniane (położone 1400 m pod powierzchnią Ziemi), miejscach gdzie wcześniej nikt nie brał pod uwagę zastosowania systemów nawigacji.

Dane uzyskiwane w ramach IndoorAtlas można dodatkowo połączyć z informacjami z innych mechanizmów  pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń, które bazują na danych z czujników ruchu czy pomiarach siły sygnału sieci bezprzewodowych. Pozwoli to poprawić precyzję pomiaru pozycji.

IndoorAtlas nawigacja wewnątrz pomieszczeń detekcja zmian pole geomagnetyczne
Dokładność określania położenia w ramach technologii IndoorAtlas sięga od 0,5 do 2 metrów. To wystarczająco dokładny pomiar, aby bez problemów trafić do odpowiedniego pomieszczenia.

Aby IndoorAtlas zadziałał, trzeba stworzyć wzorcową mapę zakłóceń pola geomagnetycznego w pomieszczeniach. Odpowiedni pakiet oprogramowania, który pozwala wykonać odpowiednie pomiary jest dostępny na stronie IndoorAtlas. Gdy już będziemy dysponowali rozkładem anomalii pola geomagnetycznego w danym budynku, można te informacje nałożyć na mapę wnętrz budynków i udostępnić w postaci aplikacji.

Pozwoli to w efekcie wygodnie odnaleźć drogę do celu użytkownikom smartfonów i wszelkich innych urządzeń, które wyposażono we wbudowane kompasy.
 

Więcej o technologiach stosowanych w urządzeniach mobilnych:

Źródło: ArcticStartup

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Świetna sprawa. Pomysłowe rozwiązanie, coś jak elektromagnetyczny sonar :)
  2 strona medalu to taka, że będą mogli nas pozycjonować nawet w budynkach :D Będzie wiadomo do jakiego weszliśmy i w którym pokoju obecnie się znajdujemy ;) Google na pewno kupi ten pomysł ^^
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   very interesting