Gadżety

Innovega iOptik: dwuogniskowe soczewki kontaktowe zainteresowały Pentagon

przeczytasz w 2 min.

Prototypy zostały zamówione

Opracowane przez Innovega prototypy specjalnych dwuogniskowych soczewek kontaktowych pozwalają na jednoczesne ostre widzenie dalekiego planu oraz obrazu wyświetlanego na przykład przez wyświetlacz nagłowny (HMD). Z tego też powodu projektem zainteresowała się amerykańska armia.

Tematyka wyświetlaczy nagłownych o niewielkich rozmiarach już nieraz była poruszana na benchmarku - przy okazji okularów Lumus czy Google Project Glass. W każdym z opisywanych systemów największym wyzwaniem jest konstrukcja układu optycznego, zwłaszcza takiego, który pozwala bezproblemowo wyświetlić zarówno ostry obraz tła jak i z wyświetlacza HMD.

Firma Innovega postanowiła podejść do tego zagadnienia w oryginalny sposób. Zamiast komplikować konstrukcję projektora HMD, skorzystała ze znanego już patentu dwuogniskowych soczewek kontaktowych. Opracowane przez firmę soczewki iOptik to zmodyfikowana wersja soczewek kontaktowych przystosowana do współpracy z projektorami HMD.

Innovega iOptik Soczewki kontaktowe dwuogniskowe

Soczewki iOptik pokazywano już podczas targów CES 2012, a nad samą konstrukcją prace trwają już kilka lat (co widać po dacie wideo). Teraz Innovega donosi o zamówieniu przez Pentagon prototypów takich soczewek. Soczewki iOptik pozwalają jednocześnie zogniskować wzrok na dwa obrazy, jeden na dalszym, a drugi na bliskim planie. Ta cecha jest przydatna w systemach rzeczywistości rozszerzonej, w których ważne jest, aby oba plany były ostre.

Zamówiony przez Pentagon prototyp soczewek Innovega wykorzystuje dodatkowe soczewki i wąskopasmowe filtry RGB. Środkowa część soczewki ogniskuje obraz z wyświetlacza HMD zapewniając ostre widzenie. Zewnętrzna część soczewki blokuje światło wyświetlacza, ale pozwala ostro widzieć obraz tła. Po wyłączeniu projektora soczewki działają jak zwykłe okulary nie zakłócając widzenia.

Soczewki kontaktowe iOptics zasada działania
Tak działa system Innovega iOptik

Prototyp Innovega pozwala na uproszczenie konstrukcji układów projekcyjnych stosowanych przez systemy HMD, a przede wszystkim na zmniejszenie grubości wyświetlacza (układ zmieści się w zwykłych okularach). Potencjalne zastosowania soczewek iOptik to nie tylko branża militarna, ale również rozrywkowa (gry, filmy 3D) i mobilna (substytut tradycyjnych wyświetlaczy).

Soczewkom kontaktowym trudniej będzie zyskać zainteresowanie konsumentów. Już zwykłe okulary 3D są powodem do narzekań, a co dopiero coś co trzeba włożyć do oka. Soczewki iOptik na razie przechodzą testy kliniczne, które zakończą się w 2014 roku.


Więcej o wyświetlaczach i technologiach przyszłości:

Źródło: BBC, Innovega

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Fajne.
  • avatar
   Maciej Lewczuk
   3
   Jeśli będzie działało tak jak zakładają to będzie bdb gadżet. Obawiam się tylko czy ta dwuogniskowość nie będzie zakłócała pracy soczewki oka - czy nie pogłębią się wady i problemy jakie ma dziś sporo osób - chodzi mi o akomodację - często dalekowzroczność powodowana jest długim patrzeniem na krótki dystans - monitor, papiery, książki. Sam tak mam. To by poprawiło komfort ale chyba jeszcze bardziej "odciążyłoby" soczewkę oka. Ale optykiem ani optometrystą nie jestem - może ktoś wie więcej na ten temat?
   • avatar
    aquadigger
    2
    a można od czegoś takiego dostać zeza? xD
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Myślę że Maciek jesteś w błędzie. Dalekowzroczność czy krótkowzroczność są głównie zależne z genów. A konkretnie chodzi o budowę oka. tzn jak załamuje sie "obraz" w oku.
     Moim zdaniem długie siedzenie głównie przed kompem BARDZO niszczy wzrok przy monitorach CRT które wręcz "wypalały" oczy a w drastycznych przypadkach dochodziło do odklejania siatkówki oka. Chyba niewiele się zmieniło w czasach LCD.
     Ja niestety zniszczyłem sobie wzrok przez monitor i mam krótkowzroczność i głównie młodzież też niszczy sobie wzrok w ten sposób.
     Kiedyś "okularników" wśród dzieci było 1 na 100 a teraz prawie 1 na 10 a dlaczego? ... gry telewizyjne itp.
     Też nie jestem fachowcem od okulistyki ale myślę że coś w tym jest co napisałem.
     Krótkowzroczność = komputery.
     Pozdrawiam.
     • avatar
      shamoth
      0
      W sumie jak armia będzie się bawić w soczewki kontaktowe to nie zdziwię się jak dorzucą ekstra 5 stopni pola widzenia dla każdego oka...