Ciekawostki

Troska o ekologię czy zagranie PR-owe? InPost wprowadza opakowania wielokrotnego użytku

przeczytasz w 2 min.

Paczkomaty sprawiły, że życie wielu osób stało się lepsze. Jakkolwiek górnolotnie to brzmi, jest w tym sporo prawdy. Nie są one jednak rozwiązaniem idealnym, o czym mówi sam InPost.

Opakowania piętą achillesową branży e-commerce?

Czy Paczkomaty są „eko”? Wydaje się, że tak (chodzi o zmniejszoną emisję CO2 względem dostawy bezpośrednio do domu klienta), aczkolwiek można dostrzec tu jeszcze elementy, które mogłoby wyglądać lepiej. Nie tylko chęć, ale i konieczność zakupów sprawiają, że wysyłane są ogromne liczby przesyłek. InPost kieruje teraz wzrok właśnie w tym kierunku i pyta, co dzieje się z pustymi opakowaniami? W zdecydowanej większości przypadków każdy je wyrzuca. Co do tego trudno się nie zgodzić.

„Tylko w ubiegłym roku w Polsce wysłanych zostało ponad 640 mln paczek, w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Niestety, opakowania są piętą achillesową branży e-commerce. Co roku setki milionów jednorazowych opakowań trafia na śmietniki. Przy obecnym wzroście rynku e-commerce kierunek jest tylko jeden - logistyka musi być nowoczesna, wydajna i jeszcze bardziej ekologiczna. Dlatego wprowadzamy pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań w e-commerce. Opakowania są dostosowane rozmiarem do wysyłanego produktu, aby nie przewozić powietrza. Jako lider rynku wierzymy, że dostępność Paczkomatów InPostu i łatwość ich obsługi umożliwi wprowadzenie prawdziwie efektywnego systemu obrotu opakowaniami zwrotnymi.” - Rafał Brzoska, prezes InPost

Ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku w InPost

InPost (póki co wraz z MODIVO) rozpoczyna test ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku. Każde z nich będzie posiadać wewnętrzną etykietę zwrotną. Wystarczy zeskanowanie jej w dowolnym Paczkomacie i tym samym dokonanie zwrotu opakowania do magazynu InPost. Z niego ma ono wrócić do sklepu i później zostać ponownie wykorzystane.

„Zrównoważone podejście w kontekście rosnącego biznesu jest dla nas bardzo ważne. Badania rynkowe wskazują, że konsumenci są coraz częściej zaniepokojeni nadmiarem opakowań znajdujących się w obiegu i zastanawiają się nad możliwościami ich recyklingu. Ten temat jest również ważny dla naszych pracowników. Dlatego jako pierwsi w Polsce podejmujemy wyzwanie InPost i przyłączamy się do projektu, w ramach którego udostępnimy klientom opakowania wielokrotnego użytku. Po odebraniu przesyłki pudełko wystarczy zwrócić do najbliższego Paczkomatu InPost, by po dokładnym czyszczeniu wróciło do obiegu. Gorąco zachęcamy do udziału w akcji – dołóżmy wspólnie cegiełkę do zielonej rewolucji w e-commerce!” - Damian Zapłata, prezes eobuwie.pl S.A. z grupy CCC

Czy pomysł ma szansę się przyjąć?

Pomysł wydaje się prosty i całkiem dobry w kontekście podejścia do naszej planety. InPost twierdzi, że dzięki temu uda się nawet dziesięciokrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na jednorazowe opakowania.

Nie znaczy to jednak, że nie pojawiają się wątpliwości. Przede wszystkim przesyłki otwieramy zazwyczaj w domu lub w biurze, a to oznacza, że odesłanie będzie wiązało się z koniecznością ponownego udania się do Paczkomatu. Chociaż tych jest już ponad 15 000 i mało kto ma daleko, nie każdy może mieć na to ochotę, a nieładnie byłoby wypatrywać od razu jakiejś zachęty ze strony InPost. Teoretycznie powinna wystarczyć świadomość, że dba się o Ziemię i nas samych. Ewentualnie więksi zakupoholicy mogą dokonywać zwrotu „przy okazji”. Pewne wątpliwości budzić może też trwałość opakowań i to jak będą wyglądały po kilku obiegach.

Co sądzicie o takiej inicjatywie? Godna pochwały? Zamierzacie skorzystać gdy pojawi się okazja? A może dopatrujecie się tutaj jedynie zagrywki PR-owej z uwagi na fakt, iż ekologia to modny ostatnio temat?

Źródło: InPost

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  6
  Powtórne użycie ma sens wtedy, gdy karton jest w miarę czysty oraz nieoklejony, gorzej jest wtedy, gdy otrzymujemy paczki pogniecioną (bo wciśniętą w zbyt mały box - z winy sprzedawcy lub multi-skrytki) albo oklejoną dookoła tak mocno, że nie wiadomo gdzie ciąć, by nie pociąć kartonu.
  Zresztą takie czyste kartony zostawiam na przyszłość do zwrotów/wysyłek, a i koty się cieszą ;-).
  • avatar
   zack24
   5
   Uprzedzając narzekających - każdy pomysł oszczędzający środowisko jest dobry. Trzeba to po prostu mądrze wspierać i starać się nie niszczyć nie tylko opakowań InPostu ale w ogóle wszystkiego co można odzyskać.
   • avatar
    mutissj
    3
    [1.] już widzę jak ludziom się będzie chciało wracać ponownie do pacz-komatu żeby karton oddać...


    [2.] co do wytrzymałości - przez rzucanie i otwieranie paczek przez kurierów i klientów na dłuższą metę wątpię że się sprawdzi do wielokrotnego użytku.


    [3.] zwłaszcza z estetyką, papier raczej się nie nadaję do odnowy po brudzie, otarciach, miętoleniu, rysowaniu itp.


    [4.] wygląda mi to na bardziej komercyjny pomysł inpostu niż faktyczna ekologia.


    [5.] już lepszy pomysł stawiać więcej koszy na śmietnik na papier do recyklingu
    • avatar
     HolyCrom
     3
     Ja zawsze korzystam z opakowań jakie sam otrzymałem. Jestem pod tym względem 100% eko :P. jeszcze mi się nie zdarzyło wysłać coś w nowej paczce, ale też nie prowadzę sklepu więc jest to dla mnie łatwe.
     • avatar
      Malyniedzwiedz
      2
      Fajnie że chcą coś z tym zrobić. Może mają dobry zamysł już w głowach. Kibicuję żeby się udało!
      • avatar
       DariosBitcoin
       1
       Ja zym hajcuje w piecu opakowaniami z kartonuw! Czesto nie ribia zakuopow z paczkomatu ale kaze wszystkim znajomym przynosic te pudla bo som dobre na rozpalke.
       • avatar
        kalkulatorek
        1
        Zagranie WYŁĄCZNIE pod publikę w oczekiwaniu na oklaski.
        • avatar
         OpusDei
         1
         To jakiś teatrzyk. Odkrywanie Ameryki na nowo.
         Przecież cały papier wyrzucam selektywnie (oddzielnie w śmieciach) i jest lub może być dalej przetwarzany.
         Papierowe to synonim jednorazowe. Linia do dezynfekcji kartonu ...dobre.
         To brzmi tak ekologicznie jak ekologiczna skóra z folii co to rozkłada się milion lat a przy jej produkcji skażono 2 hektary pola i rzeke na na takim samym odcinku.
         Chyba, ze Pan Brzoska i InPost wchodzą w branże śmieci i recyklingu?
         • avatar
          pawluto
          -4
          Mam już dość tej drogiej ekologii...
          Wszystko jest robione pod publiczkę i reklamę a nie by chronić środowisko.
          • avatar
           silvver
           0
           Pomysł może i dobry, ale jak wykonanie - niektóre paczkomaty bardzo często są przepełnione, to teraz jak ludzie by zaczęli odsyłać opakowania to będą jeszcze częściej pełne... co z kolei znowu nie będzie eko, bo ludzie będą musieli po paczki jeździć do dalszych paczkomatów (u mnie ze względu na odległości dużo ludzi samochodami przyjeżdża pod paczkomat)
           • avatar
            gormar
            0
            Samo opakowanie to często nie jest problemem. Większość paczek, które odbieram są zapakowane w karton. Za to w środku produkty są często owinięte metrami folii bąbelkowej. Największy absurd jaki widziałem, to ładunek kilku plastikowych butelek ze środkami czyszczącymi i każda owinięta co najmniej 1mb takiego materiału. :( A po większości z tych butelek można skakać i się nie otworzą. Tylko jedna wymagała zaklejenia otwarcia.
            • avatar
             NGplast
             0
             Wielokrotne wykorzystanie opakowań w ecommerce to świetny pomysł! Przy czym karton, może tu być najsłabszym ogniwem.
             Dlatego ciekawą alternatywą są opakowania z cienkiej i lekkiej, ale TRWAŁEJ oraz odpornej płyty komorowej pp? Opakowania wielokrotne z płyt pp stosowane są z powodzeniem w przemyśle i logistyce dostaw.
             Warto byłoby zainteresować się takimi rozwiązaniami.