Procesory

Intel może zaskoczyć - procesory Alder Lake szybciej niż podejrzewaliśmy?

przeczytasz w 1 min.

Za nami premiera procesorów Intel Rocket Lake-S, ale jeszcze bardziej czekamy na pojawienie się modeli Alder Lake-S. Kiedy możemy ich się spodziewać? Wygląda na to, że szybciej niż podejrzewaliśmy.

Procesory Intel Alder Lake-S (12. generacja Core) były zapowiedziane w styczniu – według informacji producenta, jednostki mają zadebiutować w drugiej połowie bieżącego roku. Ostatnio pojawiły się przecieki, które wskazują na dokładniejszy termin premiery.

Co nowego w procesorach Intel Alder Lake-S?

Producent nie ujawnił zbyt wielu informacji na temat układów Core 12. generacji, ale ostatnio do sieci wyciekło sporo szczegółów na temat specyfikacji jednostek.

Intel Alder Lake - specyfikacja procesorów

Wiemy, że nowa seria procesorów będzie korzystać z hybrydowej budowy – w jednym układzie znajdziemy wydajniejsze rdzenie na bazie mikroarchitektury Golden Cove oraz energooszczędne na bazie mikroarchitektury Gracemont. Dodatkowo do produkcji jednostek zostanie wykorzystany nowy proces technologiczny - 10nm SuperFin.

Intel Alder Lake - specyfikacja procesorów

Generacja Alder Lake-S zaoferuje wsparcie dla pamięci DDR4 i DDR5 RAM, a do tego wprowadzi kompatybilność z magistralą PCI-Express 5.0. Zła informacja jest taka, że do obsługi jednostek wymagane będą nowe płyty główne z podstawką LGA 1700 i chipsetami z serii 600.

Kiedy premiera procesorów Intel Alder Lake-S?

Użytkownik 9550pro z Twittera opublikował zdjęcia z tajnej konferencji Intela, które przedstawiają plany wydawnicze procesorów dla stacji roboczych – wśród ujawnionych modeli są też układy Alder Lake-S (wersje dla stacji roboczych mają korzystać z płyt głównych z chipsetem W680).

Intel Alder Lake-S - plany wydawnicze procesorów

Nowe procesory miałyby zadebiutować pod koniec trzeciego kwartału – w planach są modele o TDP rzędu 125 W (do podkręcania), 65 W i 35 W. Produkcja jednostek w konfiguracji 8+8 miałaby się rozpocząć w 35. tygodniu (czyli pod koniec sierpnia), natomiast jednostek w konfiguracji 6+0 dopiero w 41. tygodniu (czyli w połowie października).

Bardzo możliwe, że w podobnym terminie zadebiutują też modele konsumenckie. Pozostaje więc czekać na oficjalne informacje producenta.

Źródło: Twitter @ 9550pro, VideoCardz

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BombaX
    6
    Intel dostał rozwolnienia że tak sr..kituje tymi procesorami ?
    • avatar
      Gatts-25
      5
      Niestety TSMC i nawet Samsung odskoczyli tak daleko, że Intel musi i tak w końcu zlecić produkcję swoich układów w fabrykach tych firm. Niestety ale teraz to już widać wyraźnie, Intel przez tyle lat nie wykorzystał kasy w pożytecznym dla swojego kraju rozwoju technologicznym i teraz nie ma szans.
      AMD już to wie, że Zen 3+ jest wystarczające na Intela i teraz to oni stali się tymi co dozują rozwój ale w ich przypadku poruszamy się przez ogromną bramę a Intel stosował kroplówkę. Zadajmy sobie pytanie jak Intel chce przeciwdziałać totalnej rzeźni jaką dokona Zen 4 na rynku bo ich może już tylko uratować zlecenie produkcji procesorów firmie TSMC.
      • avatar
        losiaczek1
        4
        Nie lubię takich hybrydowych rozwiązań typu DDR4/DDR5 PCI4/PCI5. Potem są z nimi same problemy. Już wcześniej Intel takie rozwiązania stosował i zawsze był z nimi problem. Lepiej poczekać na nową platformę.
        • avatar
          greghostor
          4
          A który to jest model bo ja już nie wiem. Nasrali 10 generacji w rok
          • avatar
            lkozierowski
            2
            faktycznie czekamy na coś bo to co wyszło to ładna kupa była
            • avatar
              KMN123
              2
              Strzał w stopę lub przyznanie się, że Rocket Lake do zapomnienia... Nic sobie nie robią z konsumentów i swoich dystrybutorów, którzy wypuścili na rynek nowe drogie modele MB pod Rocket Lake. Wszystko to wskazuje na pośpiech w działaniach Intela. Jeżeli okaże się, że Adler Lake i hybrydowa konstrukcja okaże się również niewypałem, to AMD pozamiata rynek ponownie jak to było z pojawieniem się Athlonów. Z przeszłości pamiętam rodzinę Pentium 4 i technologię NetBurst, która doprowadziła do zawrotnych temperatur CPU i słabej wydajności. Także drogie pamięci Rambus długo na rynku nie pobyły. Dopiero "krok w tył" i powrót do architektury Core Duo (na bazie Pentium 3) pozwoliło Intelowi odzyskać rynek. Dzisiaj to AMD uczy się szybciej, a Intel zmuszony do pośpiechu brnie w nie do końca przemyślane konstrukcje. Cierpi na tym niestety klient zmuszony do corocznego inwestowania w nowy HW pod Intela. Ile jest warte przywiązanie do Intela? Póki co koszt jest b. duży...
              • avatar
                krzan
                0
                Każdy ma swój ulubiony sprzęt i producentów ale im większa konkurencja tym lepiej dla nas graczy jeżeli Intel dogoni lub wyprzedzi AMD to ci będą zmuszeni szybciej wprowadzić nowe technologie pamiętacie czasy kiedy Intel nie miał konkurencji ht tylko w i9 i ceny z kosmosu. Karty Intel też mam nadzieję że będą mega szybkie ponieważ Intel sam produkuje swoje chipy więc być może kupno karty Intel będzie możliwe a nie graniczyło z cudem
                • avatar
                  danieloslaw1
                  -4
                  nikt kto idzie w max fps tego nie kupi. 8 zawsze bedzie gorsze niz np 12-16. zwlaszcza intel vs amd
                  • avatar
                    Kapitan Nocz
                    0
                    Jak widać po slajdach Intel nie ma żadnego pomysłu na segment profesjonalny i w ogóle go odpuścił. Ich wiecznie żywe 18 rdzeni, które przypuszczalnie teraz jest mniej wydajne niż 12C z najnowszej serii 5000 AMD nie ma następcy. Za to obietnica 20% wzrostu dla wydajności pojedynczego wątku brzmi bardzo obiecująco, jeśli by faktycznie tak było, to Intel mógłby przypuszczalnie spokojnie zacząć rywalizować z najwydajniejszym 16 rdzeniowym modelem od AMD w platformie konsumenckiej.