Karty graficzne

Intel chwali się wydajnością karty Arc A770 z RT. Jak topowy model wypada na tle GeForce?

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne Intel Arc mają wyróżniać się obsługą nowoczesnych technologii wyświetlania obrazu, w tym także sprzętowym wsparciem dla ray tracingu. Producent pochwalił się tutaj wydajnością swojego topowego modelu Arc A770.

Karty graficzne Intel Arc z obsługą ray tracingu

Producent opublikował ciekawy filmik, na którym wyjaśniono szczegóły dotyczące działania techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing), ale przy okazji zaprezentowano wydajność nowego sprzętu.

Intel Arc Alchemist - sprzętowy ray tracing

Kluczowe znaczenie odgrywa tutaj sprzętowe wsparcie dla śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Układy graficzne Intel Alchemist zostały wyposażone w sprzętowe jednostki RTU (Ray Tracing Units), z których każda oferuje dwa pototki Ray Traversal Pipeline.

Intel Arc Alchemist - sprzętowy ray tracing

Intel Arc Alchemist - sprzętowy ray tracing

Dodatkowym atutem jest moduł sortowania wątków (Thread Sorting Unit), który pomaga wdrożyć tzn. asynchroniczny ray tracing i tym samym lepiej wykorzystać potencjał układów graficznych.

Dzięki takiej konstrukcji, karty graficzne Intel Arc mają zapewniać lepszą wydajność w scenariuszach wykorzystujących ray tracing. Jak to wygląda w praktyce?

Wydajność karty Intel Arc A770 w ray tracingu

Jakiś czas temu pisaliśmy o porównaniu modelu Intel Arc A750 z GeForce RTX 3060, ale w trybie standardowej rasteryzacji obrazu. Tym razem porównano wydajniejszy model Intel Arc A770 do konkurencyjnego modelu GeForce RTX 3060 - już w grach korzystających z ray tracingu.

Intel Arc A770 vs Nvidia GeForce RTX 3060 - wydajność w ray tracingu

Karta graficzna Arc A770 w większości gier oferuje lepszą wydajność względem GeForce RTX 3060 (w rozdzielczości 1080p). Warto jednak zauważyć, że są tytuły, gdzie obydwa modele oferują zbliżone osiągi lub nawet konkurent jest lepszy.

Intel Arc A770 - wydajność w ray tracingu

Producent chwali się, że karta graficzna Intel Arc A770 ma sobie radzić z grami z ray tracingiem nawet w rozdzielczości 1440p, aczkolwiek konieczne tutaj będzie jeszcze włączenie technologii skalowania XeSS w trybie Balanced lub Performance.

Intel nie ujawnił żadnych nowych szczegółów na temat dostępności kart graficznych Arc Alchemist. Wiemy tylko tyle, że nowe modele mają pojawić się jeszcze tego lata. Pozostaje zatem cierpliwie czekać...

Źródło: Intel

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  wygląda na to, że Intel w technologii RT zrobił to, co niegdyś AMD w przypadku DX 10.2 . Mianowicie w jednym bloku przetwarzania robią dwie lub więcej rzeczy, co przyspiesza obliczenia.

  Nie wykluczam że w tych wszystkich ARC jest na to implementacja sprzętowa. w przypadku NV i AMD, RT wygląda jak jakaś czapka która i tak korzysta z istniejącego cieniowania, z niektórymi elementami zrobionymi bezpośrednio w modułach RT.

  w każdym razie niech próbują dalej :) ale to pierwsza handlowa generacja intela od lat, więc nie oczekujcie walki jak równy z równym. Intel tu się porównuje ze swoimi topowcami do RTX3060. Pomimo że tylko w niektórych rzeczach może tu konkurować a reszta to pusty marketing, i tak jest to duże osiągnięcie.
  • avatar
   Dexon
   0
   No ładnie, widać że jeszcze te nieszczęsne sterowniki kuleją, ale myślę że powolutku, być może w 3 generacji będzie to już producent kart GPU liczący się na rynku.
   • avatar
    cyna76
    0
    "producent chwali się, że karta graficzna Intel Arc A770 ma sobie radzić z grami z ray tracingiem nawet w rozdzielczości 1440p, aczkolwiek konieczne tutaj będzie jeszcze włączenie technologii skalowania XeSS w trybie Balanced lub Performance." - czyli nie w 1440p.
    • avatar
     adamgr
     0
     Kwestia tylko jak będzie wyglądała kultura pracy i cena.
     Jeśli będzie to o jakieś 20% taniej od 3060 to może być ciekawie. jeśli będzie drożej lub w tej samej cenie to projekt padnie.
     • avatar
      NoNbar
      -1
      Jeżeli cenowo będzie dobrze to ta karta nie wypada aż tak źle. Mówi się o tym, że codec intela gwarantuje przy nagrywaniu nawet lepszą jakość niż NVENC więc może być ciekawie.
      • avatar
       kazitut
       -1
       Mówi się:
       Optymalizacja "ARC-a" dla Direct 12, dla Direct 13, i wyżej.

       Starsze Direct-y, wtopa.
       Ale one mają trochę latek na rynku.
       A tu mamy litografie N5, N6 TMSC, nie obecne za starszych Direct-ów.

       Rodzą się pytania:
       Czy jeśli jest, nadwyżka mocy graficznej, którą daje teraźniejszość,
       Stan "gry walności" jest, tragiczne nieużywalny?
       W starszych Direct-ach ?

       Architektura "ARC xxx", bądźmy szczerzy, historii nie ma.
       • avatar
        piomiq
        -1
        A to Intel w końcu wypuścił jakieś karty, bo ciągle czytamy, że kart brak a Intel się chwali kolejnymi modelami a tu nawet porównuje wydajność z RTX.
        Czy to są jakieś karty widmo, czy one w ogóle istnieją, a może to tylko inżynieryjne modele?
        • avatar
         pawluto
         0
         Cena ...czekamy na cenę i ...czy się doczekamy ?
         • avatar
          gaav87
          0
          81fps w tomb rajder... Ja mam 133fps ultra z RT medium i 103fps na rt ultra z 6700xt... Trochę bieda jak na highend od intela liczyłem na więcej.