Procesory

Intel buduje nową fabrykę procesorów

przeczytasz w 2 min.

Fabryka zwana D1X ulokowana będzie w Oregonie. Będą tam prowadzone między innymi prace nad wdrożeniem 15 nm procesu produkcyjnego. Firma zmodernizuje także cztery już istniejące zakłady w Arizonie i Oregonie. 

 Warto przeczytać:
 

Na wspomniane cele Intel przeznaczy od 6 do 8 miliardów dolarów. Poczynienie tak dużej inwestycji z pewnością ułatwiły ostatnie dobre wyniki finansowe firmy. Modernizacja fabryk Intela w Chandler w Arizonie (znane jako Fab 12 i Fab 32) oraz Oregonie (D1C i D1D) pozwoli wdrożyć w nich proces produkcyjny 22 nm i rozpocząć produkcję procesorów z rodziny Ivy Bridge już w drugiej połowie przyszłego roku. Prace badawcze związane z procesem 22 nm prowadzone są obecnie w fabryce D1D w Hillsboro w Oregonie.

Tymczasem w Fab 32 oraz Fab 11X, która znajduje się w Rio Rancho w Nowym Meksyku, rozpoczęła się już produkcja układów z rodziny Sandy Bridge. Do producentów systemów komputerowych trafią one pod koniec tego roku, tak więc ich dostępności sklepach należy się spodziewać na początku 2011 roku. 


Fabryki Intela na świecie. Na pomarańczowo zaznaczono miejsca, gdzie produkowane są wafle krzemowe.

W Oregonie wybudowana zostanie także całkowicie nowa fabryka o nazwie D1X, której oddział badawczo rozwojowy będzie prowadził prace związane z procesem technologicznym 15 nm. Zespół nowego ośrodka zajmie się prawdopodobnie także wdrożeniem do produkcji wafli krzemowych o średnicy 450 mm. Większa średnica pozwoli na zmniejszenie kosztów wytwarzania procesorów. Jednakże ich wytwarzanie jest znacznie trudniejsze niż stosowanych obecnie powszechnie wafli o średnicy 300 mm. Rozruch fabryki planowany jest na 2013 rok. Intel zatrudni także około 1000 nowych pracowników.


Projekt Fab D1X

Warto przypomnieć, że choć Intel generuje około trzech czwartych swojego przychodu sprzedając procesory poza USA, to jednocześnie w USA ulokowane jest trzy czwarte produkcji tych układów. Dlatego większość inwestycji, które obecnie czyni Intel jest lokowana w zakładach znajdujących się na terenie USA.


Źródło: Intel 

Polecamy artykuły:  
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony
Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej?
Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Ładnie się prezentuje ten Fab D1X (przynajmniej w symulacji)
  • avatar
   Grinch
   0
   Kiedyś chyba mieli coś produkować w Gdańsku. Szkoda, że to się nie udało - liczyłem na tanie procesory ;))))))
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wspaniały projekt. Czekamy na efekty, wśród nich wzrost cen procków... przecież ktoś ten projekt musi finansować :)
    • avatar
     cyferluu
     0
     :D
     Intel ceny ma jakie ma i już wiemy dlaczego takie ceny ma... parę dobrych lat zbierali na ta fabrykę i jeszcze długo długo nie zobaczymy tańszych procesorów Intela.
     • avatar
      Szymon331
      0
      O, już myślą o Ivy Bridge. Czekać tylko na Genowefa Bridge jak wyjdzie to kupuję w ciemno ;)

      Dobrze że Intel inwestuje w rozwój technologii i że wybiega tak daleko w przyszłość. W dodatku 1000 miejsc pracy w dzisiejszych czasach to dużo. Tym bardziej że teoretycznie jest to rynek gdzie technologie coraz częściej zastępują pracę człowieka.
      • avatar
       kruk200
       0
       im raczej kryzys zabardzo nie dokucza ale tak poza tym to dobrze ludzie będą mieli gdzie pracować
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        INTEL Technology Poland Sp. z o.o. działa w Gdańsku ale raczej nigdy nie planowano tam produkcji procesorów;-D
        Intel bardzo dba o równomierny rozwój i wykorzystanie kolejnych fabów do maksimum, aktualnie produkuje pamięci 25nm, CPU 32nm, GPU 45 nm i chipsety 65nm. Produkcja poszczególnych typów migruje do kolejnych procesów a stare faby mają co robić.