Procesory

Ujawniono specyfikację procesorów Intel Rocket Lake - nowe modele będą zaskoczeniem

przeczytasz w 2 min.

Premiera procesorów Intel Rocket Lake zbliża się coraz większymi krokami, więc sporo entuzjastów wyczekuje informacji na temat specyfikacji układów. Najnowsze przecieki mogą okazać się sporym zaskoczeniem.

Jesteśmy po premierze procesorów Intel Comet Lake, ale na początku przyszłego roku mają pojawić się nowe układy dla komputerów - niedawno producent zapowiedział modele Rocket Lake. Czego możemy się po nich spodziewać?

Co nowego w procesorach Intel Rocket Lake?

Potwierdzone informacje nie ujawniają zbyt wielu konkretów. Modele Rocket Lake mają bazować na nowej architekturze, która przełoży się na konkretny wzrost wydajności. Doczekamy się również wsparcia dla magistrali PCI-Express 4.0.

W planach producenta podobno jest nowa seria chipsetów 500. Wiemy jednak, że procesory będzie można zamontować także na obecnych płytach głównych z podstawką LGA 1200.

Specyfikacja procesorów Rocket Lake

Co prawda producent jeszcze nie ujawnił specyfikacji nadchodzących procesorów, ale ciekawe przecieki na ten temat opublikował na twitterze użytkownik OneRaichu (szczegóły dotyczące taktowania zostały "zakodowane" w dosyć nietypowy sposób).

Póki co poznaliśmy specyfikację czterech jednostek: Core i9-11900K, Core i7-10700K, Core i5-10600K i Core i5-10400. Sporym zaskoczeniem może być mniejsza ilość rdzeni w topowym modelu – zamiast 10 rdzeni/20 wątków otrzymamy tylko 8 rdzeni/16 wątków. W pozostałych przypadkach nie będzie zaskoczenia i otrzymamy tyle samo rdzeni/wątków co w obecnej generacji.

ModelRdzenie/wątkiTaktowanie bazoweTaktowanie Boost
jeden rdzeń
Taktowanie Boost
wszystkie rdzenie
Core i9-11900K*8/16b.d.5,3 GHz4,8 GHz
Core i9-10900K10/203,7 GHz5,3 GHz4,8 GHz
Core i7-11700K*8/16b.d.5,0 GHz4,6 GHz
Core i7-10700K8/163,8 GHz5,1 GHz4,7 GHz
Core i5-11600K*6/12b.d.4,9 GHz4,7 GHz
Core i5-10600K6/124,1 GHz4,8 GHz4,5 GHz
Core i5-11400*6/12b.d.4,4 GHz4,2 GHz
Core i5-104006/122,9 GHz4,3 GHz4,0 GHz
* specyfikacja nieoficjalna    

Jeżeli wierzyć przeciekom, taktowanie nowych modeli zostanie utrzymane na podobnym poziomie względem poprzedników – w Core i9-11900K będzie takie same, w Core i7-11700K trochę niższe, a w Core i5-11600K i 11400 nieco wyższe. Co istotne, w modelach Core i5 zastosowano funkcję Turbo Boost 2.0, w Core i7 dodatkowo Turbo Boost 3.0 Max, a w Core i9 jeszcze TVB (Thermal Velocity Boost).

Nowe procesory zaoferują spory wzrost wydajności

Mimo podobnego taktowania, nowe jednostki mają oferować spory wzrost wydajności. Według informacji OneRaichu, próbka inżynieryjna ES1 przy taktowaniu 5,0 GHz ma uzyskiwać około 610 punktów w benchmarku Cinebench R20 (tryb 1T). Dla porównania układy Comet Lake oferują tutaj jakieś 520 punktów. Do konkurencyjnych modeli jednak jeszcze trochę brakuje – niedawno AMD chwaliło się, że Ryzen 9 5900X osiąga w tym samym teście 631 punktów.

Na koniec pozostało jedynie przypomnieć, że premiera procesorów Intel Rocket Lake została zapowiedziana na pierwszy kwartał przyszłego roku. Czekamy więc na kolejne przecieki.

Źródło: Twitter @ OneRaichu

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Pan Paweł tym razem napisał "zaskoczeniem" żeby znowu nie namieszać.
  • avatar
   mgkiler
   6
   To już te nowe w 7nm, czy jeszcze to te stare w 10nm?
   :)
   • avatar
    AMDK11
    4
    Sam tytuł jest typowym klickbajtem i mimo że na Benchmark rzadko wchodzę to aż pali po oczach treść newsa w odniesieniu do tytułu.

    Co do 14nm układu RocketLake to żadne zaskoczenie że ma być nowa mikroarchitektura rdzeni x86 CypressCove ani nie jest zaskoczeniem to że ma być maksymalnie 8 rdzeni i PCI-Express 4.0 ponieważ te dane zostały już wcześniej ujawnione.

    Nie wiadomo tylko czym tak do końca jest CypressCove i jakie zmiany poczynili względem SunnyCove ale przynajmniej pewnym wydaje się być że dziedziczy podsystem cache typu inclusive i tą samą ilość L1D, L2 i L3 co SunnyCove. Inclusive oznacza że L2 zawiera kopię L1 a L3 zawiera kopię L2 co bardzo sprzyja zależnym od siebie wątkom działającym na osobnych rdzeniach.
    Podsystem cache typu inclusive jest w oryginalnym Skylake(2015 r.) i jego pochodnych.

    Natomiast Zen, Zen2, Zen3 i WillowCove mają podsystem cache typu non-inclusive tak samo jak Skylake-X co daje tyle że L2 nie zawiera kopii L1 ani L3 nie zawiera kopii L2 co jest optymalne dla wątków niezależnych od siebie.

    Jeśli CypressCove generalnie to SunnyCove, przewaga w grach będzie większa nad WillowCove którego podsystem cache jest non-inclusive. Według Anandtech WillowCove w wyjątkach ma IPC wyższe od SunnyCove do 10% podczas gdy w przeważającej większości zastosowań jest w pobliżu SunnyCove a nie rzadko do nawet -14%. Także WillowCove du... nie urywa a nawet funduje regres w typowych zadaniach (zwłaszcza grach) co jest powodem że nigdy nie ujrzymy tej mikroarchitektury w PC. W mobilkach nadrabia niższe IPC wyższym taktowaniem względem SunnyCove o czym mówi sam Intel(między wierszami).
    • avatar
     Ziomboy451
     3
     No będą zaskoczeniem. W którą stronę by ono nie było. To zaskoczenie od zawsze będzie Panie Pawle :) informacje jak się potwierdzą to Intel niedługo będzie budżetową opcją dla graczy :D poczekajmy jeszcze na ceny. Chociaż jak by mnie bylo stać. To wymienialnym co pół roku płytę pod topowego Intela. Chociaż nie... Nie chciałoby mi się pewnie, wybrałbym raczej i tak Amd
     • avatar
      _SnR_
      1
      Chyba tylko jedna osobe te procesory moga zaskoczyc. Authora tegoz artykulu
      • avatar
       awesome1337
       0
       jeżeli te zegary się potwierdza (i będzie jeszcze miejsce na jakieś oc?) to w połączeniu z lepszym IPC (to w wreszcie nowa architektura) intel raczej na pewno będzie znów lepszy w grach, pytanie jak ceny vs zen3
       no i słabo że tylko max 8c/16t no ale i tak najwięcej sprzedaje się cpu z tego segmentu lub niżej wiec tragedii nie ma, choc sam już się zdecydowałem na 5950x
       • avatar
        someone1989
        0
        Szkoda że intel rozczarowuje wydając slabsze jednostki około pół roku po konkurencj. Może uda im się jeszcze podciągnąć.
        • avatar
         DaviM
         0
         @mgkiler, jest jeszcze gorzej niż wariant najgorszy: to będzie wciąż 14nm...
         • avatar
          piomiq
          -1
          "... nowe modele będą zaskoczeniem "
          Zaskoczeniem byłyby gdyby Intel w końcu naprawił błędy w procesorach (Meltdown i spółka - chyba w rezultacie kilkanaście ich wykryli), których programowe naprawy powodują obniżenie wydajności procesora.
          Nawet nie warto czytać tego, bo wątpię czy Intel to zrobił.