Procesory

Intel po cichu obniży wydajność procesorów. Wszystko przez luki bezpieczeństwa

przeczytasz w 2 min.

Używacie procesorów Intel? Jeśli tak, to możecie nie być zadowoleni - producent po cichu obniżył wydajność swoich starszych modeli. Wszystko przez stare problemy z lukami bezpieczeństwa.

Mowa o luce bezpieczeństwa TAA (TSX Asynchronous Abort), która została wykryta w 2019 roku. Błąd w procesorach wynikał z niedoskonałości mechanizmu wykonywania spekulacyjnego w obsłudze instrukcji Transactional Synchronization Extensions (TSX) i mógł doprowadzić do wycieku poufnych informacji.

Luka początkowo została załatana programową poprawką, która obniżała wydajność procesorów. O sprawie zrobiło się cicho... aż do teraz – w sieci pojawiły się niepokojące informacje o planach Intela. 

Intel wyłączy instrukcje TSX w swoich procesorach

Sprawę naświetlił Michael Larabel z serwisu Phoronix, który w jednej z aktualizacji dla jądra Linux 5.14 zauważył wpisy z kolejnymi planami łatania luki.

Linux 5.14 - poprawka z mikrokodem wyłączającym TSX

Okazuje się, że producent ma zamiar wydać nowy mikrokod, który domyślnie wyłączy obsługę instrukcji TSX na starszych procesorach – począwszy od generacji Skylake (Core 6000 oraz E3-1200 V5/E3-1500 V5), a skończywszy na generacji Coffee Lake (Pentium oraz Core 9000).

Intel - które procesory będą miały wyłączone instrukcje TSX

Jeżeli głębiej poszperamy, na stronie Intela znajdziemy listę generacji procesorów (i steppingów), w których planowane jest wyłączenie instrukcji TSX. Szkoda, że producent nie zdecydował się szerzej informować o takich działaniach.

Jakie będą skutki wyłączenia instrukcji TSX w procesorach Intel?

Tutaj nie ma filozofii. Wyłączenie instrukcji Transactional Synchronization Extensions (TSX) przełoży się na pogorszenie wydajności procesorów w niektórych, profesjonalnych zastosowaniach związanych z obsługą baz danych (w odpowiednio zoptymalizowanych aplikacjach spadek osiągów może być nawet 4- - 5-krotny).

Warto jednak podkreślić, że mówimy o specyficznych zastosowaniach, które są wykorzystywane przez profesjonalistów. Większość użytkowników nie odczuje różnicy w codziennym użytkowaniu komputera. Mimo wszystko pewien niesmak pozostaje, szczególnie, że zmiany zostały wprowadzone po cichu. Wcześniej instrukcje TSX zostały wyłączone w modelach z generacji Haswell.

Źródło: Phoronix, Intel

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  greghostor
  32
  Intelowi już podziękujemy
  • avatar
   BariGT
   21
   Wiekszosc tych luk sie ciagnie od Sandy Bridge albo nawet od architektury core. To pokazuje skale nowatorstwa ostatnich 15 lat XD
   • avatar
    Szala
    12
    Te instrukcje były również wykorzystywane w emulatorze PS3.
    • avatar
     baertus11
     7
     nic nowego, nowe-stare luki, jedyny sposób je usuwający to obniżenie wydajności, czyli ludzie kupujta nowe bo już nawet 9 generacja jest be.
     • avatar
      biuro74
      7
      "w odpowiednio zoptymalizowanych aplikacjach spadek osiągów może być nawet 4- - 5-krotny"

      Proponuję zapoznać się ze słownikiem i znaczeniem słowa "krotność". Może wówczas autor siądzie z ołówkiem nad kartką papieru i zanotuje przykładowy wynik osiągów 1.000 punktów w jakimś benchmarku, który po "spadku osiągów 4-krotnym" zamieni się w -3.000 punktów (słownie: minus trzy tysiące punktów). Może wówczas nadejdzie refleksja, że "krotność" to tylko w górę (chyba, że chodzi np. o zmianę temperatury - takie wyjątki), natomiast zmiany w dół wyrażane są poprzez ułamki, za którymi autor zapewne "nie nadanżał" w szkole.
      • avatar
       sapphire9550
       5
       Panie Pawle, a czy wyłączenie tych instrukcji nie NAMIESZA na rynku procesorów? :P
       • avatar
        Ciekawski_
        4
        Cały Intel. Jego CPU z czasem stają się coraz wolniejsze. U AMD było/jest odwrotnie. Niedawno miałem okazję porównać FX 4 modułowy z 2600K w CB20. FX wygrał wielowątkowo 1332 vs 1310. Minimalnie ale jednak :-)
        • avatar
         Virtus
         2
         Czyli głównie 6., 7. i 8. generacja Intela. Dziewiąta w minimalnym stopniu.
         • avatar
          marcadir
          2
          Ktoś będzie musiał zaktualizować testy wydajnościowe... chłopaki będą mieli co robić.
          • avatar
           Sander Cohen
           2
           Przeciez kazdy wie ze chodzi o zmuszenie ludzi do kupna nowych prockow, bo duzo ludzi siedzi na starszych modelach, zwlaszcza jesli nie graja w gry.
           • avatar
            Marucins
            1
            Warto jednak podkreślić, że mówimy o specyficznych zastosowaniach, które są wykorzystywane przez profesjonalistów

            Adwokacie diabła. Dzięki że wytłumaczyłeś bo już szliśmy z kolegami palić opony pod ich siedzibą.
            • avatar
             Pixel
             -1
             Jak dobrze że mam Ivy Bridge.
             • avatar
              tulika
              -1
              Żenujące. Może wreszcie kiedyś ktoś zmądrzeje i zostawi jednak opcję, by ludzie, którzy coś kupili mieli pierwszeństwo w ocenie ryzyka i decyzji, czy mają ochotę używać jakiejś 'poprawki bezpieczeństwa' (czyt: maskowaniu partactwa).
              • avatar
               ElFi_
               -2
               No to albo trzymać stary BIOS, albo nowe zmodować poprzez podmianę mikrokodów, i zablokować aktualizację mikrokodów przez OS. Do ogarnięcia:)
               • avatar
                que_pasa
                -6
                Wg benchmark profesjonalne zastosowanie to każde poza grami.
                • avatar
                 Obiektor
                 0
                 W moim laptopwym i5 9gen albo nie ma tego tsx albo mi nie wylacza bo moj steping jest inny :)
                 • avatar
                  piomiq
                  0
                  Zamiast naprawić, to wyłącza. Podobnie było z innymi dziurami. Intel nie naprawiał sprzętowo tylko liczył na działanie programowych latek. W efekcie wydajność procesorów już wtedy spadła. To było parę lat temu, do tej pory Intel wydał już kilka serii nowych procesorów, w których oczywiście nie naprawił sprzętowych błędów, bo po co. Klient i tak kupi.