• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Intel wchodzi w Blockchain – producent zapowiada 1000x lepszy sprzęt niż karty graficzne
Ciekawostki

Intel wchodzi w Blockchain – producent zapowiada 1000x lepszy sprzęt niż karty graficzne

przeczytasz w 2 min.

Technologia Blockchain to jedna z największych rewolucji ostatnich lat, która może przyczynić się do rozwoju wielu gałęzi naszego życia. Firma Intel postanowiła wykorzystać ten potencjał do produkcji nowego sprzętu.

Blockchain zrewolucjonizuje nasze życie

Blockchain (łańcuch bloków) to sieć, która służy do przesyłania i przechowywania informacji o wirtualnych transakcjach. Przesyłane informacje zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych (stąd nazwa) i nie można ich modyfikować.

W praktyce mówimy o zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych, której użytkowanie jest anonimowe i jednocześnie transparentne dla innych użytkowników. Co ważne, technologia jest efektywna w użytkowaniu, a do tego odporna na ataki i oszustwa.

Obecnie najpopularniejszym i najpowszechniejszym zastosowaniem technologii oczywiście są kryptowaluty, ale sprawdzi się ona także w wielu innych obszarach - mówi się o zrewolucjonizowaniu sektora finansowego, a nawet handlu, transportu i edukacji. Krótko mówiąc, technologia ma naprawdę ogromny potencjał.

Intel - akcelerator Blockchain

Intel chce przyspieszyć rozwój technologii Blockchain

Technologia Blockchain wymaga zastosowania ogromnej mocy obliczeniowej, co niestety skutkuje ogromnym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Zgodnie z ostatnimi podejrzeniami, firma Intel postanowiła znaleźć rozwiązanie tego problemu i ma zamiar produkować specjalne, energooszczędne akceleratory obliczeniowe. W tym celu nawet powołano zespół Custom Compute Group w ramach jednostki biznesowej Intel Accelerated Computing Systems and Graphics.

Co prawda producent jeszcze nie zdradził szczegółów na temat planowanych akceleratorów, ale podobno mają one zapewniać ponad 1000-krotnie lepszą efektywność energetyczną niż konstrukcje oparte o procesory graficzne (dawałoby to nadzieję na zmniejszenie zainteresowania budową koparek kryptowalut z kartami graficznymi). Więcej konkretów ma ujawnić w tym miesiącu na konferencji ISSCC.

Akcelerator ma zostać wysłany do pierwszych klientów jeszcze w tym roku. Producent współpracuje tutaj z firmami Argo Blockchain, BLOCK (wcześniej znaną jako Square) i GRIID Infrastructure, które specjalizują się w technologii Blockchain.

Źródło: Intel, Wikipedia

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  15
  1000 x szybszy ASIC'i niż najszybsze GPU już istnieją od paru lat . Niech się autor tekstu weźmie za pisanie o czymś innym .
  • avatar
   gicmo
   3
   Tokenowe misie stanieją?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Intel ma TO, Intel ma TAMTO, czyli Intel nie ma nic !!! Zamiast rozwijać tą technologię służącą głównie oszustom i przestępcom lepiej by zrobili doprowadzając do jej zniszczenia.
    • avatar
     xxx.514
     0
     Ja mam schematy szybkiej, taniej i masowej produkcji procesorów kwantowych działających nadprzewodnikowo w temperaturze do 30*C :)
     • avatar
      greglion
      0
      pan Paweł, mój ulubiony redaktor
      • avatar
       Marucins
       0
       Najpierw P*ERDOLĄ o jakiejś ochronie środowiska, zrzucają horrendalne opłaty na zwykłych obywateli a później zabawa w blockchainy. Super...
       • avatar
        evanduril
        0
        Aż się zarejestrowałem, żeby skomentować te bzdury. NIE. TECHNOLOGIA blockchain nie wymaga dużych mocy obliczeniowych. Sama technogia może działać sprawnie na zwykłych maszynach typu PC i to w dodatku BEZ karty graficznej. To zwykła baza danych. To, xo wymaga mocy obliczeniowych to sposób wykorzystania tej technologii przez NIEKTÓRE (poniżej jednego procenta) kryptowaluty. Czyli kryptowaluty oparte o koncept proof-of-work. Takie jak BTC, ETH (już niedługo) czy XMR. Jest tysiące kryptowalut, które nie wymagają dużych mocy obliczeniowych (jak np Chia, której wydobycie zależy od udostępnianej przestrzeni dyskowej). Douczcie się i nie wprowadzajcie w błąd.
        • avatar
         kabanosek
         0
         Teraz będą luzowane obostrzenia, potem wpadnie kolejna mutacja która będzie dochodzić do śmiertelności powyżej 50%, potem decentralizacja walut i znowu święta Grażynko