Procesory

Intel ruszy z kopyta? 5 nm procesory jeszcze w tym roku, a 3 nm modele w 2022 roku

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie lata nie są najłatwiejsze dla Intela - wdrażane procesy technologiczne zaliczają opóźnienia, co przekłada się na problemy z dostawami procesorów. Rozwiązaniem sytuacji ma być zlecenie produkcji układów zewnętrznym firmom.

Intel już w 2019 roku zapowiedział, że zamierza przenieść część produkcji układów do zewnętrznych firm – takie rozwiązanie miało odciążyć linie produkcyjne i w efekcie pomóc uporać się z problemem zbyt małych dostaw procesorów. Nie znaliśmy jednak szczegółów decyzji.

Intel przenosi produkcję procesorów do TSMC

Serwis TrendForce dotarł do informacji jakoby Intel przeniósł 15-20% produkcji układów innych niż procesory do innych zakładów – podobno głównie są to firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) i UMC (United Microelectronics Corporation).

Współpraca z pierwszą firmą wkrótce ma się mocno rozwinąć. Podobno już w drugiej połowie tego roku ma ruszyć masowa produkcja procesorów Core i3 w 5-nanometrowej litografii TSMC, a na drugą połowę 2022 roku zaplanowano rozpoczęcie masowej produkcji modeli ze średniej i wyższej półki w 3-nanometrowym procesie TSMC.

Według TrendForce, zmiana strategii pozwoli Intelowi być bardziej elastycznym przy planowaniu nowych generacji procesorów, a przy tym da mu dostęp do różnych technologii TSMC np. budowy chipletowej, CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate), InFO (Integrated Fan-Out) czy SoIC. W efekcie Intel zachowa pozycję głównego gracza na rynku układów scalonych, a przy tym utrzyma produkcję układów z wysokimi marżami, jednocześnie przeznaczając duże środki na badania i rozwój produkcji.

Wafel krzemowy

Informacja wydaje się o tyle zaskakująca, że TSMC współpracuje z innymi projektantami procesorów (m.in. AMD i Apple), więc Intel musiałby w jakiś sposób wynegocjować moce produkcyjne. Mamy też inne obawy - zlecenie produkcji procesorów zewnętrznej firmie mogłoby oznaczać, że problemy z wdrożeniem autorskich procesów są poważniejsze niż pierwotnie informowano (niedawno potwierdzono opóźnienie wdrożenia 7-nanometrowej litografii).

Źródło: TrendForce

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fujiyama
  19
  Zen 4 - kolejne 20-30% wzrostu IPC, 5nm, cache L4, Infinity Fabric 2.0, DDR5. To wszystko pewnie początek 2022 roku.
  A Intel będzie dodawał do 4 dużych rdzeni 4 małe....
  • avatar
   Kenjiro
   11
   A za kolejny rok 2nm! Zobaczycie, ja Wam to mówię, widziałem szufladę, jest PEŁNA! ;-)
   • avatar
    .Alx.
    8
    Kopyto to Intel sobie poogląda w lustrze, na tej części ciała gdzie kończą się plecy, a jak się dobrze wpatrzy to dojrzy tam trzy litery : AMD...
    • avatar
     BariGT
     8
     A 10nm nie mialo byc w 2015 roku?
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Intel chce nas ocyganić po raz kolejny!
      • avatar
       piomiq
       3
       "przy tym utrzyma produkcję układów z wysokimi marżami, jednocześnie przeznaczając duże środki na badania i rozwój produkcji."
       No ale Intel cały czas przeznacza te duże środki. Problem w tym że ostatnio niewiele wynika z tego :/.
       AMD jest trochę mniejsze, zatem przeznacza mniejsze środki na badania i rozwój, bo może więcej nie daje rady, bo nie ma. Tyle że przeznaczanie dużych środków nie zawsze jest równoznaczne z szybkim parciem w przód, tworzeniem super technologii.

       Nie wiem ile Apple na tę działalność przeznacz, bo budżet do dyspozycji to on musi mieć na prawdę duży. A na co to się przekłada to sami widzimy. W innowacjach (w mobile) ostatnio przoduje daleki wschód.
       • avatar
        Andrettoni
        3
        No cóż przez problemy z dostępnością modele AMD drożeją. Nie jestem fanatykiem - kupiłem Ryzena 5 5600 za 800 zł, bo to był dobry zakup. Za dzisiejsze ceny przemyślałbym to jeszcze raz. Ważna jest relacja wydajność/cena, która ostatnio jest wynikiem dostępności. TSMC po zablokowaniu Chińczyków ma praktycznie monopol, ale jak ceny będą tak gnały to niedługo ludzie zaczną używać chińskich procesorów. 20 tyś to trochę dużo za nowy komputer i po wyczerpaniu rynku wtórnego ludzie kupią cokolwiek przystępnego cenowo. Zwracam uwagę, że Polska i tak jest relatywnie bogata, a mówimy o cenie prawie w wysokości 9 miesięcy średnich zarobków. Zarobki minimalne nie wystarczą na zakup komputera w ciągu roku. U nas wzrośnie liczba "informatycznie wykluczonych", ale w wielu krajach 20 tyś to będą kilkuletnie zarobki. Zostaną "usługi w chmurze" i cokolwiek co je uciągnie. Przy okazji gigantyczny rynek dla "przedpotopowych" konstrukcji - byle były tanie. Bo ile będą kosztować te nowe Intele? 5 tyś? 10 tyś?
        • avatar
         piomiq
         2
         "Intel przeniósł 15-20% produkcji układów innych niż procesory do innych zakładów – podobno głównie są to firmy TSMC"
         No to TSMC będzie miała kasę na fabrykę w USA. Oczywiście trzeba też doliczyć zamówienia od innych amerykańskich gigantów takich jak Apple czy idące w górę AMD.
         • avatar
          kazitut
          1
          Czyli klasyk krzem, już nie "rociągany" :(
          No to nowe biegi:
          kto ma lepszą architekturę procka. (AMD vs Intel Via poza konkurencją?).
          • avatar
           kyenphoenix
           1
           Poczekamy zobaczymy.
           • avatar
            KMN123
            1
            Typowo marketingowy zabieg... Intel dołuje, traci rynek i wypuścił na rynek "hamulec". 15%-20% produkcji w technologii 5nm w tym roku? To żart... chyba że ich portfel zamówień zmalał o 80%. Musieliby nieźle przepłacić. Problemem Intela jest nie tylko technologia ale brak długofalowej wizji rozwoju architektury procesorów. Mielą swoją architekturę od 5 lat w tej samej technologii 14nm bez radykalnej zmiany. A ich 10nm technologii nie było, tak nie ma i... parafrazując Rostowskiego - szybko nie będzie... Amen.
            • avatar
             greghostor
             1
             Tak, na pewno
             • avatar
              Ahura
              0
              Tonący brzytwy się chwyta :d
              • avatar
               Ciekawski_
               0
               Aż nie chce mi się w to wierzyć. Produkcja na terytorium USA to był powód dla którego rząd USA tak ich wspierał i pozwalał niemal na wszystko (korupcja, szantaż itp) w imię bezpieczeństwa narodowego.
               Czyżby to było potwierdzenie informacji o tym, że Biden jest tylko Chińską marionetką? Żaden rozsądny rząd nie przeniósł by tak ważnej produkcji do tak zagrożonego wojną regionu.
               Jeszcze raz. Uwierzę jak zobaczę oficjalne potwierdzenie tej informacji.
               • avatar
                Dariosex
                -12
                He i dobrze! Juz rocket lacke pokaza gdzie jest miejsce AMD, czyli na samym dnie! Intel zawsze bedzie lepszy bo ma dostep do lepszej jakosci magicznej rudy czyli to co nazywacie krzemem!
                • avatar
                 xxx.514
                 0
                 Ciekawe w jaki sposób uniknęli efektu tunelowego mającego występować poniżej 6nm, chyba, że coś mi umknęło w międzyczasie