Procesory

Czarne chmury nad Intelem - producent ma problemy z wdrożeniem 7 nm litografii

przeczytasz w 2 min.

Intel ostatnio nie ma szczęścia do nowych technologii produkcji procesorów. Po problemach we wdrażaniu 10-nanometrowej litografii, producent napotkał na problemy także przy 7-nanometrowej litografii. Problemy będą miały wpływ na plany wydawnicze „niebieskich”.

Według wcześniejszych planów, produkcja procesorów w 7-nanometrowym procesie technologicznym miała zostać wdrożona już w 2021 roku. Plany były ambitne, ale… niestety się nie spełnią.

Intel ma problemy przy nowym procesie produkcji procesorów

Podczas sprawozdania finansowego za drugi kwartał 2020 roku, Bob Swan ujawnił, że producent napotkał na problemy przy wprowadzaniu nowej litografii i takie procesory zostaną wydane z półrocznym opóźnieniem. Początkowo będą to jednostki z segmentu klienckiego, czyli chipy dla laptopów lub komputerów stacjonarnych. Później pojawią się układy dla serwerów oraz układy graficzne.

Czujemy się całkiem dobrze z tym, gdzie jesteśmy, chociaż nie jesteśmy w pełni zadowoleni. Nie jestem zadowolony z uzysku naszego 7-nanometrowego procesu.

Wiemy, że firma obecnie nie jest w stanie produkować takich procesorów z zyskiem – te będą widoczne dopiero po około 12 miesiącach od wdrożenia nowej technologii (czyli dopiero pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku).

Intel opóźnia wdrożenie 7 nm litografii

Intel ma w pogotowiu plan awaryjny

Podczas konferencji ujawniono, że Intel ma w pogotowiu plan awaryjny – część produkcji zostanie zlecona zewnętrznym firmom, co pozwoli przyspieszyć wprowadzenie układów na rynek. Podobno nie będzie też problemów, by układy łączyły chipy Intela i zewnętrznych producentów.

Szef Intela uspokaja, że obecne plany wydawnicze obejmują dodatkowy zapas czasu na wypadek problemów z produkcją – to lekcja, którą producent wyciągnął po problemach z wdrażaniem 10-nanometrowej litografii.

Wafel krzemowy

Intel: będziemy liderem... ale dopiero za jakiś czas

Mimo problemów z produkcją procesorów i odwróceniu się firmy Apple, Intel jest pewny swojej pozycji – wcześniej producent zapowiedział „odkucie się” w 5-nanometrowej technologii.

Oprócz procesorów, proponujemy naszym klientom wiele innych możliwości i czujemy, że zaczynamy dostrzegać progres przy wdrażaniu nowego procesu, aby na nowo konkurować w 7 nm i odzyskać dominację w 5 nm procesie.

Warto jednak zauważyć, że konkurencja nie ma zamiaru spoczywać na laurach i będzie atakować kolejnymi generacjami CPU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wypuszczenia procesorów AMD Ryzen 4000 z generacji Zen 3 (7 nm), a w przyszłym mogą pojawić się jednostki Ryzen 5000 z rdzeniami Zen 4 (5 nm). Nawiązanie walki z „czerwonymi” może nie być takie proste.

Źródło: Tom’s Hardware

Zobacz więcej interesujących newsów o procesorach:

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    23
    tak kończy się pazerność i pycha
    • avatar
      BariGT
      20
      10 lat klepania identycznych 4C odbiło się czkawką? No kto by się spodziewał? XD XD
      • avatar
        DaviM
        9
        Napiszcie o tym, że jednak po szczegółowych analizach konstrukcji płyt głównych na Z490, nie są one w pełni zgodne z PCIe 4.0 (które to będzie niby dostępne w 11. generacji Rocket Lake), a płyty ASUSa na Z490, to prawie wszystkie nie są zgodne (z wyjątkiem jednej flagowej płyty), bo nie mają zaimplementowanych sprzętowych rozwiązań i układów aby taka zgodność z PCIe 4.0 była (nie mają np. Re-Driver'ów pod PCIe 4.0, Switchy pod PCIe 4.0 i ClockGen'ów PCIe 4.0).

        Jeszcze nikt w Polsce o tym nie napisał, a jak ktoś bierze Intela 10. gen. (jest jeszcze sporo ludzi, którzy się w Intela pakują), to często wybiera właśnie ASUSa, więc lepiej ludzi poinformować. Bardzo ciekawa i szczegółowa analiza:

        https://wccftech.com/z490-motherboards-pcie-gen-4-support-detailed-asus-msi-asrock-gigabyte/

        https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_11-740x310.png
        https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_10-740x514.png
        https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_15-708x1030.jpg
        • avatar
          Konto usunięte
          4
          Intel w 2031roku 7nm +++++++++++
          • avatar
            DaviM
            2
            @_SnR_ zobacz jaką ogromną ilość rynku laptopów zgarnęły ostatnio laptopy AMD dzięki właśnie mobilnym Ryzenom 4000 (i to wciąż lawinowo rośnie z miesiąca na miesiąc) - dane są z całego świata (tzw. PassMark Market Share), statystyki są codziennie aktualizowane (1. wykres to udziały ogółem, 2. wykres to desktopy, 3. wykres to właśnie laptopy, 4. wykres to serwery):

            https://www.cpubenchmark.net/market_share.html
            • avatar
              _SnR_
              1
              No a jak niektorzy sie tutaj podniecali niespelna rok temu ze nie wazne ze 10nm sie tyle przeciagala Bo 7nm pozaniata ryzeny a mowilem ze skad ta pewnosc ze 7nm wejdzie bez problemow to sie ze mnie smialiscie ze intel sie na bledach uczy. Hmm no chyba nie na wlasnych jednak. Ciekawe Ile plusow do 10nm dodadza zanim ich wlasne 7nm wejdzie na dobre na rynek? Ja obstawiam 4-5. Lol
              No ale niestety amd juz bedzie na 5+ lub 4 jak znam zycie... Karma
              • avatar
                DooM3R
                1
                yntel xddd
                • avatar
                  ECRYGIGS
                  1
                  Intel to jak w tym filmie. https://www.youtube.com/watch?v=ynjS_FBULqQ
                  • avatar
                    danieloslaw1
                    0
                    Myk myk myk na odpie***l
                    • avatar
                      Kenjiro
                      -1
                      Z tym przekazaniem produkcji innym fabrykom nie jest tak różowo. Przygotowanie układu pod konkretny proces produkcyjny może potrwać lata, gdyby się okazało, że część projektu nie nadaje się pod dany proces i trzeba wrócić do fazy projektowej.
                      • avatar
                        Marti99
                        -1
                        Wcale sie nie zdziwie jak taki Samsung wykupi od Intela licencje na x86 za jakis czas jak tak dalej pojdzie
                        • avatar
                          raffal81
                          -2
                          Napisz Pawle jeszcze INFO o :

                          https://www.reddit.com/r/Amd/comments/hwco1z/amd_ryzen_4000h_series_capped_to_pcie_30_x8/

                          Bo wszędzie piszą a na BM jakoś cisza ;P
                          • avatar
                            PoteznyGarnuch88
                            0
                            Spóźniliście się jakieś 5 lat z tym newsem xD