Procesory

Intel w przyszłym roku może mieć procesory w 3 nm... ale nie ze swojej fabryki

przeczytasz w 1 min.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel ma trudności z zaspokojeniem popytu na swoje procesory i wdrażaniem nowych procesów technologicznych. Rozwiązaniem problemu może być zlecenie produkcji układów innym fabrykom.

Problemy z zaspokojeniem popytu i problemy z wdrażaniem nowych procesów technologicznych miały spory wpływ na pozycję Intela na rynku procesorów. Problemy te zaczęło wykorzystywać AMD, więc konieczne było podjęcie odpowiednich działań - jednym z nich ma być przeniesienie produkcji do innej firmy.

Intel zleci produkcję nowych procesorów firmie TSMC

Pogłoski o zleceniu produkcji procesorów zewnętrznej firmie nie są niczym nowym. Na początku roku pojawiły się informacje serwisu TrendForce, które wskazywały na współpracę z fabryką TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited)

Temat wrócił za sprawą wpisu serwisu Nikkei Asia, który dotarł do nowych informacji o planach współpracy z TSMC. Gigant technologiczny podobno zdecydował się na wykorzystanie 3-nanometrowego procesu technologicznego – miałyby on zostać użyty do produkcji co najmniej dwóch układów dla laptopów i centrów danych. Na ten moment nie ujawniono tutaj żadnych konkretów.

Intel byłby jednym z pierwszych partnerów, który wykorzysta świeżutką litografię TSMC (drugim byłaby firma Apple). Na pewno jest o co się starać - nowa technologia przekłada się na wzrost wydajności o 10 - 15%, jednocześnie zmniejszając zapotrzebowanie na energię o 25 - 30% względem 5-nanometrowej litografii.

Na premierę nowych procesorów będziemy jednak musieli jeszcze trochę poczekać - według azjatyckiego źródła, masowa produkcja układów Intela w fabrykach TSMC ma ruszyć nie wcześniej niż w 2022 roku. To i tak szybciej niż 7-nanometrowa technologia „niebieskich” (modele Meteor Lake mają być gotowe w 2023 roku).

Źródło: Nikkei Asia

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  10
  jak już pisałem 12-16jaj 5ghz+ i tdp 250w max. Inaczej amd ich zje
  • avatar
   greghostor
   7
   "Pogłoski" - tak od razu 3 nm, nie wieże w to
   A ja myślałem , że znowu 14 +++++++++++
   Intel jest 5 lat za murzynami
   AMD to teraz jedyny sensowny zakup
   • avatar
    zack24
    2
    3nm jak najbardziej, ale jak widać Intel nie dał rady przejść w swoich fabrykach na niższy proces. Domniemywam, że to pokłosie wyboru nowego prezydenta i wyprowadzanie ponowne przemysłu high-end do krajów azjatyckich. Trump pewnie dostał białej gorączki. Swoją drogą to ciekawe, że w kraju z regionu sejsmicznie aktywnego, można dojść do tak efektywnego wykorzystania wafli krzemowych, a w Stanach, mimo wypuszczania śmieci w kosmos, jakoś niestety procesy te są nieosiągalne.
    Ostatecznie, to plany dotyczą produktów skierowanych do reselerów i systemów bazodanowych.
    • avatar
     Gatts-25
     1
     Myślę, że wiele firm, które są z Intelem jeszcze, to znaczy korzystają z ich rozwiązań dali tej firmie Amerykańskie propozycję nie do odrzucenia. Być może będzie to trwać do końca 2023 roku a niestety litografia produkcji u Intela jest daleko do tyłu. Więc Intel musi produkować w N3 by ich nowe procesory serwerowe spełniły wymagania zamawiającego. Jak AMD oddali się w maksymalnej wydajności na Watt i w wydajności jednowątkowej w generacji Epyc Genoa a najważniejsze o ile to wtedy będzie wiadome dlaczego N3 jest też potrzebne dla Intela by nie stracić rynku serwerów. Do tej pory Intel może jeszcze się chwalić wydajnością po wykorzystaniu AVX512 a po premierze Epyc Genoa nie będzie miał czym się chwalić. Żeby się nie okazało, że Epyc Genoa z 256 wątkami będzie miał trochę większe zużycie energii od 112 wątkowego Saphire Rapids bo wydajność na Watt tego pierwszego będzie Masakratorska dla propozycji od Intela.
     • avatar
      DariosBiedak
      -12
      Intel nigdy nie utracił pozycji lidera w wydajności cpu!
      Tak pisali rylko zaprszyjaznieni z AMD dziennikarze branżowi którzy są przez AMD opłacani!

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login