Internet

Internet bez cenzury w planach hakerów

przeczytasz w 2 min.

Prywatna sieć satelitów

Rozwój technologii w niedalekiej przyszłości pozwoli na realizację programów kosmicznych niewielkim organizacjom. Tę sposobność dostrzegła grupka niemieckich hakerów, którzy w imię wolności słowa chcą zbudować własny niecenzurowany Internet.

Problem nieskrępowanego niczym przepływu informacji jest często poruszanym tematem. Począwszy od cenzury internetu w obliczu ruchów społecznych, a skończywszy na tej cenzurze jako narzędziu do nadzorowania egzekucji praw autorskich. Przykładem jest głośna, i bardzo kontrowersyjna, ostatnio ustawa SOPA. Ma ona dać rządowi Stanów Zjednoczonych bardzo szerokie uprawnienia do kontroli treści, również tej rozprzestrzenianej za pomocą sieci.

Teoretycznie ma to służyć rozwojowi, ale coraz więcej firm, bo w przypadku internautów jest to oczywiste, oficjalnie wycofuje poparcie dla SOPA.


Nieco przesmiewcza animacja dotycząca projektu Hackerspace Global Grid i innych aktywności CCC.

Na kongresie Chaos Communication w Berlinie, który co roku jest miejscem spotkań hakerów z całego świata i miejscem rozmów o technologiach i  polityce, aktywista Nick Farr zaproponował, aby rzucić wyzwanie podmiotom regulującym przepływ treści w Internecie. Chodzi oczywiście o  odebranie kontroli nad Internetem rządom i instytucjom, które obecnie dzierżą tę władzę.

Odpowiedzią na to wezwanie jest akcja Hackerspace Global Grid, którą realizują niemieccy hakerzy z grupy Chaos Computer Club (CCC). W zamyśle jest to „niecenzurowany Internet” z pełną swobodą przepływu treści, który wykorzystuje prywatną sieć satelitów jako przekaźników. Brzmi to niesamowicie, ale jest całkiem realne. Utalentowani informatycy mają z pewnością wystarczającą wiedzę, aby od strony programistycznej zapewnić sukces programowi Hackerspace Global Grid.

Intelsat New Dawn satelita telekomunikacyjny
Satelita telekomunikacyjny Intelsat New Dawn. Ogromne nakłady finansowe konsorcjum Intelsat, nie uchroniły go przed poważnymi problemami w trakcie uruchamiania na orbicie. Ciekawe skąd grupa CCC weźmie fundusze na realizację projektu?

Czy jednak ideę Hackerspace Global Grid uda się zrealizować od strony technicznej? Choć wynoszenie na niską orbitę wokółziemską lekkich ładunków staje się coraz tańsze, to tylko jeden z wielu problemów jakim trzeba stawić czoła. Satelity obsługujące sieć „niecenzurowanego Internetu” trzeba umieścić na orbicie z bardzo dużą precyzją. Konieczne jest to dla zapewnienia niezakłóconej komunikacji. W przeciwnym wypadku trzeba je śledzić, a to bardzo kosztowna zabawa.

Grupa CCC chce obejść ten problem poprzez opracowanie tanich, w cenie około 100 euro, stacji bazowych, które umożliwiałyby śledzenie ich satelitów. System działałby na zasadzie odwrotnego GPS. Nadal pozostanie jednak problem szybkiego ruchu obiegowego satelitów wokół Ziemi. Jednorazowe okno komunikacyjne dla jednego satelity byłoby dość krótkie.

Nawet jeśli satelitę uda się umieścić na orbicie geostacjonarnej - w odległości 36 000 kilometrów od powierzchni Ziemi - tak aby pozostawał nieruchomo nad danym obszarem, problemem staną się zakłócenia sygnału i opóźnienia, znacznie większe niż w tradycyjnych sieciach internetowych.


Dość długi wykład wyjaśniający wiele aspektów planu budowy własnej sieci satelitów.

Niecenzurowany Internet na pewno nie wszystkim się spodoba, a niezadowoleni z pewnością zrobią wszystko, aby nie dopuścić do realizacji takiego programu kosmicznego.
 

Więcej o cenzurze Internetu:

Źródło: BBC, foto:Intelsat

produkt roku 2011/12

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Oto nadchodzi nowa era totalnego zakończenia wykorzystywania ludzi. Koniec cenzury, koniec podatków i utrzymywania nierobów, koniec dominacji układów globalnych.

  Myśle, że jesteśmy u progu rewolucji na niespotykaną skalę. Mamy szansę na nowy porządek społeczny na świecie.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ciekawe czy dadzą rade zdjąć cenzure np. w Chinach gdzie kasowane jest 90% poprawnych wyników
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Jestem pod wrażeniem pomysłu. To by było coś, gdyby im się udało. Zastanawiam się ile czasu by dali radę wytrwać w swoim pomyśle i nie sprzedać tego, co stworzyli.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     Z komercyjnego punktu widzenia pomysł ma szanse stać się rentownym biznesem. W końcu dostęp do takiej sieci na pewno nie będzie darmowy. Sądzę, że jeżeli oni mają trochę oleju w głowie znajdą inwestorów, potem zorganizują system preorder i tak zdobędą fundusze. Poza tym SpaceX pozwala wysyłać satelity na LEO dość tanio, myślę że cała sieć mogła by się zamknąć w 100-200 milionach dolarów. Lecz do zorganizowania takiej sieci są potrzebne duże korporacje i ekonomiści, a nie kilku hakerów. Ja jednak wierzę że może im się udać, ale potrzeby jest przede wszystkim biznesplan i spójny projekt sieci.
     • avatar
      magutowski
      3
      Niech będzie więcej takich genialnych ludzi na świecie.
      • avatar
       xpaxpl
       3
       narazie pomysł wydaje się nie realny ale moim zdaniem do czasu bo gdy inne kraje powprowadzają ustawy na wzór tej amerykańskiej Ci niezadowoleni będą bardziej zdeterminowani by wprowadzić taki projekt w życie
       • avatar
        ICE1979
        3
        Kibicuje strasznie takim projektom, a wiem co mowie obecnie mieszkam w usa i k.....a mnie lapie. place za neta ktory jest bardzo szybki ale czesc stron mi si nie otwiera.
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         Ja jestem za takim projektem - internet ma być szeroko dostępnym massmedium służącym do wyrażania wolności słowa, a nie przyjdzie amerykaniec i połowę zaje**e
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          utopia...
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           To równie dobrze jakbym wierzył w świętego mikołaja... Zbudowac własny internet to nie tylko cięzka praca ale i ogromne koszty. I kto je poniesie, Oni? Hah jeszcze nigdy w życiu nie dostałem nic za darmo to czemu oni mieli by byc pierwszymi którzy mi cos podarują. Znajac życie narzucili by swoje prawa, i również po pewnym czasie rządali by różnych dziwnych rzeczy ponieważ świat kręci się wokół pieniądza...
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            życzę chłopakom jak najlepiej, ale jak wspomniał kolega wyżej to naprawdę utopijna wizja w świecie, w którym macki żydomasonerii czuwają nad wszystkim
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Niby wszystko pięknie, ale idea całkowicie nie ocenzurowanego neta ma parę minusów jak choćby faktyczny terroryzm, pedofilia, które mogłbyby sie rozwijać bez problemów tworząc tym samym coraz większy rynek tego typu patologii. A nie ma co ukrywać dla takich jednostek to byłby raj na ziemi heh. Bo póki co różne organizacje starają się z tym walczyć- piszę stricte o tych, które zajmują się tępieniem na poważnie, a nie dla przykrywki.
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              A to przed czy już po zniszczeniu nowojorskiej giełdy?
              • avatar
               Wasek
               -1
               http://www.youtube.com/watch?v=1w6GtwOvnWM
               ANTI-SOPA.
               • avatar
                Konto usunięte
                -4
                "którzy w imię wolności słowa chcą zbudować własny niecenzurowany Internet."

                Coś takiego nie jest proste.
                • avatar
                 aquadigger
                 -4
                 kilka dni temu już gdzieś to czytałem... ;/
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Jestem za oby im się udało:)