Laptopy

Wiemy jakie laptopy dostaną 4-klasiści. Rząd w przetargu wybrał różne modele

przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo Cyfryzacji rozstrzygnęło przetarg na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów. W 49 regionach Polski wybrano pięć modeli, które docelowo mają trafić do uczniów jeszcze tej jesieni.

Rządowy program Laptop dla Ucznia został zapowiedziany na początku roku, ale cała procedura przetargowa trwała kilka miesięcy – do przetargu musieli zgłosić się chętni, rząd wybrał najkorzystniejszej oferty, a następnie sprawdzono je pod względem dokumentacji przetargowej. W końcu poznaliśmy modele, które do września trafią do uczniów IV klas szkół podstawowych.

Jakie laptopy dostaną 4-klasiści?

Przetarg na laptopy obejmował konkretne wymagania, które miały spełnić zaproponowane konfiguracje. Nie obyło się tutaj bez kontrowersji faworyzujących procesory Intela. Wojtek sam zaproponował lepsze wymagania, jakie powinien spełnić laptop oferowany dzieciakom.

Jakie laptopy dostaną 4-klasiści? Wbrew wcześniejszym podejrzeniom, nie będzie to jeden taki sam model dla wszystkich uczniów w Polsce. Nasz kraj został podzielony na regiony, w których wybrano różnych dostawców sprzętu. Na tą chwilę poznaliśmy wyniki postępowań przetargowych z 49 regionów Polski (w zależności od regionu, cena urządzenia wahała się od 2 872,05 zł do 2 950,77 zł).

 • HP ProBook 440 G9: chełmsko-zamojski, sandomiersko-jędrzejowski, bytomski, gliwicki, jeleniogórski, kaliski, krośnieński, nowosądecki, nowotarski, miasto st. Warszawa, oświęcimski, przemyski, rzeszowski, szczecińskim tarnobrzeski, tarnowski i wrocławski
 • Dell Latitude 3540:: miasto Łódź, radomski, siedlecki, suwalskie warszawsko zachodni, białostocki, elbląski, kielecki, koniński, krakowski, lubelski, miasto Kraków, płocki i sieradzki
 • ASUS ExpertBook B1502CBA: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawsko wschodni i włocławski
 • Acer TravelMate P215-54: bydgosko-toruńskie, ełcki, gdański, miast Wrocław, poznański i trójmiejski
 • Acer TravelMate P214-54: legnicko-głogowski, szczecinecko-pyrzycki i świeckiego

Niedawno mieliśmy okazję sprzwdzić model ASUS ExpertBook B1502CBA, który trafi do sporej części uczniów w naszym kraju.

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów rząd przeznaczy w tym roku ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce. Początkowo do uczniów trafi jednak 284 767 komputerów o wartości ponad 830 mln zł – sprzęt ma być dostarczony do września tego roku. Kolejne modele będą dostarczone w późniejszym terminie - jak informuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, jesienią już każdy czwartoklasista ma otrzymać laptop na własność.

„Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży” – podkreśla szef resortu cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  11
  Fajne sprzęty dostaną wybrańcy OD NAS, ZA NASZE PIENIĄDZE (rząd nie ma własnych).
  • avatar
   Gatts-25
   4
   Mnie ciekawi ile z nich będzie mieć APU od AMD? Intel ma to szczęście, że panująca korupcja i chęć nachapania się rządzących w takich krajach jak Polsce wybierają ich gorsze produkty. Kupują w takich ilościach i jeszcze będzie drożej jakby pojedynczo zamawiali. Nie zdziwi mnie jak ta różnica będzie większa. Od 1989 roku, który miał zapoczątkować nową lepszą rzeczywistość w Polsce tylko pokazało, że każdy polityk był u władzy tylko po to by zapewnić sobie, rodzinie a potem znajomym przyszłość. Nie więcej jak 0.5% wszystkich ludzi w Polsce najlepiej na tym wyszło. Kolejna grupa ludzi pewnie z 1.5% dostali mniejszy tort a 98% ludzi ochłapy. Tylko ludziom się to podoba dlatego głosują tak jak widać od 1989 roku. W 1999 roku zrobili piramidę finansową ZUS, do której mniejszość się dokłada bo reszta nie musi.
   • avatar
    Sztanca
    4
    Patola będzie się prześcigać w sprzedawaniu tego na olx. Mam nadzieję się załapać taki lapek w cenie do 1500zł. Wspomnicie moje słowa :)
    • avatar
     Dragonik
     2
     A ktoś mnie pytał czy chcę komuś coś fundować?
     • avatar
      kokosnh
      0
      Te rozkładane gniazda RJ-45 to problem, jak się często wypina.
      Więc ten asus jest ciekawy z racji pełnego RJ-45. Ciekawe czy karzą im nosić te laptopy do szkół...
      • avatar
       vacotivus
       0
       Rząd wybrał, rodziny grupy trzymającej władzę już wyciągają łapy po kasę na lewo przy okazji...
       • avatar
        fujiyama
        0
        AMD nie ma w tych laptopach. Pewnie minister uznał, że są niekompatybilne i dlatego tańsze....

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login