Ciekawostki

LEGO ogranicza plastik. Wkrótce go wyeliminuje

przeczytasz w 1 min.

Każdy zestaw klocków LEGO to góra plastiku. W niedalekiej przyszłości ma się to wreszcie zmienić. Same klocki, a najpierw ich opakowania będą „zielone” i trudno nie widzieć w tym dobrej zmiany.

Klocki LEGO w torbach z papieru. Plastikowi mówimy „pa, pa” 

Klocki LEGO to świetna zabawa, ale ich zakup może powodować wyrzuty sumienia. To, ile w tych pudełkach jest plastiku, przyprawia o ból głowy. Duński producent szuka sposobów, by to zmienić… i wygląda na to, że coś znalazł. Od przyszłego roku poszczególne elementy zestawów w pudełkach nie będą znajdować się w jednorazowych, plastikowych opakowaniach, lecz w torebkach papierowych. Co więcej, z recyklingu i zaprojektowanych tak, by można było je łatwiej otwierać oraz korzystać z nich wielokrotnie. 

Inżynierowie LEGO, a następnie dzieci i rodzice przetestowali 15 różnych prototypów opakowań. Cel był taki, by papierowe torebki były zarazem lekkie, trwałe, proste w użyciu i jak najbardziej przyjazne środowisku. Udało się wybrać najlepszy projekt. 

LEGO eko torebki

EKO-LEGO. Dobra zmiana to plan na lata

Teraz kolejny cel jest taki, by do 2025 roku wszystkie opakowania, z jakich korzysta LEGO, były „zielone”, a pięć lat później takie same mają być też wszystkie klocki. Te nie będą już dłużej produkowane ze szkodliwych dla środowiska tworzyw sztucznych, lecz biodegradowalnych materiałów, głównie pochodzenia roślinnego. Już w 2018 roku producent zaczął sprzedawać zestawy tego typu, ale to, że są „eko”, można na razie powiedzieć tylko o 2 proc. jego całego asortymentu. 

Co poza tym? Produkcja klocków LEGO ma być neutralna węglowo do 2022 roku. Pomogą w tym własne panele słoneczne oraz kupowana z zewnątrz energia z odnawialnych źródeł. Na liście celów znajdują się także: lepsze zarządzanie odpadami oraz ograniczanie zużycia wody. 

Źródło: LEGO, The Verge, informacja własna

Czytaj dalej o „zielonych” postanowieniach firm: 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gromzjasnegonieba
  14
  beda eko bo produkuja co2 poza europa. logika europejskoch ekologow jest spaczona. czego nie widac tego nie ma. tymczasem fabryki ktore uciekly z europy robia produkcje w biednych krajach gdzie wypuszczaja kilkukrotnie wiecej zanieczyszczen bo tam nie ma restrykcji. w biednych krajach wszystko mozna wrzucac do rzeki, nie trzeba sortowac odpadow i nikt nie protestuje.
  • avatar
   owatanka
   6
   Biodegradowalne klocki lego... ciekawe komu sie takie biodegradowalne zabawki beda bardziej oplacaly klientowi czy producentowi.
   • avatar
    Silver
    3
    Papierowe zamiast foliowych opakowań t już lata temu powinni wdrążyć. Moim zdaniem to wstyd, że teraz o tym piszą. Przy czym powinno to wpłynąć również na cenę końcowa co niestety tutaj w ogóle nie ma i nie będzie miało odzwierciedlenia.
    • avatar
     Witalis
     3
     Akurat klocki LEGO były wieczne i bawiły się nimi całe pokolenia a nawet po tym czasie zawsze możesz je sprzedać za duże $$$ a teraz zaczynamy produkować wszystko aby się rozpadało i aby ponownie produkować... Kiedyś pralka potrafiła wytrzymać 25 lat teraz będzie cud jak wytrzyma 5:-(
     • avatar
      piomiq
      2
      > LEGO ogranicza plastik. Wkrótce go wyeliminuje
      Tytuł to klikbajt.

      Pierwsze zdanie prawdziwe, drugie nie koniecznie,
      Czytając artykuł dowiemy się, że klocki Lego raczej pozostaną plastikowe, zatem nie zostanie on wyeliminowany (jak fałszywie sugeruje tytuł), a klient tylko otrzyma papierowe torebki z klockami, Normalnie eko pełną gębą.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Będzie dokładnie to samo co z RoHS. Pod przykrywką ekologii zrobią towar który rozpadnie się po dwóch latach i nakręci sprzedaż. LEGO ma problem, bo produkuje tylko plastik, w którym trudno zaprogramować awarię jak w częściach samochodowych albo żarówkach.
       Skończy się tym, że klocki będziemy kupować w Chinach, bo już teraz jest sporo kopii całych zestawów LEGO i jakością w końcu im dorównają. NOKIA kiedyś też była królem.
       • avatar
        benzene
        -2
        Nawet dziennikarze muszą puszczać te smrodliwe pierdy o wyższości "zielonego: nad plastikiem? Jakaś kuźwa choroba zżera ludzkie umysły. W sumie to nie dziwota bo kiedy mózg jest atakowany nadmiarem informacji przez większość dnia to brakuje czasu na myślenie. Dla mnie to dobrze bo mam sporo nowych zestawów LEGO i dzięki przejściu na eko-gówno stare zestawy automatycznie poszybują w rankingach absurdalnych cen. Będę miał z czego żyć na emie.
        • avatar
         pawluto
         0
         Same klocki są z plastiku więc śmieszne jest to co wyprawiają z opakowaniem...!!!
         Problemem nie jest plastik lecz to kto i gdzie go wyrzuca...!!!
         • avatar
          piomiq
          0
          To eko tak trochę na siłę, na pokaz.