Telewizory

Nadciągają jaśniejsze OLED-y

przeczytasz w 1 min.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że LG planuje w przyszłym roku pochwalić się dokonanym postępem, jeśli chodzi o jasność panelu OLED do telewizorów.

Będą jaśniejsze telewizory OLED od LG. Szansa na konkretny HDR

Słyną z doskonałej czerni, ale z bielą radzą sobie różnie. Telewizory OLED od LG wreszcie jednak będą jaśniejsze. Z doniesień AVCesar wynika, że w przyszłym roku doczekamy się premiery panelu z organicznymi diodami LED o szczytowej jasności na poziomie 1000 nitów. To coś, co do tej pory można było spotkać tylko w modelach marki Panasonic.

Osiągnięte będzie to jednak w inny sposób. Koreańczycy zamierzają wykorzystać „nowy element świetlny” – jak podaje FlatpanelsHD – dzięki któremu jasność przy całym białym ekranie będzie większa o około 20 procent. Jaśniejszy panel to przede wszystkim szansa na bardziej przekonujące efekty HDR, a to – nie ma co ukrywać – zdecydowanie nie jest bez znaczenia. 

Przygotuj się na nowy rozmiar telewizora: 83-calowy OLED 4K

Oprócz jaśniejszych, LG planuje również wprowadzenie telewizorów OLED 4K w nowym rozmiarze. Do 48-, 55-, 65-, 77-calowego dołączyć ma model o większej przekątnej: 83 cali. Dodajmy, że LG produkuje również wyświetlacze OLED 8K – w formatach 77 i 88 cali.

Można się domyśleć, że z tego nowego panelu skorzystają również inni producenci, jak Panasonic, Sony czy Philips. Niestety 83-calowy telewizor OLED 4K będzie pewnie sporo kosztować. Wystarczy spojrzeć na cenę 77-calowego modelu CX – ta wynosi ponad 17 tysięcy złotych. 

LG musi być gotowe na nadejście konkurencji 

Te zapowiedzi mogą się podobać, a LG – choć obecnie jest absolutnym liderem wśród OLED-owych producentów – musi pokazać, że ma wiele do zaoferowania. Przypomnijmy, że zagrozić spróbuje mu TCL, który chce w przyszłym roku zaprezentować telewizor z wyświetlaczem QD Display, będącym miksem OLED-a i QLED-a (a konkretnie: OLED-em z warstwą kropek kwantowych). Przeczytasz o nim więcej w publikacji Co kombinuje TCL?

Źródło: AVCesar, FlatpanelsHD, informacja własna

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  10
  Zawsze coś nowego, chociaż mnie by bardziej ucieszyła informacja ze udało się calkowicie wyeliminować wypalenie, powidoki itp. Tak naprawdę to super by było jak wreszcie ruszyli z produkcją microLEDów w cenie OLEDa
  • avatar
   piccardo
   4
   HDR jest tak potrzebny i powszechny jak Ray tracing niby jest niby coś to wykorzysta ale potrzebne to jak wcale...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Nadal daleko do 4000 nitów w lcd.
    • avatar
     gormar
     3
     Czyżby użycie tylko niebieskich diód organicznych a przed nimi umieszczenie odpowiednich kropek kwantowych dla uzyskania koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego? QD-OLED.
     • avatar
      pawluto
      1
      Ciekawe jakie nowości zaprezentuje Polski Elemis...A nie ...przepraszam...padł...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       wszyscy zachwalają czerń w OLED, ale nikt nie zachwala odwzorowania najciemniejszych scen w OLED, a jest z tym poważny problem, bo elementy niemal czarne są po prostu odcinane i stają się całkiem czarne.

       zwiększenie jasności? bardzo fajnie. w tym tkwi też ukryta informacja, bo większa jasność oznacza, że przy standardowym ustawieniu jasności, taki panel będzie trwalszy, bardziej odporny na wypalenia.

       ale redakcja chyba nie umie czytać między wierszami, jedynie clickbajt za clickbajtem lub artykuły sponsorowane są puszczane jak leci. szkoda.