Ciekawostki

Zapomnij o Wi-Fi. W drodze jest już Li-Fi

przeczytasz w 2 min.

Uznano właśnie nowy standard komunikacji bezprzewodowej. Li-Fi, bo tak nazwano technologię, osiąga prędkość łączności ponad 200 Gb/s. To rewolucja, która w przyszłości może zastąpić Wi-Fi.

Podczas gdy technologiczny świat czeka na wprowadzenie siódmej generacji łączności Wi-Fi (Wi-Fi 7), na horyzoncie pojawia się nowy zawodnik, który może w przyszłości zastąpić popularną dziś technologię komunikacji bezprzewodowej. Li-Fi zamiast sygnału radiowego wykorzystuje światło podczerwone.

Li-Fi może osiągać prędkość ponad 200 Gb/s

Organizacja IEEE wydała standard 802.11bb dla internetu Li-Fi (Light Fidelity). Oznacza to, że w technologi poczyniono duży krok, aby ustandaryzować nowoczesną metodę komunikacji bezprzewodowej. Standard o wiele różni się od popularnego Wi-Fi przede wszystkim z uwagi na zupełnie inny sposób emisji oparty o światło podczerwone.

Li-Fi może rozprowadzać dostęp do internetu za pośrednictwem nadajników wbudowanych w oświetlenie. Jego wadą (lub zaletą, jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo) jest brak możliwości przekazywania sygnału przez ściany.

Li-Fi może pochwalić się nieporównywalnie większą prędkością transmisji danych niż Wi-Fi. W przypadku standardu Wi-Fi 7, na którego premierę wciąż czekamy, ma to być ok. 40 Gb/s. Li-Fi ma natomiast osiągać 224 Gb/s. Porównywanie “świetlnej” technologii z obecnie najnowszym Wi-Fi 6 o prędkości niespełna 10 Gb/s uświadamia, jak dużym krokiem w przód jest Light Fidelity.

Jest jeden problem. Li-Fi raczej nie pojawi się w naszych domach tak szybko

Przede wszystkim na rynku nie istnieją produkty zdolne do obsługi standardu Li-Fi. Dziś jest to tylko Light Antenna ONE – moduł, który zdaniem producenta jest już gotowy do produkcji. To jednak zbyt mało, aby mówić o jakiejkolwiek ekspansji nowego standardu na rynek globalny.

Portal Android Authority zwraca też uwagę, że “to technologia, która jest nowa i nie jest jasne, jakie problemy mogą się z nią związać”. Oprócz tego warto mieć na uwadze przekonanie ludzi do przejścia ze standardu Wi-Fi na Li-Fi i przystosowanie elektroniki domowej do obsługi Light Fidelity. Trudno mówić o konkretnych datach, ale rozpowszechnienie najnowszego standardu może wiązać się z koniecznością poświęcenia wielu lat na rozwój rozwiązania.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Qazzy
    2
    To teraz trzeba będzie stać pod oknem żeby kraść internet ;-)
    • avatar
      Batyra
      -4
      W Kraśniku już tego zakazali!
      • avatar
        zack24
        -4
        Czyli podgrzewania otoczenia ciąg dalszy.
        • avatar
          pAwEx
          0
          Obecnie ludzie myślą że jak mają jeden router to WiFi będzie wszędzie, a tu co pomieszczenie urządzenie i do tego jak to się łączy kablem LAN?
          • avatar
            Sneer
            0
            Li-Wi to nie jest nowa technologia, ale jej oficjlne zatwierdzenie jako standardu to krok milowy. Nie mnie jednak problemem wifi jest kierunkowość nadawania i odbierania, co skutkuje np. koniecznością trzymania telefonu w jedynej słusznej pozycji. Łatwiej jest z komputerami, laptopami i urządzeniami ze stałą pozycją, ale też nie tymi zabudowanymi w szafy. Tutaj kwestia rozmieszczenia większej ilości czujników na powierzani urządzenia będzie kluczowa.
            • avatar
              dzejsonista
              0
              Fajna, ciekawostka. Ale fala radiowa nadal rozejdzie się po pomieszczeniach lepiej niż światło
              • avatar
                piomiq
                0
                "Li-Fi zamiast sygnału radiowego wykorzystuje światło podczerwone."
                Znaczy na drodze od nadajnika do odbiornika nie może znaleźć się żadna przeszkoda? No to nieźle, na suficie trzeba będzie mieć więcej żarówek....
                • avatar
                  Tu_Szczecin
                  0
                  Nie zapomnę i to jeszcze długo a może nawet nigdy. Po pierwsze: 224Gb to 28 gigaBAJTÓW/s a taka szybkość 99,9% ludzi nigdy nie będzie potrzebna. Bo w minutę to 1680GB czyli ponad terabajt. Ile filmów 4K można będzie ściągnąć? Tego się nie da obejrzeć. Po drugie: podczerwień nie tylko nie przenika murów, ale na pewno będzie zakłócać pracę pilotów, które też się nią posługują. W dwóch słowach: nieprzyszłościowa ciekawostka.
                  • avatar
                    bchrubas
                    0
                    Li-Fi w drodze jest od paru jeżeli nie parunastu lat. Dojść jakoś nie może ;)
                    Więcej wad niż zalet.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Nie zapominaj o Wi-Fi dopóki nie ma Li-Fi.
                      • avatar
                        oreonoreon
                        0
                        A jak nie zapomnę, to co się stanie?
                        • avatar
                          szymcio30
                          0
                          Najpierw to musi byc odpowiednia infrastruktura dla takiej technologii. Zresztą co mi po niej gdy wystarczy atak na infrastrukturę krytyczna typu elektrownie. A wtedy Internet i inne udogodnienia przestają istnieć.
                          • avatar
                            digitmaster
                            0
                            To nie jest technologia która trafi pod strzechy, a nawet jeśli to pieśń bardzo odległej przyszłości. Użytkownicy domowi rzadko kiedy potrzebują prędkości większych niż standard WiFi5. WiFi6 w większości przypadków jest totalnym overkillem jeśli chodzi o przepustowość i warto w niego inwestować w sumie tylko przy dużej ilości sieci w pobliżu wykorzystując WiFi6e i jego pasma.
                            • avatar
                              biuro74
                              0
                              "Wreście" ;-) To chłopakom zeszło ładny kawał czasu, żeby zrobić porządny krok naprzód. Od ostatnich wydarzeń z laptopami wyposażonymi w IrDy szaleńcy z radiami zrobili niezłą sieczkę.