Pamięć RAM

Micron kupił bankrutującą spółkę Elpida - co to zmieni na rynku DRAM?

przeczytasz w 2 min.

Elpida uratowana

Firma Micron poinformowała, iż nabyła bankrutującą japońską spółkę Elpida, zajmującą się tak jak Micron produkcją pamięci DRAM.

Elpida jest jednym z głównych producentów na rynku pamięci DRAM, z ich usług obecnie korzysta m.in amerykański koncern Apple, wykorzystujący produkty Japończyków w swoich topowych urządzeniach. Ostatnie zawirowania na rynku jak mocno spadające ceny pamięci i umacniająca się Japońska waluta spowodowały, że firma miała ogromne problemy z eksportem swoich produktów na inne rynki.

micron elpida kupno pamięć nand obrazek

Taka sytuacja wywarła piętno na finansach spółki, która po kilku próbach ratowania swojego istnienia, pomocy miejscowego rządu, ostatecznie zdecydowała się złożyć wniosek o upadłość. W marcu bieżącego roku Elpida weszła w stan kontrolowanego bankructwa, złożyła wniosek o ochronę majątku przez wierzycielami oraz zrezygnowała z obecności na giełdzie.

micon kupno bankrut elpida siedziba budynek firmowy

Dług firmy Elpida przekraczał 5 miliardów dolarów i jednym sensownym sposobem uratowania spółki była jej sprzedaż. Zainteresowanym zakupem okazał się amerykański Micron, firma która posiadała podobny udział w rynku ~12%. Micron na zakup Elpidy przeznaczył około 140 miliardów jenów czyli około 1,76 miliardów dolarów - co pozwoliło spłacić część długów Japończyków.

elpida micron kości pamięci wygląd

Następnie ponad 100 mld jenów ma trafić na inwestycje w obiektach produkcyjnych Elpida, które w wielu przypadkach potrzebują remontu, unowocześnienia, a także dodatkowego wyposażenia aby ulepszyć i zwiększyć produkcję. Micron wspomniane kwoty będzie spłacał ratalnie do 2019 roku, z czymże spora część gotówki już została w ramach pierwszej transzy wypłacona.

elpida kupiono szefowie firma

Wraz z nabyciem spółki Elpida, firma Micron stanie się właścicielem 65% udziałów w tajwańskiej spółce Rexchip, która również zajmuje się produkcja pamięci, zaś 24% za sumę 334 mln dolarów przypadnie firmie Powerchip Technology.

Na rynku pamięci DRAM obecnie największym udziałem, wynoszącym 40,8% cieszy się firma Samsung, na drugim miejscu była dotychczas firma Hynix z udziałem 24,2%, zaś dalej znajdowały się firmy Elpida (12,6%), Micron (12,2%), Nanya (4,5%), Winbond (1,5%) i inni (4,2%). Połączenie Microna i Elpidy spowodowało powstanie nowego wicelidera z połączonym udziałem obu firm 24,85%, co pozwoliło wyprzedzić Hynixa.

elpida kupiona micron rynek dram samsung hynix nanya winbond others inni

Dzięki połączonym siłom trzech firm Micron, Elpida i Rexchip, będą wspólnie w stanie wyprodukować 600 tys wafli krzemowych miesięcznie, na co działając w pojedynkę Micron musiałby wydać blisko 6,5 mld dolarów, gdyż potrzebna byłaby rozbudowa fabryk. Zaś firma Elpida jest postrzegana za ekskluzywną, produkującą produkty najwyższej jakości, często na specjalne zamówienie. Firma przez wielu jest uważana za jedną z jedynych, która będzie mogła pierwsza uruchomić produkcję pamięci ReRAM.


Więcej o rynku pamięci:

Źródło: Bloomberg, TechSpot, Vr-Zone, Storagenewsletter, EDN

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  Ostani akapit "6,5 mln dolarów" trzeba zamienić na mld.
  Chętnie bym zobaczył kiedyś takiego news-a na benchmarku o udziale poszczególnych firm w produkcji elektroniki do pc. Np. procesory (również ARM, MISC), pamięci DRAM - tu mamy tabelkę:), NAND Flash, dyski SSD, matryce LCD, IPS, OLED, dyski HDD itd.
  Rozumiem, że wszystko to można znaleźć w seci, ale tak to można powiedzieć o czymkolwiek. W ten sposób rozumując to można by pisać tylko tytuł - "reszta w sieci".
  Miły by był też akcent w postaci możliwie aktualnych danych :)
  • avatar
   pawelr18r
   1
   Dwie firmy produkujące najlepsze pamięci się połączyły. Oby to na dobre wyszło. Może przyczyni się to do rozwoju szybszego pamięci i przyspieszenia działania ?
   • avatar
    Sakret
    1
    połączenie tych firm może dorówna w przyszłości(dalekiej) Samsungowi. Ciekawe jak wypali z tymi ReRAMami
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     No i trudno najlepszy z nich-nabywcow Micron bedzie dalej walczyl o zyski, slabi musza odejsc, albo dalej slabnac.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      No za rok już będą pewnie DDR4 i płyty np gigabajt GA-Z77X-UD5H Combo