Przeglądarki WWW

Kolejne powody, by wybrać Microsoft Edge

przeczytasz w 2 min.

Microsoft Edge wprowadzi nowy sposób przeglądania kart, dzięki którym równoczesne korzystanie z dwóch stron internetowych będzie wygodniejsze. Aktualnie trwają testy.

Microsoft Edge dawno już nie jest tylko młodszym bratem Internet Explorera, czyli wieloletniego bohatera niezliczonych memów. To dopracowana i bazująca na silniku Chromium przeglądarka internetowa, która nie musi się niczego wstydzić w starciu z rywalami, takimi jak Google Chrome, Opera czy Firefox. 

Nowy sposób przeglądania kart w Microsoft Edge

Microsoft robi wiele, by zapewnić jak najszerszą funkcjonalność przeglądarki Edge, a aktualnie trwają prace nad aktualizacją, która nie tylko odświeży wygląd aplikacji, ale też wzbogaci ją o nowe funkcje i rozwiązania – w tym: zupełnie nowy sposób przeglądania kart. 

Chodzi tu o widok podzielonego ekranu – dzięki niemu możliwe będzie wygodne umieszczenie dwóch kart obok siebie. I choć samo w sobie nie byłoby to żadną rewelacją, to na uwagę zasługuje fakt, że obok siebie ląduje nie osobne okna, lecz właśnie karty otwarte wewnątrz tego samego okna. W efekcie wszystkie elementy interfejsu nie muszą być powielane. 

Edge karty obok

Podobną funkcję oferuje wprawdzie Vivaldi, ale próżno szukać jej wśród najpopularniejszych przeglądarek na świecie. 

Jeszcze więcej nowego w Microsoft Edge

Kolejną ciekawą nowinką jest Tab Activity Center. To miejsce, w którym możemy przyjrzeć się swojej historii przeglądania. Dowiemy się, na jakich stronach i w jakiego typu serwisach spędzamy najwięcej czasu, jakie słowa pojawiają się najczęściej itd. 

Edge Tab Center

Jak już wspomniałem, aktualizacja ma również ściślej integrować przeglądarkę Edge z systemem Windows 11. Będzie to widać po stronie wizualnej (jak na przykład bardziej zaokrąglone narożniki okna czy charakterystyczny widok kart), ale też funkcjonalnej.

Istnieje na przykład taki pomysł, by Microsoft Edge pełnił funkcję domyślnego menedżera haseł w systemie Windows 11. To przy okazji miałoby także ułatwić synchronizację tych danych między różnymi urządzeniami.  

Kiedy to wszystko się pojawi? 

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie aktualizacja ujrzy światło dzienne. Nie jest też pewne, że wszystko, co zostało tu przedstawione, faktycznie trafi do pełnego wydania. Czy liczysz na to, że tak się jednak stanie?

Źródło: XDA-developers, Windows Central

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mazdamer
  7
  funkcje dzielenia okna na karty (2, 4) - od lat dostępne w Vivaldi...
  • avatar
   MatiMat8
   6
   Przeczytałem to właśnie na Vivaldim...
   • avatar
    Malesuadus
    4
    ProTip: Vivaldi ma dużo więcej funkcji, których nie ma Edge więc...
    • avatar
     4
     @mazdamer, MatiMat8, Malesuadus: tak, i napisałem w newsie o tym, że taka funkcja jest też w Vivaldim. Niemniej użytkowników Edge'a jest dużo więcej niż Vivaldiego i warto, by się o tym dowiedzieli. O nowościach w Vivaldim też od czasu do czasu piszę, żeby użytkownicy byli świadomi tego, że istnieje coś innego (lepszego?). :)
     • avatar
      Diuran
      1
      Jeszcze niech dadzą dzielone foldery i notatnik będę bardziej zadowolony, bo ich przeglądarka jest bardzo dobra i szybka, jedynie VPN ssie wiec opera w razie czego.
      • avatar
       Damian_jo
       -1
       A mnie niesamowicie denerwuje to że za każdym razem muszę odinstalowywać Edge, bawić się w edytorze rejestru, wyłączaniu funkcji czy cholera wie co - nie idzie w jasny klarowny łatwy sposób sie tego pozbyć. Wystarcza mi Chrome - jest już lekko mówiąc ociężały ale na urządzeniach samsunga korzystam z Samsung Internet, na reszcie z Chrome i jestem zadowolony.
       • avatar
        piomiq
        -2
        "która nie musi się niczego wstydzić w starciu z rywalami, takimi jak Google Chrome, Opera czy Firefox" Brave.
        Może się wstydzić dbaniem o prywatność użytkowników. Na pewno nie robi tego tak jak Brave, ani nawet Firefox. Z Operą konkurencja jest bardzo prosta, bo tam to tylko są dodawane kolejne wbudowane aplikacje pokroju Spotify, Messanger, TikTok, i to jej cały rozwój.
        Z Vivaldi też nie ma co konkurować, bo to mistrz możliwości, ma ich wbudowanych multum.
        Autor pisząc powyższe chyba nie zna zbyt dobrze możliwości innych przeglądarek.
        Moim zdaniem jest lepsza od Chrome i Opery, bo m.in. ma wbudowane karty w układzie pionowym. Niestety nie ma tam zaimplementowanego drzewa tak jak w rozszerzeniach typu TreeStyleTabs (tylko w Firefox), czy TreeTabs (Chromo podobne).