Przeglądarki WWW

Microsoft zrzyna z Opery? Nowe funkcje w Edge’u

przeczytasz w 2 min.

Microsoft Edge zyskuje nowe, interesujące funkcje, które na pewno przydadzą się wielu z nas. Trudno jednak nazwać je innowacyjnymi – w nieco innej wersji znamy je z Opery.

Opera to funkcjonalny kombajn. Microsoft Edge pójdzie tą drogą

Opera nie jest najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie, ale bez wątpienia jest jedną z najlepiej wyposażonych. Rozwijające ją zespoły nie boją się eksperymentów, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać na przykład z błyskawicznego konwertera jednostek, z wbudowanego VPN-u, ze zintegrowanego blokera skryptów śledzących czy czatu na pasku bocznym. Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł swojemu konkurentowi. I dzieje się to z korzyścią dla użytkowników. 

W ramach jednej z najbliższych aktualizacji Microsoft Edge otrzyma zestaw praktycznych narzędzi uruchamianych wewnątrz sekcji przy pasku bocznym. Dzięki temu bez konieczności opuszczania aktualnie odwiedzanej strony skorzystamy z kalkulatora, translatora czy konwertera jednostek. I choć do mnie osobiście bardziej trafia rozwiązanie znane z Opery (wystarczy zaznaczyć wartość, by ta została automatycznie przeliczona w „dymku”), to opcja zaproponowana przez Microsoft też zdecydowanie może się podobać. 

Microsoft Edge kalkulator

Microsoft Edge najlepszą przeglądarką dla graczy? Taki jest plan

W tak zwanym międzyczasie do Edge’a trafił zestaw funkcji dla graczy. Miłośnicy elektronicznej rozrywki mogą liczyć między innymi na nową stronę startową: z wiadomościami o grach, kalendarzem premier czy aktualizacjami ze swojego xboksowego konta. To też funkcja obniżania zasobożerności podczas grania w gry oraz – przede wszystkim – funkcja Clarity Boost dla abonentów Xbox Game Pass Ultimate. Poprawia ona wizualnie jakość gier uruchamianych w chmurze. 

Microsoft Edge gaming

Taki pakiet gamingowych funkcji też kojarzy się z… Operą. Od lat mamy wszak na rynku program Opera GX zoptymalizowany właśnie pod kątem graczy. Tu także możemy liczyć na centrum wiadomości i radar premier czy też na funkcję obniżania zasobożerności. Nie ma wprawdzie Clarity Boosta, ale są inne ciekawostki, takie jak wbudowany kreator gier czy możliwość uruchamiania Twitcha i Discorda na pasku bocznym. Jak to dobrze, że istnieje konkurencja – to najlepszy napęd dla innowacji.

Źródło: Microsoft, Neowin, XDA-developers, informacja własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  que_pasa
  3
  Microsoft nigdy nie był jakiś innowacyjny. Po prostu na początku Bill był sprytny, miał sporo szczęścia i samozaparcia, niekiedy działał na granicy jakiejkolwiek etyki biznesu i udało mu się robiąc mniej lub bardziej krzywe ruchy doprowadzić niemalże do monopolu na desktopie. Brawa że mu się udało, świat potrzebował wtedy jednego standardu na komputerach osobistych. Bez Billa Microsoft wciąż widać świetnie daje sobie radę, ale na rynku urządzeń mobilnych polegli, w usługach chmurowych są jednym z wielu graczy (mało tego, większość systemów gości w azure to linux), w urządzeniach typu iot też praktycznie nie istnieją. Na ich rodzimym rynku są słabsi od Apple. Do tego aplikacje powoli ale sukcesywnie przechodzą do przeglądarki a ich flagowa przeglądarka to klon open source chromium.
  • avatar
   piomiq
   1
   "Opera to funkcjonalny kombajn."
   Że co proszę? Takim kombajnem to jest raczej Vivaldi, który ostatnio zyskał klienta poczty. A Opera stała się raczej centrum rozrywki, przedkładając ją właśnie ponad funkcjonalność. Można powiedzieć, że funkcjonalnie to stoi w miejscu.
   Także moim zdaniem autor "nieco" przesadził.
   • avatar
    Tu_Szczecin
    -1
    Cóż, to tylko dowodzi trzymania ręki na pulsie i niezostawania w tyle. Ciekawe, ciekawe. A Vivaldi też czerpie dobre wzorce, bo był kiedyś (dalej jest?) Mozilla Thunderbird.
    • avatar
     JankukSzopen
     -10
     Cze tu Jan Szopen. Zadam ci jedno tylko pytanie! Czy chciałbyś być bardzo bogatym wręcz obrzydliwie człowiekiem? Na pewno odpowiedz brzmi tak! Ale myślisz sobie ze jako zwykły obywatel nie ma na to szans! Ze pierwszy milion trzeba ukraść! Ze trzeba mieć bogatych rodziców krewnych. Ze trzeba mieć znajomosci albo nawet ze trzeba być mafiozą!
     A co jeśli ci powiem ze wcale tak nie musi być! Ze zarobisz pierwszy milion uczciwie!
     Sam tak jak ty byłem kiedyś zwykłym uczciwym obywatelem, studentem informatyki dorabiającym jako kelner.
     A dzisiaj jestem multimilionerem! A wszystko dzięki handlowi kryptowalutami! Prosto i co najważniejsze uczciwie zarobiłem 30 milionów$ inwestując niecałe 10$!
     Dzisiaj żyje jak krul! Wielka posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe Tesle, sypiam z pięknymi kobietami z całego świata!
     Ponadto zostałem swiatowej sławy ekspertem, autorytetem, influencerem, celebryta obracającym się w swiecie miliarderów, celebrytow, polityków, swiatowej szlachty i calej śmietanki towarzyskiej z całego świata!
     Ty tez możesz uczciwie tak jak ja zostać multimilionerem! ZAonstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mojego linka polecajacego a dostaniesz na start az 25$ w Cro!
     Wykonaj tez pierwszy krok a miliony wkrótce wylądują na twoim koncie odmieniając twoje życie!
     Chandel kryptowalutami robi milionerów z każdego ponieważ kryptowaluty są nowym złotem ale cyfrowym! Kryptowaluty to przyszłość inwestowania dlatego tak ważne jest abyś zaczął handlowac nimi już dzisiaj!
     Mimo ze żyje jak krol nadal jestem tym samym Janem Szopenem co jeszcze kilka lat temu! Nieskazitelnie uczciwym obywatelem! Mimo ze mam pieniądze, dwór, najdroższe bryki, sławę, piękne kobiety! Oro mój kod polecający
     jjey2xxs9c
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ten zrzyna z tego, a tamten z jeszcze tamtego.
      zapomnieliście, że świat kombajnów minął dekadę temu, kiedy to przeglądarka Mozilla która skupiała w sobie jednocześnie opcję przeglądarki WEB, klienta poczty, czatów, irc, kalendarza i już nie pamiętam czego jeszcze, została ona podzielona na części. jedną z nich jest współczesny Mozilla Firefox a drugą Mozilla Thunderbird. reszta jakoś podupadła z powodu polityki Mozilla Fundation