Karty graficzne

Chińska firma chce konkurować z Nvidią i AMD – zaprezentowano karty dla graczy

przeczytasz w 2 min.

Na rynku kart graficznych od wielu lat obserwujemy dominację firm Nvidia i AMD, a ostatnio dołączył tutaj jeszcze Intel. Wygląda jednak na to, że zachodni producenci mają poważną konkurencję z Chin – firma Moore Threads zademonstrowała swoje pierwsze karty graficzne.

Jeśli nie kojarzycie firmy Moore Threads, to… nie musicie się wstydzić. My też jej nie kojarzyliśmy. To chińska marka, która została założona w 2020 roku przez byłego dyrektora Nvidii. W ubiegłym roku producent zapowiedział, że ma zamiar wejść na rynek kart graficznych i przygotować w pełni funkcjonalne karty graficzne. Jak się okazuje, plan się powiódł!

Chińskie karty graficzne - Moore Threads prezentuje modele MTT S60 i S2000

Firma Moore Threads na konferencji w Chinach zaprezentowała dwie pierwsze karty graficzne – MTT S60 i MTT S2000. Obydwa modele korzystają z autorskich procesorów graficznych, które bazują na architekturze MUSA (MT Unified System Architecture). Do produkcji chipów wykorzystano 12-nanometrową litografię.

Moore Thread MUSE
Układy graficzne zostały wyposażone w specjalny silnik przyspieszający działanie AI, a także obliczeń i fizyki

Moore Thread MTT S60
Model Moore Threads MTT S60 wykorzystuje chłodzenie z turbiną

Moore Thread MTT S2000
Model Moore Threads MTT S2000 wykorzystuje pasywne chłodzenie

Model MTT S60 oferuje 2048 procesorów strumieniowych o mocy obliczeniowej 6 TFLOPS i został wyposażony w 8 GB pamięci LPGDDR4X. Z kolei w wydajniejszym MTT S2000 zastosowano układ graficzny z 4096 procesorami strumieniowymi o mocy obliczeniowej 12 TFLOPS oraz 32 GB pamięci wideo (nie podano jakiego typu).

Konkurencja dla Nvidii, AMD i Intela? Niby tak, ale...

Warto zaznaczyć, że karty MTT S60 i S2000 są zgodne z DirectX Runtime, OpenCL, OpenGL, Vulkan, a nawet Nvidia CUDA. Oznacza to, że pozwalają one na odpalenie normalnych gier (do tej pory chińskie układy graficzne często nie wspierały tych interfejsów, więc z punktu widzenia graczy były bezużyteczne). Można zatem powiedzieć, że w końcu doczekaliśmy się poważnej konkurencji dla Nvidii, AMD czy Intela.

Moore Thread MUSE

Moore Thread MUSE

Podczas prezentacji zademonstrowano działanie słabszego układu w grze League of Legends. Nie był to jednak specjalny wyczyn, bo w oficjalnych wymaganiach gry znajdziemy karty GeForce GTX 560 i Radeon HD 6950 (czyli modele z 2011 roku!).

Na ten moment nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie karty Mooore Threads MTT S60 i S2000 trafią do sprzedaży. Jeśli liczyliście na większą konkurencję, to niestety nie mamy dobrych wieści - nie spodziewamy się, że będą dostępne poza Chinami.

Źródło: VideoCardz

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  7
  Nie spodziewacie sie, bo pewnie poza Chinami, te karty naruszyłyby z milion patentów :) Sama obecność byłego dyrektora Nvidi już śmierdzi w tej historii. Chiny odcięte od technologii USA, próbują jakoś gonić świat, niedawno jeszcze liderzy superkomputerowych zestawień, po premierze nowych maszyn exaflopowych będą wyglądali jak biedny wujek na wystawnym przyjęciu.
  • avatar
   MokryN
   6
   Nie wyczyn? To dopiero poczatek. Pokazali ze potrafia, znajda inwestorow i bede robic pozniej szybciej i taniej.
   • avatar
    esbek
    6
    Jeżeli robią układy w litografii 12 nm na terenie Chin, to znaczy, że gonią świat coraz szybciej.
    • avatar
     pawluto
     3
     Każdy konkurent w tej dziedzinie jest dobry - to zwiększy podaż a zarazem zmniejszy ceny.
     • avatar
      Goldengecko
      3
      Ale spoko jak cena będzie dobra na AliExpresie znajdą się chętni co to kupią i zaraz na YT będą testy jak to się ma do odpowiedników w tym przedziale cenowym
      • avatar
       Jerv3700X
       2
       Można spojrzeć na to w inny sposób, nawet jeżeli karty nie pojawią się w Europie czy w Stanach, mogą swobodnie zapewnić zapotrzebowanie na rynku azjatyckim tym samym wykluczając po części lub w całości (w przyszłości) produkty Nvidii czy AMD z tego właśnie rynku, co może przełożyć się na lepsze ceny lub dostępność u nas, zwyczajnie coś będą musieli zrobić z tym towarem którego tam nie będą w stanie sprzedać :)
       • avatar
        venom32
        1
        Na Benchmarku Prima Aprilis zaczął się dzień wcześniej?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         w komentarzach publikowanych z miesiąc wcześniej była mowa, że chipy do tej grafy ma wykonywać tsmc, samsung albo gf. chyba własne chińskie laby jeszcze do tego nie dorosły. ale kto wie?
         • avatar
          Pawlus
          0
          Przecież to firma "wincyj rdzeniufff" prima aprilis :)
          • avatar
           Silver
           0
           Niech sobie je wezmą do koparek... oh wait