Symulator systemu Mozilla Firefox OS dostępny

przeczytasz w 2 min.

Testuj system Mozilii

mozilla firefox os logo smartfon system operacyjny test przeglądarka

Fundacja Mozilla jeszcze w ubiegłym roku informowała, że pracuje nad nowoczesnym systemem operacyjnym dla smartfonów, wykorzystującym elementy przeglądarki internetowej. System na samym początku nazwano Boot2Gecko, ale ostatecznie przechrzczono go na Firefox OS. Niedawno twórcy udostępnili specjalny symulator za pośrednictwem, którego każdy może przetestować sobie eksperymentalną wersję systemu na komputerze.

Początkowo system rozwijał się nieco skromnie, niewiele było o nim wieści, jednak od kilku miesięcy mamy ich pod nadmiarem. Najpierw system był nazywany Boot2Gecko (B2G) z uwagi na zastosowany w systemie silnik Gecko, który stanowi również podstawę dla przeglądarki Firefox, implementacji WinAPI – Wine czy też klienta pocztowego Thunderbird.

O samym systemie i mechanizmach jego działania pisaliśmy już kilkakrotnie, jednak dla przypomnienia dodamy, że idea działania Firefox OS wykorzystuje połączenie kilku elementów bazowych. Główną rolę z całą pewnością odgrywa silnik renderowania Gecko, który jest sprzężony z idealnym do tego celu jądrem Linux. Można więc przyjąć, że Gecko odpowiada za wyświetlanie obrazu, w połączeniu z JavaScript dochodzi obsługa aplikacji, natomiast wszelkiej maści multimedia leżą w gestii HTML5, zaś grafiką 2D oraz 3D zajmuje się WebGL i OpenGL.

Za wszystkie pozostałe elementy, takie jak: API, obsługa modułów WiFi, GPS, kamery, GSM, Bluetooth, czy energii odpowiada jądro Linuksa. Do optymalnej pracy ze smartfonami wprowadzono pewne usprawnienia, podobne do tych stosowanych w Androidzie.

mozilla boot to gecko firefox os system logoSystem Firefox OS, dawniej Boot2Gecko łączy w sobie interfejs graficzny użytkownika, noszący nazwę Gaia, z interfejsem sprzętowym Gonk. To połączenie ma sprawić, że po pełnym przystosowaniu do standardu W3C Device API, w systemie bez problemu da się uruchomić aplikacje pisane w HTML5, JavaScript i innych internetowych frameworkach.

Jakiś czas temu Mozilla rozpoczęła akcje promocyjną nowego systemu, udostępniając materiały promocyjne, prezentując jego wygląd, czy udostępniając jego źródła, tak jak przystało na projekt Open Source. Warto dodać, że wersje rozwojowe Firefox OS były z powodzeniem instalowane na różnych modelach smartfonów i działały przyzwoicie.

Niedawno również Mozilla informowała, że systemem zainteresowało się wielu operatorów komórkowych i producentów smartfonów. Jakiś czas temu twórcy udostępnili narzędzia umożliwiające uruchomienie systemu Firefox OS w systemie operacyjnym Linux, Mac OS i także Windows, jednak cała procedura wymaga podstawowej znajomości narzędzi służących do kompilacji.

firefox os wygląd system mobilny

Teraz jednak udostępniono specjalny symulator Firefox OS, skierowany dla programistów, a także zwykłych użytkowników, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda system i sprawdzić jak działa. Do tego celu tym razem nie są potrzebne żadne dodatkowe narzędzia, a sama przeglądarka internetowa Mozilla Firefox, do której należy zainstalować specjalne rozszerzenie. W ten sposób otrzymujemy możliwość symulowania systemu Firefox OS w przeglądarce.

system firefox os test wygląd dialerfirefox os system mozilla wygląd menu

Symulator umożliwia przetestowanie podstawowej funkcjonalności systemu, w tym uruchomienia niektórych aplikacji. Pamiętajmy jednak, że jest to wciąż testowa wersja alpha i system nie jest natywnie uruchomiony, a działa za pomocą symulatora, więc może powodować błędy, działać powoli i niestabilnie. Twórcy odradzają także testowania Firefox OS w systemie Windows, gdyż występują problemy stabilności.

Źródło: Mozilla, FirefoxOS, techcrunch, thenextweb, engadget, cerneaworld

Strefa Windows 8

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Veeon
  4
  Moim zdaniem najgorszy firefox to był 13 i 14 od 15 da się dostrzec poprawę.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A czym się różni ten symulator od tego, który był wcześniej. Bo już kilka miesięcy temu sobie to skompilowałem i się bawiłem.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A mnie zaskoczył IE 10 dla Win7 po prostu burza to jest najszybsza przeglądarka jaką kiedykolwiek miałem, doznałem szoku, że tak chodzi IE
    • avatar
     popo601
     0
     Ja przeszedłem na Chroma bo FF mnie wkurzył ciągle się wieszał i ulegała awaria wtyczki flash, z chrome nie mam żadnych problemów.
     • avatar
      mant3z
      -7
      Emergency call
      pierwsze na liście:
      -My wife

      :D hahahaha
      • avatar
       warcab
       -10
       Zajęli by się przeglądarką.. bo od wersji 4. Chodzi coraz gorzej i wolniej..
       • avatar
        warcab
        0
        Tak jak napisał Popo601.
        Wiesza się ,awaria wtyczek,i dziwnie przeskakujące strony.
        • avatar
         Dragonik
         0
         Dlaczego IE chodzi szybko bo ma dużo dziur i przepuszcza wirusy dlatego się szybko uruchamia taka prawda