Oprogramowanie

Mozilla Boot2Gecko: system operacyjny dla smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Alternatywa dla Androida i Tizena

Pamiętacie ambitne plany fundacji Mozilla zakładające stworzenie na bazie silnika Gecko systemu operacyjnego dla smartfonów? Gecko napędza m.in przeglądarkę internetową Firefox, klienta pocztowego Thunderbird czy też implementację WinAPI Wine. Niedawno ujawniono pierwsze konkretne informacje na ten temat i wstępny wygląd systemu.

Projekt Mozilli pełnymi garściami czerpie z opracowanego przez Google systemu ChromeOS (ChromiumOS) działającego na bazie przeglądarki internetowej. Podobnie ma być również i w rozwiązaniu twórców "ognistego liska". Zdaniem Mozilli tradycyjne systemy operacyjne nie mają przyszłości, przyszłość należy do ustandaryzowanych technologii webowych, działających np. za pomocą zbierającego coraz więcej pochlebnych opinii HTML5.

Mozilla boot2gecko interfejs system operacyjny

Idea działania takiego systemu operacyjnego wykorzystywałaby do działania połączenie kilku elementów bazowych. Główną rolę z całą pewnością odgrywałby silnik renderowania Gecko, który byłby sprzężony z idealnym do tego celu jądrem Linux. Można więc przyjąć, że Gecko odpowiada za wyświetlanie obrazu, w połączeniu z JavaScript dojdzie obsługa aplikacji, natomiast wszelkiej maści multimedia leżą w gestii HTML5, zaś grafiką 2D oraz 3D zajmuje się WebGL i OpenGL.

mozilla boot2gecko system interfejs połączeń

Za wszystkie pozostałe elementy, takie jak: API, obsługa modułów WiFi, GPS, kamery, GSM, Bluetooth, czy energii odpowiada jądro Linuksa. Do optymalnej pracy ze smartfonami wymagałoby pewnych usprawnień, podobnych do tych stosowanych w Androidzie, czy chociażby wyparcia tradycyjnych X-ów przez serwer grafiki Wayland - na co była by ogromna szansa, gdyż m.in Linuksowy Tizen opracowywany przez Intela migruje do tego rozwiązania.

mozilla boot2gecko przeglądarka internetowa

System Boot2Gecko łączy w sobie interfejs graficzny użytkownika, noszący nazwę Gaia, z interfejsem sprzętowym Gonk. To połączenie ma sprawić, że po pełnym przystosowaniu do standardu W3C Device API, w systemie bez problemu da się uruchomić aplikacje pisane w HTML5, JavaScript i innych internetowych frameworkach. Docelowo dla użytkownika system na działać tak jak w przypadku Androida czy iOS, jednak ma oferować przy tym więcej funkcji i obsługiwać łatwiejsze w tworzeniu aplikacje.

mozilla boot2gecko interfejs menu główne

Obecnie system jest jeszcze we wczesnej fazie, jednak jak zapewniają twórcy już wiele elementów zostało opracowane. Dodatkowo udostępniono zdjęcia interfejsu systemu, co prawda nie wygląda zbytnio atrakcyjnie, aczkolwiek to wciąż wczesna wersja i twórcy na bieżąco usprawniają system.

Zostały już udostępnione źródła systemu, można go więc samemu skompilować. W dodatku udało się uruchomić system na smartfonie z Androidem, a dokładniej na Samsungu Galaxy S II. Instrukcje odnośnie kompilacji, porady i źródła do przygotowania systemu na maszynie wirtualnej w systemie Ubuntu lub bezpośrednio w telefonie SGSII są dostępne na blogu Johna Hamminka.

mozilla boot2gecko przeglądanie map

Trzeba przyznać, iż system zapowiada się niezwykle obiecująco. Biorąc pod uwagę fakt, że jeżeli system odniesie sukces to możliwe będzie uruchamianie na nim czy też innym sprzęcie, na dowolnej przeglądarce, smartfonie czy systemie dowolnej aplikacji webowej. Bez konieczności pisania osobnych binarek dla poszczególnych systemów i wykorzystywania zależności systemowych. Prawda, że piękna wizja? A jak Wy uważacie?


Więcej o fundacji Mozilla:

Źródło: Mozilla, Arstechnica

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  @news

  jak na razie ciut wolniawy ten systemik, zobaczymy co się z tego urodzi w przyszłości. narazie planuje zapoznać się z meego
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Nie ma to jak robic nowe systemy bez sensu ,zamiast zrobic konkretniej istniejace .... jak np. Maemo ....
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Czerpie garściami z ChromeOS, a wiemy jakim się cieszy powodzeniem...

    Musieli by stworzyć coś na bazie Androida.

    BTW: Trzeba będzie wejść na odpowiednią stronę, aby użyć no choćby aparatu?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wszędzie pasek adresu a po odpaleniu przeglądarki dalej posiada ona swój własny. Co za marnotrawstwo cennego miejsca na ekranie. Dzięki takim screenom nie muszę czekać już na rozwój dziecka Mozilli. Mam go już po uszy. Tak samo jak ich przeglądarek nie wnoszących niczego poza nowym wyższym numerem.
     • avatar
      Konto usunięte
      -6
      dajcie se spokój żenada
      • avatar
       Konto usunięte
       -6
       Recepta na OS telefonu jest imo bardzo prosta, wstawiamy dwa systemy współpracujące z sobą lecz niezależne. Jeden totalnie prostacki typu S40 nokii tak aby można było dzwonić i SMSowac, słuchać muzyki itp. A drugi "normalny" OS typu windows, linux lub Mac w wersji 16bit (lub nawet 32bit jeśli byłoby to możliwe) dzięki czemu mamy pełnoprawny system z masa programowa a nie jakiś adroidowo-symbianowych okrojonych substytutów. Teraz na czym polega trick... Nasz główny system jest włączany tylko w tedy gdy potrzebujemy czegoś bardziej zaawansowanego np edycja w Wordzie, ogladanie YT itp a z owym "S40" łączy się jedynie w celu przeglądania bazy smsów, transmisji 3G/WIFI etc. Jednocześnie możemy go w każdej chwili wyłączyć i przejść z powrotem do prostego systemu który się nie muli, nie zawiesza i nie pobiera tyle prądu a umożliwia bycie w kontakcie 24/h. Troszkę by to przypominało w idei nokie 9200 Communicator gdzie z zewnątrz był to zwykły telefon a po rozłożeniu "smartphone". Oczywiście chodzie mi o idee a nie o rozkładany klockowaty wygląd ;) Jeśli oba te systemy byłby tak ze sobą zgrane ze użytkownik by odczuwałby je jako jeden to udałoby się połączyć niezawodność klasycznego telefony z współczesnym kombajnem multimedialnym.
       • avatar
        zbiku
        0
        Najgorsze w tych nowych systemach jest mała ilość dostępnych aplikacji, trudno jest się przekonać potencjalnym nabywcą.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Z przeglądarki na oprogramowanie, no ładnie ładnie ;)
         • avatar
          sonek231
          0
          No niech się starają, a nóż widelec hit będzie. Na razie jest w zbyt wczesnej fazie, aby oceniać.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Chyba zbyt ambitne!