Systemy operacyjne

Mozilla tworzy system dla smartfonów i tabletów

przeczytasz w 2 min.

System Google Android bez wątpienia okazał się strzałem w dziesiątkę, telefony wyposażone w ten OS biją kolejne rekordy pod względem ilość dziennych aktywacji i póki co na rynku nie widać realnego konkurenta. Mozilla także chce stworzyć własną wersję systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych.Logo firmy Mozilla

iOS przypisany jest do urządzeń Apple, Symbian to już pieśń przeszłości, Windows Phone 7 nie radzi sobie zbyt szczególnie, MeeGo niby istnieje, ale jego sytuacja jest niepewna, a HP tworzy swój webOS. Na rynku jest więc jeden lider i sporo mniejszych rozwiązań, które chciałyby ugryźć swój kawałek tortu. Do tej grupy w przyszłości może wejść również Mozilla.

W sieci pojawiła się informacja o tym, że Mozilla planuje stworzenie własnego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. OS od twórców Firefoksa miałby nazywać się Boot 2 Gecko lub w skrócie B2G i swoją konstrukcją miałby przypominać Chrome OS, czyli system wykorzystujący mechanizmy przeglądarki. Co ciekawe B2G korzystał by z kernela oraz sterowników Androida. Zdecydowano się na taki krok ze względu na olbrzymie wsparcie dla systemu autorstwa Google. Jednak Andreas Gal z Mozilli zastrzega, że jego firma wykorzysta jak najmniej się da z jądra Androida, bowiem system ma korzystać z silnika Gecko.


Mozilla Boot to Gecko

Kolejną różnicą B2G względem Androida będzie fakt, że aplikacje nie będą pisane w Javie, tylko w HTML5. Oznacza to tyle, że Mozilla chce przenieść aplikacje w pełni do sieci. Oprogramowanie bądź gry tworzone będą tak, by mogły zostać uruchomione w przeglądarkowym systemie B2G, Firefoksie ale także i innych przeglądarkach na innych systemach.

Przed programistami z Mozilli jeszcze długa praca zanim będą mogli pochwalić się w pełni działającym systemem. Obecnie firma chce się skupić na opracowaniu API dla B2G. Wątpliwe by system odebrał znaczną część użytkowników Androida, ale kto wie, Androidowi też kiedyś nie dawano szans na sukces.


Więcej o Mozilli:

Źródło: Engadget, Daily Tech

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Error_Demon
  0
  Ciekawy pomysł z tworzeniem aplikacji działających w sieci tylko czy mają one sens w przypadku smartphone'ów? Pewnie znajdzie to swoich zwolenników ale jak dla mnie nie ma potrzeby przenoszenia wszystkiego do sieci. Zwłaszcza w przypadku kiedy Java jest całkowicie na porządku dziennym.
  Zdecydowanie za dużo firm próbuje wejść w rynek mobilny za wszelką cenę, ale to kwestia kilku lat i najsłabsi odpadną.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Zamiast sie zająć przeglądarką, którą wciąż na tle konkurencji jest mocno średnia to za system sie wzieli...
   • avatar
    wildthink
    0
    Niby konkurencja jest potrzebna, ale jak przybędzie kolejny system i do tego niekompatybilne aplikacje względem istniejących mobilnych OS-ów to tylko zamieszanie się zrobi i bałagan. Niech lepiej zabiorą się za przeglądarkę, bo spoczęli na laurach.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Android z nakładka Mozilli?