Zasilacze

MSI wprowadza zasilacz 1300 W. To z myślą o nowych kartach graficznych

przeczytasz w 2 min.

Nowe zasilacze MSI MEG Ai1300P PCIE5, MPG A1000G i MPG A850G to propozycja dla wymagających klientów, którzy składają mocarny komputer i oczekują porządnego zasilacza. Zainteresowani muszą nastawić się też na wysoką cenę.

Dobry komputer do gier nie obejdzie się bez odpowiedniego zasilacza, a szczególnie jest to widoczne w przypadku konfiguracji z nowymi kartami graficznymi Nvidii i AMD. Firma MSI przygotowała trzy nowe zasilacze.

MSI MEG Ai1300P PCIE5 – mocarny zasilacz dla topowych komputerów

Model MSI MEG Ai1300P PCIE5 to propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników. Jednostka oferuje obciążalność 1300 W, ale konstrukcja podobno poradzi sobie z dwukrotnie wyższą wartością całkowitego skoku mocy i trzykrotnym skokiem mocy dla karty graficznej. Do dyspozycji oddano w pełni modularne okablowanie (obejmujące m.in. nową wtyczkę PCIe 16-pin 12VHPWR do kart GeForce RTX 4090RTX 4080).

MSI MEG Ai1300P PCIE5

Producent chwali się jakością wykonania. Zasilacz bazuje na platformie w topologii półmostu z przetwornicą LLC i konwerterami DC-DC. W środku zastosowano wyłącznie japońskie kondensatory. Można liczyć nie tylko na wysoką sprawność energetyczną (80 PLUS Platinum), ale też stabilne napięcia wyjściowe. Przełącznik MultiI/Single Rail pozwala zaś przełączać się między jedną lub kilkoma liniami 12 V.

MSI MEG Ai1300P PCIE5

Dodatkowym atutem jest technologia MSI Gaming Intelligence (G.I.), które monitoruje poziom obciążenia i pomaga zoptymalizować ustawienia. Zastosowany wentylator MEG SILENT GALE P12 może działać w trybie pasywnym (gdy obciążenie jednostki spadnie poniżej 55% lub temperatura poniżej 70 stopni, wentylator automatycznie zatrzyma się, aby zredukować hałas).

Zasilacz MSI MEG Ai1300P PCIE5 został wyceniony na 1759 złotych. Mówimy o drogim, porządnym sprzęcie, który sprawdzi się przez długie lata użytkowania komputera (szczególnie, że producent udziela na niego 10-letniej gwarancji).

Zasilacze MSI MPG A1000G i MPG A850GF dla wydajnych komputerów

W ofercie firmy MSI pojawiły się też dwa słabsze modele: MPG A1000G o mocy 1000 W i MPG A850GF o mocy 850 W (to mocniejsza wersja testowanego przez nas MSI MPG A750GF). Jednostki sprawdzą się w nowoczesnych, wydajnych komputerach z topowymi kartami graficznymi. Co ważne, zachowano kompaktowe rozmiary obudowy (odpowiednio 150 i 160 mm długości).

MSI MPG A1000G

Zasilacze plasują się w nieco niższym segmencie, ale producent też zadbał o dobrą jakość wykonania (w środku znajdziemy m.in. dobre, japońskie kondensatory). Do dyspozycji oddano jedną mocną linię 12 V. Sprawność energetyczną potwierdzono certyfikatem 80 PLUS GOLD.

W modelu o mocy 1000 W przewidziano tryb 0% RPM, który pozwala na aktywowanie półpasywnego trybu pracy chłodzenia (do 40% obciążenia konstrukcji wentylator pozostaje wyłączony i nie generuje żadnego hałasu). W obydwóch przypadkach udostępniono długie, modularne okablowanie, które ułatwi podłączenie podzespołów komputera.

MSI MPG A850GF

Zasilacze zaliczają się do górnej półki, ale są dostępne w przystępniejszych cenach – sugerowana cena MSI MPG A1000G to 1029 złotych, a MSI MPG A850GF to 799 złotych. Za wyborem sprzętu przemawia długa, 10-letnia gwarancja producenta.

Źródło: MSI

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Alfred
  5
  To się nazywa postęp - kiedyś jak procesor pobierał 120W, to był wyżyłowany, wszyscy się śmiali co to ma być, teraz 150-250W, GPU 300-400-500W... W stacjonarnym mam stary zasilacz Tagan 380W, kiedyś myślałem, że będzie na zapas... i tego dalej się trzymam ;) Zawsze kupowałem energooszczędne wersje CPU, albo obniżałem napięcie, GPU - integra, albo też zegary w dół i da się żyć ;)
  • avatar
   Ad_Lou
   3
   Jeszcze kilka takich generacji gpu i cpu, a pc będziemy podpinać na trójfazówce...
   • avatar
    KMN123
    2
    Czeka nas rewolucja w domowych systemach klimatyzacyjnych. Dojdzie jeszcze wymiennik ciepła PC jako dodatkowe źródło (z odzysku) energii.
    • avatar
     angelboy
     1
     jak ja lubię ten nasz sektor elektro - komputerowy :D mają totalnie w d*pie całą politykę ekologiczną unii europejskiej xD Tworząc takie zasilacze do "domowych" możliwości, normalnie śmieją im się w twarz xD a te patałachy z unii mają problem jak telewizor wciąga 35-40kWh na rok xD
     • avatar
      tumoris
      1
      Dziwne, jeszcze 10 lat temu czytałem, że podzespoły będą coraz bardziej oszczędne. Pamiętam jak było kiedy HD6970 miał 250W TDP. Teraz się chowa..
      • avatar
       kalkulatorek
       0
       Szaleństwo. W 2027 zapewne zasilacze komputerowe przegonią czajniki elektryczne. I 2200 Watów w zasilaczu będzie oznaczać bardzo słaby zasilacz.
       • avatar
        fido2001
        0
        Nie ma co popadać w skrajności. Zasilacze 750/850W są na rynku już ok dekady i wydajniejsze maszyny od dawna takiego zasilania potrzebowały. Teraz większość RTXów 4090 bez podkręconych parametrów zadowolą się 450W i praktycznie PSU 850 wystarczy. Mocniejsze zasilacze są dla entuzjastów i tych co chcą mieć zapas mocy aby zasilacz nie pracował na pełnym obciążeniu. Abstrahując to, że rośnie zapotrzebowanie na moc wraz z kolejnymi generacjami to przecież oczywiste - zawsze tak było. Przeciętny TV wyższej klasy 65 cali wcina ~500W (...) Zgodzę się, że zasilacze 1000W i w górę to dość sporo. Ale wcale mnie to nie zaskakuje i nie dziwi.