Karty graficzne

Na takim sprzęcie można kopać! MSI wprowadza dwie karty do koparek

przeczytasz w 1 min.

Karty do koparek kryptowalut stają się coraz powszechniejsze. Ostatnio takie konstrukcje pojawiły się w ofercie MSI – producent przygotował dwa modele CMP 30HX, które zostały zaprojektowane typowo pod mining.

Układy Nvidia CMP zostały zapowiedziane już jakiś czas temu, ale na ich premierę musieliśmy trochę poczekać. Karty w końcu pojawiają się u pierwszych producentów - niedawno pisaliśmy o propozycji Gigabyte, a teraz możemy przedstawić modele MSI.

MSI wprowadza specjalne karty do koparek kryptowalut

W ofercie producenta pojawiły się dwa warianty modelu CMP 30HX. Karty oferują taką samą specyfikację – na pokładzie znalazł się układ graficzny Turing TU116 z 1408 jednostkami CUDA oraz 6 GB pamięci GDDR6 192-bit. Różnica sprowadza się do zastosowanego chłodzenia.

MSI Nvidia CMP 30HX Miner XS

MSI Nvidia CMP 30HX Miner XS

Model CMP 30HX Miner XS to podstawowa wersja, w której zastosowano chłodzenie podobne do tego z gamingowych kart Ventus XS. Cooler obejmuje aluminiowy radiator z rurką cieplną oraz dwa wentylatory z podwójnym łożyskiem kulkowym.

MSI Nvidia CMP 30HX Miner

MSI Nvidia CMP 30HX Miner

W modelu CMP 30HX Miner zastosowano lepszą konstrukcję z aluminiowym radiatorem, dwoma ciepłowodami i dwoma wentylatorami Torx Fan 2.0. Podobne rozwiązanie można znaleźć w kartach graficznych z serii Armor.

Modele CMP 30HX Miner i Miner XS wykorzystują niestandardowy projekt płytki drukowanej, a zastosowane chłodzenie ma zapewniać optymalne temperatury pracy (a przynajmniej tak twierdzi producent). Cen kart niestety nie ujawniono.

Czym się różnią karty CMP od GeForce?

Karty CMP (Cryptocurrency Mining Processor) zostały wprowadzone z myślą o górnikach, zajmujących się kopaniem kryptowalut – docelowo mają one odciągnąć uwagę od gamingowych modeli GeForce, których brakuje na sklepowych półkach.

Układy pracują z parametrami zoptymalizowanymi pod kątem miningu (tak aby oferowały możliwie najlepszą efektywność energetyczną – dobrą wydajność, przy zachowaniu niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną).

Warto jednak zaznaczyć, że modele CMP są też projektowane pod kątem niewygórowanej ceny. Karty wykorzystują podstawowe chłodzenia i nie mają żadnych wyjść wideo.

Źródło: MSI, Nvidia

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wasek
  7
  CMP 30HX będzie miało hashrate podobny do 2060, która obecnie (nowa) kosztuje ok. 2600 zł. 2060 ma 3 lata gwarancji, a CMP 30HX będzie miała 3 miesiące. W skrócie, żeby to g***o ktoś kupił musiałoby kosztować max. 1500 zł. A z tego co można znaleźć na Internecie kosztuje tyle samo co 2060. Tylko idiota kupiłby CMP 30HX zamiast 2060.
  • avatar
   loostraat
   4
   Cały problem z tym że kopacze nie wybiorą tych kart zasadza się na tym że kupujący kartę graficzną nie ma żadnej możliwości sprawdzenia do czego była wykorzystywana. Gdyby istniało jakieś narzędzie które pokazywałoby np. czas pracy karty jak to ma miejsce w monitorach LCD, ilość zmian BIOSu, czy jakiś inny parametr który odróżnia karty pokoparkowe od używanych do grania to skończyłby się rynek odsprzedaży pokoparkowych GPU w paskarskich cenach.
   Do tego te informacje o gwarancji...
   Karta do kopania - 3mce, karta do grania - 3 lata, bez pytania co robiła.
   Chociaż ostatnio gdzieś się pojawiła informacja że producenci nie będą uznawać reklamacji pokoparkowych. Tu się właśnie zaczynają "schody" kupujących używane karty, karta się psuje na gwarancji, była kupiona z drugiej ręki jako używana do grania, a w serwisie okazuje się że kopała.
   Chociaż nie wiem jak się ma do tego nieuznawania info jakiegoś gościa który zapytał o gwarancję i kopanie i dostał odpowiedź że producenta nie interesuje co karta robiła. I jak jest naprawdę?
   • avatar
    zack24
    1
    A może sprzętowo karty do grania nie powinny starować w konfiguracji większej niż 2 szt na komp. Albo jeszcze inaczej. Można wymusić sprzętowo jakiś chip, który jest obecny jedynie na MB dla komputerów domowych. Jest wiele sposobów i wiele pomysłów żeby to obejść, ale utrudniać nikomu się nie opłaca, bo przecież dla każdego producenta liczy się obrót, a nie liczba zadowolonych posiadaczy. Life is brutal
    • avatar
     grudzio
     1
     Ta karta jak bum się skończy będzie kolejnym elektrośmieciem a wystarczyłoby dodać jedno wyjście graficzne żeby nabrała sensu i nawet niech ma tylko 75% wydajności w 3D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      karta nieekonomiczna, bo się jej nie odsprzeda z powodu braku wyjść video. poza tym to jest nadal standardowy układ grafiki, tyle że bez wyjść video a to akurat kosztuje niewiele. czyli to jest karta zapchajdziura. nie ma istotnej przewagi w efektywności kopania, za to traci na odsprzedaży nie do zrealizowania.

      górnicy potrzebują chipów zaprojektowanych specjalnie pod kopanie, które będą kosztowały podobnie do grafik, żarły by podobną ilość prądu, ale byłyby znacznie wydajniejsze. takich grafik jest niestety niewiele, i mają koszmarne ceny, i niestety zazwyczaj są to ASIC pod konkretne krypto.
      • avatar
       Piccard
       0
       No i dobrze. Nie ma wyjść wideo? Wreszcie gracze przestaną wykupywać karty górnikom.