Karty graficzne

Karta graficzna Intel Arc A380 w końcu może kopać kryptowaluty. Tylko po co...

przeczytasz w 1 min.

Nowe karty graficzne Intel Arc to konstrukcje projektowane z myślą o graczach, ale potencjalnie mogą zainteresować też kopaczy kryptowalut. Na jaką wydajność możemy liczyć?

Karty graficzne Intel Arc początkowo nie były wspierane przez żadne narzędzie do kopania kryptowalut, więc sprzęt w ogóle nie był obiektem zainteresowania górników. Niedawno to się zmieniło... przynajmniej w teorii.

Karty graficzne Intel Arc mogą kopać kryptowaluty

Najnowsza wersja aplikacji Nanominer 3.7.0 została zaktualizowana o obsługę kart graficznych Intel Arc. Narzędzie obsługuje algorytm Ethash, na którym pracuje sieć Ethereum.

Nanominer 3.7.0

Wydajność Intel Arc A380 w kopaniu Ethereum

Przy okazji w sieci pojawiły się też pierwsze informacje odnośnie wydajności karty graficznej Intel Arc A380, czyli najsłabszego i jedynego dostępnego modelu z nowej serii. Warto jednak zauważyć, że karta dysponuje ograniczoną pojemnością dostępnej pamięci VRAM, przez co możliwe jest tutaj tylko kopanie Ethereum Classic (ETC), a nie Ethereum (ETH).

Intel Arc A380 - wydajność w Ethereum

Intel Arc A380 - pobór energii elektrycznej

Intel Arc A380 przy standardowych zegarach osiąga wydajność 10,2 MH/s przy poborze mocy na poziomie 75 W. Oznacza to zatem, że karta oferuje efektywność na poziomie 0,136 MH/s/W, czyli dużo niższą niż konkurencyjne modele GeForce czy Radeon (te osiągają 2- 3-krotnie lepsze wyniki w zależności od modelu).

W takiej sytuacji kopanie kryptowalut na karcie Arc A380 nie jest opłacalne. Jak to będzie wyglądać w przypadku wydajniejszych modeli Arc A580, A750 czy A770? Tego nie wiadomo. Warto jednak zauważyć, że niedługo cała sieć (w końcu!) ma przejść z energochłonnego algorytmu PoW (Proof of Work) na energooszczędny PoS (Proof of Stake), więc ogólnie kopanie na kartach graficznych stanie się nieopłacalne.

Źródło: Nanominer, VideoCardz, Red Panda Mining

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Witalis
  0
  Ogólnie to Bitcoin stracił tylko w ostatnich 3 miesiącach 35% wartości i ponownie jest poniżej 20 tys USD. Nic tez nie wskazuje by nagle miał urosnąć, wręcz przeciwnie coraz mniej dolarów jest na giełdach a coraz więcej upadających projektów...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Rychło w czas :P

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login