Systemy operacyjne

Niebezpieczna luka w systemach Apple, koniecznie zaktualizuj iPhone'a i iPada

przeczytasz w 1 min.

Osoby korzystające ze smartfonów i tabletów z logo Apple nie powinny zwlekać z sięgnięciem po najnowsze aktualizacje.

iOS 15.3.1 i iPadOS 15.3.1 z ważną poprawką bezpieczeństwa

Apple często chwali się tym, iż oferuje i rozwija oprogramowanie bezpieczniejsze niż konkurencja, również użytkownicy iPhone'ów i iPadów lubią przedstawiać to w podobnym tonie. Myślenie, że nic złego nie może się tutaj wydarzyć to jednak proszenie się o problemy, co właśnie się potwierdza.

Udostępnione aktualizacje do iOS 15.3.1 i iPadOS 15.3.1 to z pozoru niewielkie łatki, ale naprawdę nie warto ociągać się z ich pobraniem. Nie ma co liczyć tutaj na nowe funkcje czy narzędzia, ale producentowi udało się wyeliminować lukę, z której cyberprzestępcy mogli zrobić użytek i tym samym sprowadzić na użytkowników spore kłopoty.

Luka w zabezpieczaniach iPhone'a i iPada

W krótkim komunikacie producent podał, iż „wie o zgłoszeniu, że omawiany problem mógł być aktywnie wykorzystywany”. Na czym polegał? Okazuje się, że był to błąd silnika WebKit, który cyberprzestępcy mogli wykorzystać poprzez złośliwie spreparowaną stronę internetową wykonującą dowolny kod, oczywiście bez wiedzy poszkodowanego użytkownika. Niebezpieczeństwo wykrył „anonimowy badacz”, o tyle dobrze, że Apple dość szybko na to reaguje.

iOS 15.3.1 i iPadOS 15.3.1 pojawiają się zaledwie dwa tygodnie po wcześniejszych aktualizacjach. Są już dostępne dla wszystkich kompatybilnych urządzeń, czyli smartfonów iPhone 6s i iPhone 6s Plus oraz nowszych, a także tabletów iPad Pro (wszystkich) i iPad Air 2. generacji, iPad 5. generacji, iPad mini 4. generacji oraz nowszych.

Źródło: apple, niebezpiecznik, foto: unsplash

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Gatts-25
    0
    Dla mnie dziwna sytuacja bo politycy i ludzie medialni w Polsce lubią być Szpiegowani przez USA a ponoć nowe aktualizacje miały chronić przed Pegasus więc dlaczego takie dymy z tymi iPhone teraz? Jak ktoś się sprzedał Amerykańskiej Propagandzie to używa iPhone więc co za problem być Szpiegowanym? Przecież się na to godzi więc nie ma problemu. Każda reklama jest dobra nawet jak jest Zła. Bo ci co już są utopieni po samą łysinę na czubku głowy uwierzą tylko w to co chcą Wierzyć.