Chłodzenie

Powrót legendarnego coolera CPU. Teraz będzie jeszcze lepszy

przeczytasz w 1 min.

Nadchodzi ulepszone chłodzenie Noctua NH-D15. Producent przygotował usprawnioną wersję coolera, która ma oferować jeszcze lepsze osiągi, a przy tym oferować szerszą kompatybilność ze sprzętem.

Chłodzenie Noctua NH-D15 zadebiutowało 9 lat temu, ale to nadal jeden z najlepszych coolerów dostępnych na rynku. Podczas targów Computex 2023 producent zaprezentował jego usprawnioną wersję. Jest na co czekać!

Nowa wersja chłodzenia Noctua NH-D15 

Nowa generacja chłodzenia Noctua NH-D15 była zapowiadana już w 2020 roku. Teraz poznaliśmy szczegóły - konstrukcja przeszła spore modyfikacje, które mają wpłynąć na lepszą efektywność odprowadzania ciepła

Noctua NH-D15 - nowe wentylatory
Nowe wentylatory to jeden z najważniejszych elementów drugiej generacji coolera NH-D15

Noctua NH-D15 - nowe wentylatory
Na stoisku producenta porównano wydajność starej i nowej wersji coolera Noctua NH-D15

Nowa wersja chłodzenia wykorzystuje nowe 140-milimetrowe wentylatory, w których usprawniono krzywą przepływu powietrza/ciśnienia statycznego oraz wprowadzono optymalizacje pod kątem generowanego hałasu. Producent pracuje nad usprawnieniem konstrukcji od 2015 roku (!). 

Noctua NH-D15 - nowe wentylatory

Noctua NH-D15 - nowe wentylatory

Zmodyfikowano też budowę radiatora. Nadal mamy do czynienia z dwuwieżową konstrukcją, ale producent zmniejszył odstęp między żeberkami z 1,9 mm do 1,6 mm i zwiększył ich upakowanie, co przełożyło się na większą powierzchnię odprowadzania ciepła. Dodano też dwie rurki cieplne – teraz jest ich aż osiem. 

Nowe chłodzenie wykorzystuje usprawniony system montażu Noctua SecuFirm2+ z mocowaniem na śruby Torx. Dodano też opcję regulacji położenia radiatora, co powinno poprawić kwestię kompatybilności z kartami montowanymi w pierwszym slocie PCI-Express.

Nowe chłodzenie Noctua NH-D15 jeszcze jest w fazie dopracowywania, ale ostatecznie powinno zadebiutować w drugim kwartale 2024 roku. Niestety, będziemy musieli liczyć się ze wzrostem ceny - szacuje się, że nowy 140-milimetrowy wentylator ma kosztować 40 euro, a całe chłodzenie już około 150 euro.   

Źródło: ComputerBase, YouTube @ GamersNexus

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  que_pasa
  5
  Tylko cena absurdalna jak zwykle. To w ogóle ciekawy rynek tych wszystkich akcesoriów do komputera. Radiator w cenie procesora
  • avatar
   init0
   3
   Kupiłem swojego NH-D15 jak był w cenie 320pln. Wysyłali mi uchwyty do nowej podstawki. Jestem z niego bardzo zadowolony i polecam, chłodzenie na lata.
   • avatar
    zack24
    2
    A ja najbardziej czekam na nowe wentylatory. Mam nadzieję, że faktycznie będą wydajniejsze i cichsze.
    • avatar
     Szaquak
     -2
     Myślałem że chłodzenie powietrzem odchodzi do lamusa. Jest sens tworzyć kosmicznie drogie coolery powietrzne ? Nie lepiej upowszechnić jakieś tańsze modele AIO ?
     • avatar
      wrtwrt
      0
      800 zł za kuler. A najdroższy producent na stoisku dumnie prezentuje, że przez ostatnie parę lat sprzedawał niedopracowany produkt. I przy kolejnej premierze wszystko od nowa.