Karty graficzne

Koniec 12VHPWR. Będzie nowa wtyczka zasilania kart graficznych

przeczytasz w 2 min.

Organizacja PCI-SIG pracuje nad nową wtyczką zasilania kart graficznych, która zastąpi obecne złącze PCIe 5.0 12VHPWR. Nowy standard 12V-2×6 oferowałby podobne możliwości, ale miałby być lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami.

Standard PCIe 5.0 12VHPWR został wprowadzony w kartach graficznych Nvidia GeForce RTX 4000, jako następca standardowych wtyczek zasilania PCIe 6+2 pin. Mieliśmy otrzymać mniejsze złącze, które pozwoli dostarczyć więcej energii do topowych kart. 

Nowy standard spotkał się z falą krytyki, gdy w sieci zaczęły pojawiać się raporty ze stopionymi wtyczkami zasilającymi 12VHPWR. Według Nvidii, problem miał wynikać z niedokładnego podłączania wtyczek przez użytkowników, co prowadziło do niewłaściwego styku elementów i mocnego nagrzewania się złącza.

Nowa wtyczka zasilania do kart graficznych 12V-2×6 

Wiemy, że organizacja PCI-SIG już pracuje nad nowym złączem 12V-2×6, które ma być częścią standardu ATX 3.1 i PCI-Express 6.0 - docelowo miałoby ono trafić do kolejnej generacji kart graficznych. Co prawda nowe złącze obecnie jest w fazie projektowania, ale znamy już pierwsze szczegóły konstrukcji. W serwisie Igor's Lab pojawił się obszerny wpis opisujący nowy standard.

Gniazdo 12VHPWR
Gniazdo 12VHPWR (piny sygnałowe mają standardowe położenie)

Gniazdo 12V-2×6
Gniazdo 12V-2×6 (piny sygnałowe na dole zostały lekko cofnięte)

Nowe złącze 12V-2×6 H++ właściwie będzie usprawnieniem obecnego standardu 12VHPWR H+ (będzie z nim też wstecznie kompatybilne). Producent zastosuje podobną wtyczkę i gniazdo, ale zostaną tutaj wprowadzone istotne modyfikacje pod kątem obciążalności i wytrzymałości złącza. 

Złącze 12V-2×6

Najważniejszą zmianą jest przebudowanie wtyczki. 4 piny sygnałowe zostaną lekko cofnięte, aby miały kontakt po poprawnym włożeniu całej wtyczki do gniazda – takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemów z nieodpowiednim podłączeniem wtyku, które w starszym standardzie mogło prowadzić do stopienia złącza. 

Organizacja PCI-SIG wprowadziła też bardziej restrykcyjne wymagania co do projektu wtyczki i jakości przewodów. Nowe złącze zostanie dostosowane do prądu o natężeniu 9,2 A na każdy pin (55 A w przypadku całego gniazda).

Konfiguracje złącza 12V 2x6

Złącze 12V-2×6 nadal będzie występować w czterech wersjach: 150 W, 300 W, 450 W i 600 W, ale przypadku wersji 150 W zmieni się sposób oznaczania pinów sygnałowych. Maksymalna obciążalność to już 675 W – 75 W ze złącza PCI-Express na płycie głównej i 600 W z dodatkowej wtyczki (w przypadku standardu 12VHPWR maksymalna łączna obciążalność wynosiła 600 W). 

12V-2×6 rozwiąże problem z 12VHPWR? 

Nowe złącze 12V-2×6 ma rozwiązać bolączki starego gniazda 12VHPWR. Czy tak się stanie? Tego dowiemy się dopiero po wdrożeniu standardu i sprawdzenia go w praktyce (serwis Igor's Lab wskazuje, że finalna wersja może się jeszcze nieznacznie różnić specyfikacją, ale nie należy oczekiwać dużych zmian).

Ciekawe, czy znowu czeka nas zamieszanie na rynku zasilaczy i wprowadzanie nowych modeli z nowym złączem...

Źródło: Igor's Lab

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  2
  Problemem standardu Nvidii nie jest zły standard, tylko kretyni wdrażający te wtyczki, którzy lutują niezgodnie z jakąkolwiek sztuką lutowania kable do czoła mikroskopijnej płytki, bez żadnego odprowadzania ciepła i bez blokady mechanicznej przez płytkę. To jest tak kretyńskie rozwiązanie, że szkoda w ogóle już o nim wspominać.
  • avatar
   Witalis
   1
   A ja wolę dotychczasowe rozwiązanie. AMD i Intel tez nie widać aby się palili do tej nowej wtyczki. Tylko Nvidia ma ciśnienie na nią. Poza tym Asus zaprezentował nową płytę i kartę bez wtyczek co może i jest jakimś rozwiązaniem ale w mojej ocenie te wtyczki powinny być z drugiej strony długich 3 wentylatorowych kart, nie było by widać tych kabli a jest tam dość dużo miejsca a dla małych dwu wentylatorowych dał bym na krawędzi po przeciwnej stronie do śledzi...
   • avatar
    vonvein
    1
    Co jak nadal będzie kondom?
    • avatar
     MokryN
     0
     Mniejsza wtyczka, ten same kable. Mam kartę Nvidii śle z ta wtyczka to… przegięli.
     • avatar
      piterk2006
      0
      "9,2 A na każdy pin (55 A w przypadku całego gniazda)." - czyli zakładają, że tylko połowa pinów będzie się stykać?
      • avatar
       bullseye
       0
       Zamiast podniesc napiecie do 24V, albo zastosowac wtyczki wysokpradowe ktore sie sprawdzaja od lat w modelach RC (poziom wibracji raczej znaczaco przekracza te w PC) to oni dalej pompuja ten syf….. zeby to jeszcze male bylo to bym zrozumial, ale to nawet nie jest kompaktowe zlacze :/
       • avatar
        piotr.potulski
        0
        Niech dadzą klemy jak w akumulatorach samochodowych, jak tam wyrabiają z przekazaniem 300A do rozrusznika, to i tutaj się sprawdzą.