Internet

Polski rząd bierze się za YouTube. Nowy podatek dla twórców już za kilka dni

przeczytasz w 1 min.

Twórcy materiałów w serwisie YouTube muszą przygotować się na oddanie części swoich zarobków rządowi. Podatek ma zostać przeznaczony na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a termin zgłoszeń kanałów do KRRiT upływa już 1 lutego.

Twórcy na YouTube zarobią mniej. Termin zgłoszeń dla twórców mija już 1 lutego

Ustawa dotycząca zgłaszania nadawania do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie jest nowa - została przedstawiona już w sierpniu 2021 roku. I choć wejście w życie jej nowelizacji miało miejsce 1 listopada 2021 roku, to już za kilka dni upływa termin zgłoszenia swoich kanałów do KRRiT.

Twórcy są zobowiązani zgłosić swoje kanały do KRRiT najpóźniej do 1 lutego 2022 roku.

Dlaczego twórcy na YouTube są objęci nową ustawą?

Ano dlatego, że według ustawodawcy - YouTube jest platformą SVOD. Oznacza to, że doskonale wpisują się w treść ustawy mówiącej, że: “Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dostawcy platform udostępniania wideo (...) są obowiązane do zgłoszenia usług do wykazu Przewodniczącego KRRiT”.

Aby uniknąć jakichkolwiek niejasności i błędnej interpretacji twórców kanałów na YouTube, na rządowej stronie wyraźnie wyszczególniono platformę YouTube jako miejsce objęte nową ustawą.

Ile zarobi rząd na twórcach z YouTube?

Dokładnie 1,5% przychodu z działalności - to kwota, którą powinien odprowadzić każdy twórca treści na YouTube zgłoszony do KRRiT na rzecz państwa. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Rejestracja kanału w KRRiT dotyczy dużych, profesjonalnych twórców, którzy przekraczają przychód 2 mln euro rocznie z tytułu prowadzonej działalności VOD.

Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że youtuberzy będą wspierać polską twórczość filmową finansowaną przez PISF. Cieszycie się? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tej ustawie.

Źródło: gov.pl/krrit

Komentarze

80
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  60
  "Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF)" - czyli pieniądze mają trafić do kieszeni prezesów i polityków w formie premii, nagród itp. Nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak PISF, a swoją drogą to mogą i istnieć dziesiątki tego typu pasożytniczych przedsiębiorstw (spółek) o których nikt z nas nie wie, służących tylko do wyciągania pieniędzy (okradania ludzi), a największym z nich jest ZAiKS.
  • avatar
   Raider0001
   41
   ustawa pasożytnicza
   • avatar
    Dragonik
    27
    A miało nie być nowych podatków za rządów Pis a ludzie dalej na nich głosują.
    • avatar
     piterk2006
     22
     Przychodu? A jaki jest próg rejestracji? Jak ktoś zarabia 200zł miesięcznie to też ma oddawać z tego 3zł?
     • avatar
      mrocznysedes
      17
      Brakuje kasy na bombelki i inne programy menelowe plus. Więc złodziejska ekipa pazernych miernot z tupolewizny naszego Führera prezesa kaczelnika szuka kasy gdzie się da. Więc wychodzi na konferencję prasową nasz premier specjalnej troski Matołusz vatołusz Pinokio i mówi, że ma dla nas dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra to ta, że budżet ma nieograniczoną ilość pieniędzy. A zła, że te pieniądze są jeszcze w naszych kieszeniach. xD
      • avatar
       Cinas
       12
       Czy wystarczy zmienić miejsce kanału na inny kraj, jeżeli ktoś nagrywa np po angielsku? Co z donate-ami, darowizna czy jednak to jest dochód hmm... Zastanawiam się jak to obejdą to nasi poczciwi twórcy. Czy oddając cały dochód na cele charytatywne musze płacić podatki :D Tyle pytań a tak mało odpowiedzi ;)
       • avatar
        VictorVran
        7
        Kolejne złodziejstwo ... @%$^!*#%$... każdy kto prowadzi kanał na YouTube i zarabia prowadzi działalność gospodarczą i płaci podatki z tego tytułu, więc kolejny podatek wróć opłata ( obecna władza nie lubi tego sformułowania ) Janusz1234 ma całkowitą rację. Niestety pieniądze również trafiają do darmozjadów i nierobów czyli siły wyborczej ... ^%(^$!%$!)&*$^&^-... a niestety póki dostają za darmo pieniądze ... echhh
        • avatar
         coolcieja
         5
         hhhmm podatek by konkurencja (Państwowa) mogła się rozwijać np reklamować na YT ,przecież to logiczne
         • avatar
          Silver
          4
          PISF to raczej PiS Finance/Fundation a wiemy jak działają fundacje. Niejednokrotnie wręcz pralnie pieniędzy. Super pomysł zaraz za pałacyk plus.
          • avatar
           gehaes
           4
           kasa na PISF to jak psu w upę włożyć
           • avatar
            Rabarbar
            4
            Pisowska zaraza szuka coraz to nowych sposobów by łupić społeczeństwo.
            • avatar
             Blejd
             3
             1.5% to nie dużo , niech się cieszą nie dołożyli im z 10/15% :D ale to chyba się dotyczy tych największych kanałów , bo jak ktoś ma mały kanał i na nim nie zarabia to niby z czego ma płacić.
             • avatar
              Aquagen
              3
              Aż mam ochotę otworzyć taki kanał, nagrywać i NIE zapłacić - tak zadziałała na mnie ta informacja.
              Swoją drogą, czy jak na własnej stronie a nie na YT zamieszczę jakieś np. tutoriale, to takie coś podpada pod tą ustawę?
              • avatar
               Hrakiri
               3
               Ogólnie nasza pseudo władza robi tak żeby chyba otwierać działalności za granicą bo tutaj to coraz więcej z ludzi wyciskają i nie chodzi mi tylko o firmy ale i zwykłych ludzi
               • avatar
                Ciekawski_
                3
                "Rejestracja kanału w KRRiT dotyczy dużych, profesjonalnych twórców, którzy przekraczają przychód 2 mln euro rocznie z tytułu prowadzonej działalności VOD."
                Więc zwykłych "YouTuberów" to nie dotyczy. Niemniej to kolejny pasożytniczy podatek.
                • avatar
                 Warmonger
                 2
                 Jeszcze nie zacząłem zarabiać, a już mi chcą zabrać :P
                 • avatar
                  anemusek
                  2
                  W zasadzie ta ustawa nie powinna mieć miejsca ale bzdurą jest, ze twórcy zapłacą podatek. Zapłaci platforma a nie twórcy. Zapłaci Youtube od swoich zysków i autor powyższego tekstu by do tego doszedł jakby przeczytał ustawę i zawarte w niej definicje dokładnie i komplementarnie.
                  Ustawa nie powinna mieć miejsca bo dostawcy vod, którzy są zobowiązani do płacenia podatków (platformy!!!) równocześnie są zobowiązani do parytetu treści więc niejako z własnej kieszeni muszą finansować oprócz tego "polską sztukę filmową" (np kanały polskich twórców na Youtube).
                  Te dodatkowe 1,5% to typowy paramafijny haracz ponieważ wiadomo, że polski ściek filmowy nie ma co liczyć na większe benefity z wspierania twórczości komercyjnego więc wymyślono ten "datek". Takie wsparcie na filmowy odpowiednik madek.
                  @Mario2k płacą podatek i do tego nie korzystają z benefitów socjalnych jakie ma kasjerka - nie ma płatnego urlopu, chorobowego jeśli to nie na działalności, ochrony przed zwolnieniem i zabezpieczenia wypłaty. Skoro ma radzić sobie sam to na co ma płacić podatki? Na przywileje kasjerki?
                  • avatar
                   piterk2006
                   1
                   Cytując inny portal:
                   "jeśli kanał zatrudnia w ciągu roku średnio mniej niż 10 pracowników i nie przekroczył 2 mln euro obrotu netto, jest zwolniony z podatku.
                   kanał musi przekroczyć 1% abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. W 2020 roku było to ponad 8,429 mln. Oczywiście w odniesieniu do danych z 2021 roku, których póki co nie znamy.
                   Tyle tylko, że informacje o liczbie użytkowników odwiedzających kanał ma tylko jego właściciel oraz sam YouTube, wiec urzędnicy chyba będą musieli liczyć na uczciwość youtuberów. "
                   • avatar
                    Erikson83
                    1
                    Podatki dla twórców... Ale dla YT i innych korporacji podatków nie potrafią nałożyć żydowski nierząd !
                    • avatar
                     kris_the_tank
                     1
                     Kolejny bubel prawny tych nieudaczników służący tylko do zapychania dziury budżetowej. PISF? Jeszcze jeden podmiot, który nie robi nic sensownego, tylko utrzymuje pociotków.
                     • avatar
                      topiq
                      1
                      90% tu komentujących nawet nie przeczytała artykułu tylko sam nagłówek jak widzę. "Rejestracja kanału w KRRiT dotyczy dużych, profesjonalnych twórców, którzy przekraczają przychód 2 mln euro rocznie z tytułu prowadzonej działalności VOD." Ilu takich jest na polskim YT? Ogarnijcie się ludzie...
                      • avatar
                       sfetrzak
                       1
                       Jerzy Kiler przekazał pieniądze na polską kinematografię, czego później żałował
                       • avatar
                        stalkerpl
                        1
                        kasa pójdzie na drugą część o Gierku który uratował Polske
                        • avatar
                         marcooprodigy
                         1
                         Panie Norberciku w takim razie radzę nauczyć się czytać ze zrozumieniem zanim puści się online takiego gniota. Zacznijcie myśleć co i jak publikujecie bo mam wrażenie że poziom Waszych artykułów z każdym miesiącem jest coraz niższy.
                         • avatar
                          piomiq
                          1
                          Ciekawe kiedy i czy w ogóle wezmą się za zachodnie korporacje płacące bardzo niski podatek CIT, np. Orange, Carrefour i inni. W porównaniu do dużych polskich firm to są śmieszne kwoty.
                          Rząd skubie swoich, ale obcych to już nie umie. "dobry rzad".
                          Na Spide'rWeb był parę miesięcy temu artykuł o tym, z tabelką ile kto płaci CIT..
                          • avatar
                           DZIAD
                           1
                           ZWIJAM SIE Z YOUTUBE BO NIC NIE ZARABIAM I NAGRYWAM Z PASJI
                           • avatar
                            Mario2k
                            -1
                            Jak co niektórzy youtuberzy zarabiali miesięcznie 2 średnie krajowe bez płacenia należnego podatku to było waszym zdaniem OK ? gdzie kobicina na kasie w Biedronce zarabiała 3.7tys zł minus podatek .
                            • avatar
                             cyna76
                             -2
                             Bardzo dobrze , może znikną gówno-kanały którymi YT jest usłany.
                             • avatar
                              BombaX
                              -6
                              Cieszę się.
                              • avatar
                               daszrade
                               -14
                               Prawidłowo!!! czerpią potrójnie zysk,zarobkowy i to nie małe pieniądze gdzie faktycznie nie podlegają u nich żadne opłaty a utrzymują się z samego YT a dodatkowo mają hajs z donejtów oraz dostają nie rzadko pieniądze od sponsorów żeby ich reklamować w zależności od wyświetleń kto ile ich ma.I dużo firm reklamuję się za darmo jak np serwisy,które również nie ponosząc żadnych opłat te pasożytnicze kanały czerpią nie małe zyski.
                               I wszyscy oni mają czysty zysk 100% od którego nie odprowadza się nic a pozostali muszą płacić podatek itd.
                               • avatar
                                pawluto
                                -20
                                Wreszcie - Brawo PiS !
                                • avatar
                                 develoop
                                 0
                                 Z paliwa zmniejszyli podatek to dodadzą do czegoś innego... Ale ludzie się będą cieszyć że paliwo tańsze, tak samo jak było z 500+ Ci mądrzejsi wiedzą że takie 500+ jest kosztem 850zł.
                                 • avatar
                                  MaNiAc
                                  0
                                  No i co w tym dziwnego? prowadzą jakąś 'działalność' tak więc niech płacą uczciwie podatki a nie uchylanie się i szukanie dziur w przepisach podatkowych, a następnie chwalą się i wyśmiewają system podatkowy. W polsce to i tak dziki kraj podatkowy, niech biedni YT przeniosą się do włoch, żaden z nich by nie śmiał ukryć choć 1 euro, ale jak zwykle w polsce to kombinowanie na pierwszym miejscu.
                                  • avatar
                                   MaNiAc
                                   0
                                   przepraszam bardzo czy ktoś z benchCENZURYmarka może mi wyjaśnić dlaczego ukrywa moje komentarze?
                                   Co boicie się prawdy o sobie i innych, sprzedajne kolaboranckie ludziki?
                                   • avatar
                                    MaNiAc
                                    0
                                    Jebać Benchmark w powsi i pisowski tyłek
                                    • avatar
                                     MaNiAc
                                     0
                                     Benchmark to komunisyczne wydawnicwo używające cenzury
                                     • avatar
                                      Gnom_Z_Piany2
                                      0
                                      Głosowaliście na PiS ? Nie głosowaliście bo nie chciało wam się ruszyć 4rech liter? to teraz macie czego chcieliście, władzę która zaraz zacznie regulować ceny, a być może następnym pomysłem mogą być kartki żywnościowe na żywność w cenach urzędowych. cała reszta drożej.

                                      btw. YT emitując reklamy na teren Polski, jakoś nie płaci za korzyści przez to osiągnięte. o wiele łątwiej walnąć dechą z gwoździami po Polakach, taki właśnie "pro polski" mamy ustruj, taki który tępi nas samych.

                                      to co piszę, to nie hejt, to gorzkie słowa prawdy. dodam, że pomimo zasiadania przy korycie ponad 6 lat, nadal to wszystko to wina Tuska. nie to żebym popierał czy nie Tuska, ale to jest po prostu żałosne. Niedługo wyprzedzi nas w rozwoju Korea Północna.

                                      Co następne po YouTube? Bloggerzy? a potem? skoro nawet od chleba podarowanego głodnym trzeba płacić podatek od pierwotnej wartości?